Rovanperä wygrywa Rajd Estonii i zostaje najmłodszym zwycięzcą w historii WRC

Kalle Rovanperä z Toyoty odniósł przekonujące zwycięstwo w Rajdzie Estonii, pokonując najbliższego rywala – Craiga Breena z Hyundaia – aż o minutę. 20-letni Fin został tym samym najmłodszym triumfatorem w historii Rajdowych Mistrzostw Świata, obierając ten tytuł szefowi swojego zespołu, Jari-Matti Latvali.

Po sobotniej części rywalizacji Rovanperä miał 50,7 sekundy przewagi nad Breenem, zaś na trzeciej pozycji plasował się zespołowy kolega Irlandczyka z Hyundaia - Thierry Neuville – który miał kolejne pół minuty straty. W niedzielę załogi miały do pokonania 6 odcinków specjalnych o łącznej długości 52,10 km, w tym nagradzany dodatkowymi punktami Power Stage.

Cel Rovanpery na niedzielę był bardzo prosty – dowieźć praktycznie pewne zwycięstwo do mety, bez niepotrzebnego ryzykowania. Fin zastosował się do tej wytycznej, a nawet powiększył podczas sześciu oesów przewagę nad Breenem do 59,9 sekundy i sięgnął po pierwsze w karierze zwycięstwo w WRC. 20 latek, który jest synem byłego zwycięzcy rajdu WRC, Harriego Rovanpery, został najmłodszym triumfatorem, odbierając ten rekord szefowi swojego zespołu Toyota – Jari-Mattiemu Latvali, który sam po raz pierwszy stanął na najwyższy stopień podium w Rajdzie Szwecji 2008 za kierownicą Forda w wieku 22 lat.

Rovanperä jednocześnie w wyśmienity sposób przerwał dość pechową serię kiepskich wyników. Po zajęciu drugiego miejsca w Rajdzie Arktycznym, drugiej rundzie WRC, Fin nie dojechał do mety w Chorwacji, a także z problemami kończył zmagania w Portugalii oraz Sardynii. W Rajdzie Safari zajął szóste miejsce, a teraz wywalczył najwyższy stopień podium.

„To był trudny sezon i naprawdę fajnie jest sięgnąć [po zwycięstwo] tutaj w Estonii. Jest to praktycznie domowy rajd, na którym było sporo kibiców z ogromnym wsparcie. Jak dotąd był to długi sezon z niezbyt dobrymi wynikami, ale udowodniliśmy, że mamy tempo i teraz mogliśmy to potwierdzić” – powiedział na mecie Rovanperä.

Drugie miejsce zajął Breen, który wyrównał swój najlepszy wynik, osiągnięty wcześniej podczas ubiegłorocznego Rajdu Estonii. Na najniższym stopniu podium stanął Neuville, który do zespołowego kolegi stracił 12,5 sekundy, ale wygrał bezpośredni pojedynek z liderem mistrzostw – Sébastienem Ogierem z Toyoty – którego pokonał z przewagą 11,6 sekundy. Piąte miejsce wywalczył partner z ekipy Francuza, Elfyn Evans, zaś na szóstym miejscu do mety rajdu dojechał Teemu Suninen z M-Sport Forda. Pierre-Louis Loubet wywalczył siódme miejsce w prywatnym zespole 2C Competition za kierownicą Hyundaia i20 Coupe WRC.

Na Power Stage dodatkowe punkty zdobyli: Ott Tänak (5), Thierry Neuville (4), Sébastien Ogier (3), Elfyn Evans (2) i Kalle Rovanperä (1).

W WRC 2 po zwycięstwo sięgnął Andreas Mikkelsen, który o 16,7 sekundy pokonał swojego rodaka z Norwegii, Madsa Østberga, który miał pewne problemy z hamulcami.

Z kolei w WRC 3 w spektakularny sposób wygrał Aleksiej Łukaniuk, który popełnił błąd na Power Stage i rolował, choć był w stanie dojechać do mety rajdu. Rosjanin ponadto w klasyfikacji generalnej rajdu zajął ósme miejsce, pokonując między innymi wszystkie załogi WRC 2. Drugie miejsce zajął Kajetan Kajetanowicz, który miał ponad 3 minuty straty względem triumfatora swojej klasy.

W tegorocznym kalendarzu WRC kolejnym przystankiem jest Rajd Ypres w Belgii, który zostanie zorganizowany w dniach 13-15 sierpnia.