Tänak liderem Rajdu Sardynii, pech Kajetanowicza

Ott Tänak wypracował znaczącą przewagę podczas pierwszego dnia zmagań w Rajdzie Sardynii, mając prawie 20 sekund zapasu nad zespołowym kolegą z Hyundaia, Danim Sordo. W WRC 3 Kajetan Kajetanowicz wypadł z trasy na ostatnim odcinku specjalnym podczas walki o prowadzenie.

Dzisiaj załogi miały do pokonania 8 odcinków specjalnych o łącznej długości 127,40 km. Jako pierwszy na odcinki wyjeżdżał aktualny lider WRC Sébastien Ogier z Toyoty, przez co Francuz miał utrudnione zadanie.

Poranna pętla w Sardynii należała zdecydowanie do Tänaka. Mistrz świata z 2019 roku uzyskał najlepszy czas na wszystkich czterech oesach i miał 16,9 sekundy przewagi nad Sordo. Hiszpan, który wygrał ostatnie dwie odsłony w tym rejonie, miał problemy z oponami. Zyskał on jednak na kłopotach Kalle Rovanpery z Toyoty – na drugim przejeździe próby Terranova Fin uszkodził przednie prawe zawieszenie w swoim Yarisie i odpadł z walki o dobrą pozycję. Ogier, mimo przeczyszczania trasy, dobrze poradził sobie z sytuacją i do Tänaka w południe tracił tylko 18,7 sekundy.

Elfyn Evans, który walczy w tym roku o mistrzostwo, miał problemy z uzyskaniem pewności siebie i po czterech oesach miał 41,5 sek. straty względem Tänaka, plasując się za Thierrym Neuvillem, który z kolei przyspieszył po słabszych dwóch pierwszych odcinkach specjalnych, wyprzedzają Takamoto Katsutę z Toyoty. Niezbyt miło Rajd Sardynii wspominać będzie z kolei Teemu Suninen z M-Sport Forda, który rolował na pierwszym oesie dnia i odpadł z rywalizacji.

Po południu Tänak kontrolował sytuację na czele, w pełni wykorzystując swoją korzystną pozycję startową. Estończyk uzyskał najlepszy czas pierwszym oesie po serwisie, Tempo Pausania 1 i powiększył swoją przewagę na pozycji lidera do 23,6 sekundy. Wówczas chwilowo na drugie miejsce awansował Ogier, który wyprzedził Sordo, choć Hiszpan przyspieszył na pozostałych trzech odcinkach specjalnych.

Jego tempo pozwoliło na to, aby na OS6 odzyskać drugą lokatę, a następnie odnotować najszybsze czasy na pozostałych trzech odcinkach specjalnych i zredukować stratę do Tänaka do 19,4 sekundy przed sobotnią częścią rywalizacji. Mimo czyszczenia tras, na trzecim miejscu uplasował się Ogier, który traci do Tänaka tylko 36,2 sekundy, pokonując jednocześnie niektórych swoich rywali.

Jednym z nich był Thierry Neuville z Hyundaia. Belg na przedostatnim odcinku specjalnym doznał przebicia prawej tylnej opony, co kosztowało go sporo czasu i utratę czwartej lokaty na rzecz Evansa, który po południu również nie był w stanie zrównać się tempem względem zespołowych kolegów z Toyoty. Neuville po zmianie koła na ostatnim oesie odnotował identyczny czas co najszybszy Sordo, nadrabiając nieco strat. Na szóste miejsce spadł z kolei Katsuta. Problemy za to dosięgnęły jadącego na siódmej pozycji Gusa Greensmitha z M-Sport Forda, który pod koniec musiał jechać bardzo wolno z powodu podejrzenia awarii skrzyni biegów w jego Fieście.

W WRC2 liderem jest Mads Østberg za kierownicą Citroëna, który ma 27 sekund przewagi nad Jari Huttunenem oraz ponad dwie minuty zapasu nad Marco Bulacią Wilkonsonem, plasując się jednocześnie na siódmej pozycji w klasyfikacji generalnej rajdu.

Z kolei w WRC 3 na prowadzeniu znajduje się Yohan Rossell, również za kierownicą Citroëna. Francuz przez zdecydowaną większość dnia walczył o prowadzenie z Kajetanem Kajetanowiczem, który rywalizował w Škodzie Fabii Rally2 evo. Niestety, Polak z pilotem Maciejem Szczepaniakiem wypadli poza trasę na ostatnim, ósmym odcinku specjalnym i nie byli w stanie kontynuować jazdy, tracąc szansę na trzecie z rzędu zwycięstwo w swojej klasie w tym sezonie.

W sobotę załogi będą miały do pokonania ponownie 8 odcinków specjalnych o łącznej długości 129,62 km.

PNrZałogaZespół Rezultat
18

Ott Tänak
Martin Järveoja
Hyundai Shell Mobis WRT1:26:58,0
26

Dani Sordo
Borja Rozada
Hyundai Shell Mobis WRT+ 19,4
31

Sébastien Ogier
Julien Ingrassia
Toyota Gazoo Racing WRT+ 36,2
433

Elfyn Evans
Scott Martin
Toyota Gazoo Racing WRT+ 1:02,0
511

Thierry Neuville
Martijn Wydaeghe
Hyundai Shell Mobis WRT+ 1:03,2
618

Takamoto Katsuta
Daniel Barritt
Toyota Gazoo Racing WRT+ 1:26,1
722

Mads Østberg
Torstein Eriksen
TRT World Rally Team+ 3:41,7
830

Jari Huttunen
Mikko Lukka
Hyundai Motorsport N+ 4:08,7
932

Yohan Rossel
Alexandre Coria
Yohan Rossel+ 4:35,8
1043

Pepe López
Diego Vallejo
Pepe López+ 4:52,1

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze