Rovanperä dominuje i wygrywa Rajd Akropolu

Kalle Rovanperä odniósł przekonujące zwycięstwo w greckim Rajdzie Akropolu, pokonując swoich głównych rywali ze znaczącą przewagą. To już druga wygrana Fina w tym sezonie. Drugie miejsce zajął Ott Tänak, a na najniższym stopniu podium stanął lider mistrzostw Sébastien Ogier.

Po sobotniej popisowej jeździe, Rovanperä kontynuował wyśmienite tempo również w niedzielę. Na słynnym, 23,37-kilometrowym OS13 Tarzan 1 załogi musiały zmierzyć się z wszechobecnym błotem zamiast suchym żwirem z powodu kiepskiej pogody w regionie przez ostatni tydzień. Mimo założenia kombinacji twardych i miękkich opon (w przeciwieństwie do rywali, którzy postawili na same miękkie ogumienie), Fin zdemolował tabelę z czasami, pokonując najbliższego rywala, Tänaka, aż o 14,1 sekundy. Z kolei nad trzecim Ogierem miał aż pół minuty przewagi, choć warto podkreślić, że warunki na odcinku poprawiały się z biegiem czasu.

Adrien Fourmaux, który po piątku jechał na piątym miejscu, przed startem tego oesu odkrył problemy z silnikiem. Z powodu zmiany świecy zameldował się z opóźnieniem na punkt kontrolny, w wyniku czego w klasyfikacji generalnej spadł za zespołowego kolegę z M-Sportu Gusa Greensmitha oraz Elfyna Evansa.

Przedostatni i jednocześnie najdłuższy odcinek specjalny rajdu - OS14 Pyrgos (33,20 km) – padł łupem Tänaka, który odrobił 9,9 sekundy względem Rovanpery. Warunki na trasie wciąż były dość trudne z powodu opadów deszczu, jednak nie sprawiły już takiej niespodzianki, jak podczas pierwszego porannego przejazdu. Ogier stracił do Tänaka 9,1 sekundy, zaś czwarty Rovanperä przyznał, że źle ocenił poziom przyczepności, zakładając, że jest bardziej sucho.

Na zakończenie rajdu załogi miały do pokonania skróconą wersję odcinka Tarzan o długości 12,68 km, który posłużył jednocześnie za Power Stage. Na nim Rovanperä był najszybszy i przypieczętował drugie w tym sezonie zwycięstwo w WRC. Drugie miejsce zajął Tänak, zaś na najniższym stopniu podium stanął Ogier, który przybliża się do obrony mistrzowskiego tytułu. Na dość samotnej czwartej pozycji do mety rajdu dojechał Dani Sordo, a piąty był Gus Greensmith. Do samego końca trwała walka o szóstą lokatę między Fourmauxem a Evansem, z którego zwycięsko wyszedł Walijczyk. Ósme miejsce zajął z kolei Thierry Neuville, który po piątkowej awarii związanej ze wspomaganiem kierownicy nadrabiał straty i finiszował w czołowej dziesiątce.

Na Power Stage dodatkowe punkty zdobyli: Kalle Rovanpera (5), Elfyn Evans (4), Sébastien Ogier (3), Thierry Neuville (2) i Ott Tänak (1).

W klasyfikacji WRC 2 po wygraną sięgnął Andreas Mikkelsen, który w niedzielę zaprezentował lepsze tempo niż jego jedyny rywal – Marco Bulacia Wilkinson.

Z kolei w klasie WRC 3 zwycięstwo przypadło Yohanowi Rosselowi, który zdominował niedzielną część zmagań. Drugie miejsce zajął Kajetan Kajetanowicz z pilotem Maciejem Szczepaniakiem, zaś trzeci był Chris Ingram.

Kolejnym przystankiem w tegorocznym kalendarzu WRC będzie Rajd Finlandii, który zostanie zorganizowany w dniach 1-3 października.

PNrZałogaZespół Rezultat
169

Kalle Rovanperä
Jonne Halttunen
Toyota Gazoo Racing WRT3:28:24,6
28

Ott Tänak
Martin Järveoja
Hyundai Shell Mobis WRT+ 42,1
31

Sébastien Ogier
Julien Ingrassia
Toyota Gazoo Racing WRT+ 1:11,3
46

Dani Sordo
Cándido Carrera
Hyundai Shell Mobis WRT+ 3:01,0
544

Gus Greensmith
Chris Patterson
M-Sport Ford WRT+ 5:45,0
633

Elfyn Evans
Scott Martin
Toyota Gazoo Racing WRT+ 6:42,7
716

Adrien Fourmaux
Renaud Jamoul
M-Sport Ford WRT+ 6:54,4
811

Thierry Neuville
Martijn Wydaeghe
Hyundai Shell Mobis WRT+ 8:41,1
920

Andreas Mikkelsen
Elliott Edmondson
Toksport WRT+ 9:02,5
102

Marco Bulacia Wilkinson
Marcelo Der Ohannesian
Toksport WRT+ 9:19,2

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze