Evans minimalnie przed Ogierem po pierwszym dniu Rajdu Monzy

Elfyn Evans znajduje się na prowadzeniu po pierwszym dniu rywalizacji w kończącym sezon WRC Rajdzie Monzy, lecz ma zaledwie 1,4 sekundy przewagi nad swoim głównym rywalem w walce o tytuł – Sébastienem Ogierem.

Jak przystało na pretendentów do tytułu, duet Toyoty na rozpoczęcie zmagać zdominował pierwszą poranną pętlę rozgrywaną na górskich asfaltowych drogach, które były wilgotne i śliskie.

Choć Ogier przed tą rundą miał 17-puntkową przewagę nad Evansem, Francuz był najszybszy na pierwszych trzech z czterech oesów przed serwisem i miał 6,5 sekundy przewagi nad Evansem, który uzyskał najlepszy czas na OS2. Na trzeciej pozycji pętlę ukończył Thierry Neuville z Hyundaia, tracąc jednak już 27,2 sekundy, lecz trzymał za swoimi plecami zespołowego kolegę, Daniego Sordo. Najlepszą piątkę uzupełniał Oliver Solberg, dla którego to jeden z pierwszych rajdów za kierownicą Hyundaia i20 WRC.

Solberg przez pewien czas walczył z Adrienem Fourmauxem, jednak kierowca M-Sporta Forda przedwcześnie zakończył dzień, kiedy po zahaczeniu o skarpę rolował.

Sam czwarty odcinek specjalny został przedwcześnie zakończony z powodu konieczności udzielenia pomocy medycznej jednemu z kibiców przy trasie. Osoba ta nie była jednak uwikłana w żaden incydent z jakąkolwiek załogą, a po zabraniu do szpitala nie stwierdzono żadnych obrażeń, które mogłyby zagrażać życiu.

Po południu Evans jednak nie tracił nadziei w zdobycie tytułu i naciskał Ogiera. Walijczyk zamienił 6,5-sekundową stratę na 1,4-sekundowe prowadzenie nad aktualnym mistrzem świata na oesach rozgrywanych na słynnym torze Monza.

Na trzeciej pozycji pozostał Neuville, który uzyskał najlepszy czas na szóstym odcinku specjalnym, lecz jego strata do duetu Toyoty wynosi 21,6 sekundy. Czwarta lokata należy do Sordo, który przez cały czas trzymał się w tabeli blisko Belga i przed sobotą ma do niego tylko trzy sekundy straty. Dość imponujący występ zalicza z kolei Solberg, który nadal plasuje się na piątej pozycji, a w przyszłym roku będzie dzielić z Sordo trzeciego Hyundaia i20 WRC.

Jako szósty jedzie Takamoto Katsuta, siódmy jest Gus Greensmith, a ósma lokata należy do Teemu Suninena. Fin, dla którego jest to pierwszy rajd w barwach fabrycznej ekipy Hyundai w WRC, zastępuje podczas tej rundy Otta Tänaka, który nie mógł wystartować ze względów osobistych. Dopiero dziewiąte miejsce zajmuje Kalle Rovanperä, który został poproszony, aby nie ingerować jakkolwiek w walkę o zwycięstwo między Evansem a Ogierem.

W klasyfikacji WRC 2 liderem jest Marco Bulacia Wilkinson, który ma 5,3 sekundy przewagi nad Jari Huttunenem, a trzecią lokatę zajmuje Andreas Mikkelsen, który już wcześniej zapewnił sobie tytuł mistrzowski tej klasy.

Z kolei w zestawieniu WRC trwa zażarta walka o zwycięstwo w kategorii i jednocześnie o mistrzostwo. Po piątkowej części rywalizacji Yohan Rossel przewodzi stawce w swojej klasie, lecz nad najbliższym rywalem – Kajetanem Kajetanowiczem – ma zaledwie 2,9 sekundy przewagi. Duet ten przed tym rajdem był zrównany punktami, więc ten, kto ukończy rywalizację wyżej, zdobędzie tytuł w WRC 3.

W sobotę załogi będą miały do pokonania 6 odcinków specjalnych o łącznej długości 108,24 km.

PNrZałogaZespół Rezultat
133

Elfyn Evans
Scott Martin
Toyota Gazoo Racing WRT1:04:05,2
21

Sébastien Ogier
Julien Ingrassia
Toyota Gazoo Racing WRT+ 1,4
311

Thierry Neuville
Martijn Wydaeghe
Hyundai Shell Mobis WRT+ 21,6
46

Dani Sordo
Cándido Carrera
Hyundai Shell Mobis WRT+ 24,6
52

Oliver Solberg
Elliott Edmondson
Hyundai 2C Competition+ 50,6
618

Takamoto Katsuta
Aaron Johnston
Toyota Gazoo Racing WRT+ 1:05,5
744

Gus Greensmith
Jonas Andersson
M-Sport Ford WRT+ 1:14,1
83

Teemu Suninen
Mikko Markkula
Hyundai Shell Mobis WRT+ 1:28,6
969

Kalle Rovanperä
Jonne Halttunen
Toyota Gazoo Racing WRT+ 1:57,3
1027

Yohan Rossel
Jacques-Julien Renucci
Yohan Rossel+ 4:21,3

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze