Elena ogłasza koniec kariery w WRC

Wieloletnia współpraca między Sébastienem Loebem a Danielem Eleną została definitywnie zakończona. Utytułowany Monakijczyk ogłosił, że nie zasiądzie już na prawym fotelu Loeba, chociaż podkreślono, że pozostaną przyjaciółmi.

Informacja o zakończeniu kariery w WRC została opublikowana przez Elenę na mediach społecznościowych. To definitywny koniec współpracy rozpoczętej w 1998 roku, podczas której wraz z Loebem sięgnął po 9 mistrzowskich tytułów, 79 rajdowych zwycięstw, 119 podium i 180 startów w mistrzostwach świata. Najbardziej udana era miała miejsce w Citroënie w latach 2004-2012, a w ostatnich sezonach duet startował w wybranych rundach w Hyundaiu.

W tym roku Loeb i Elena stanęli wspólnie na starcie jednego francuskiego rajdu po wcześniejszych próbach w Rajdzie Dakar, lecz tym razem Elena potwierdził, że nadszedł czas, aby skupić się na obowiązkach rodzinnych.

„Zamykam ten rozdział” – powiedział Elena. „Chcę się skoncentrować na innych rzeczach. W przyszłym roku skończę 50 lat i nie mogę się skupić na dwóch rzeczach jednocześnie. Anais [jego żona] powie ci to jako pierwsza. Motywacja do przygotowania się do rywalizacji? Cóż, tego już nie ma, a to mówi facet z ogromną pasją. Rozmawialiśmy o tym wszystkim, jesteśmy dużymi chłopcami i przyjaźń pozostaje nienaruszona. Byliśmy przyjaciółmi w samochodzie i poza nim”.

Od wielu tygodni spekuluje się o powrocie Loeba do WRC. Francuz testował w ostatnim czasie przyszłorocznego Forda Pumę Rally 1 ekipy M-Sport. Chęć powrotu do stawki Rajdowych Mistrzostw Świata wymagała jednak rozmowy z Eleną.

„Wspólnie podjęliśmy decyzję” – stwierdził Loeb. „Rozmawialiśmy o tym, ponieważ prawdopodobnie w przyszłości wystartuję w kilku rajdach i niekoniecznie będziemy brać w nich udział razem. To decyzja, którą podjęliśmy wspólnie z różnych powodów. Daniel będzie miał dużo czasu na spędzenie z rodziną, dziećmi i zajmowanie się sklepem”.

To drugie w ostatnim czasie zakończenie ikonicznego partnerstwa kierowca-pilot. Nie tak dawno Sébastien Ogier oraz Julien Ingrassia, którzy sięgnęli po ósmy tytuł mistrzowski, również zakończyli współpracę, zaś Ogier zamierza przystąpić już tylko do wybranych przyszłorocznych rajdów.

Źródło: wrc.com

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze