Rovanperä pokonuje Tänaka w Rajdzie Chorwacji, podium Kajetanowicza w WRC2

Kalle Rovanperä obronił się przed atakami podczas ostatniego dnia Rajdu Chorwacji, pokonując Estończyka różnicą zaledwie 4,3 sekundy. Na najniższym stopniu podium stanął z kolei Thierry Neuville. Kajetan Kajetanowicz wywalczył drugą lokatę w klasyfikacji WRC2, ulegając jedynie Yohanowi Rosselowi.

Tänak przed przedostatnim oesem miał 28,4 sekundy straty względem Rovanperä, który przewodził w rajdzie od piątku. To właśnie na OS19 miała miejsce ulewa, która zadziałała na korzyść kierowców mających odpowiednie opony. Tänak na tej próbie miał założone dwie deszczówki i dwie miękkie opony, zaś Rovanperä również miał dwie deszczówki, ale dwa koła z twardą mieszanką, która nie miała żadnej przyczepności na mokrym asfalcie.

Dzięki temu Tänak był szybszy od Rovanpery aż o 29,8 sekundy i objął prowadzenie w rajdzie, mając 1,4 sek. przewagi nad kierowcą Toyoty. Pozostałe załogi nie zdecydowały się na skorzystanie z opon deszczowych Pirelli, przez co ich strata do czołówki była znacznie większa, a głównym celem dla kierowców było zwykłe dojechanie do mety. W wyniku tego w czołowej dziesiątce oesu znalazło się sporo kierowców WRC2, w tym Kajetan Kajetanowicz, który był szósty, zaś Mikołaj Marczyk odnotował 11. rezultat.

Na Power Stage Rovanperä jednak popisał się wyśmienitym tempem i pokonał Tänaka różnicą 5,6 sekundy, a cały rajd o 4,3 sekundy. Fin dodatkowo zdobył maksymalną liczbę 5 punktów za najszybszy czas na tym oesie, dzięki czemu lider mistrzostw maksymalnie powiększył swoją przewagę w klasyfikacji.Na najniższym stopniu podium stanął Neuville, który na przestrzeni rajdu otrzymywał kary za przekroczenie prędkości za zbyt szybką jazdę na odcinkach drogowych, a na Power Stage omal nie rolował swoim Hyundaiem i20 N.

Czwartą lokatę wywalczył czołowy kierowca M-Sportu, Craig Breen, który przez pewien czas meldował się na miejscu w czołowej trójce, jednak w niedzielę został wyprzedzony w tabeli przez Neuville’a. Piąte miejsce zajął Elfyn Evans, który mógł walczyć o najlepsze pozycje, jednak w piątek jego samochód złapał dwa kapcie w przednim lewym kole i nie był w stanie nadrobić już strat tym spowodowanych. Ostatnim kierowcą Rally1 w czołówce został Takamoto Katsuta, który w rajdzie, podobnie jak inni, także miał problemy z przebiciem opon.

Na Power Stage dodatkowe punkty zdobyli: Kalle Rovanperä (5), Ott Tänak (4), Elfyn Evans (3), Craig Breen (2) oraz Emil Lindholm (1).

W WRC2 zwycięstwo odniósł Yohan Rossel, a bardzo dobre drugie miejsce zajął Kajetan Kajetanowicz. Trzecia lokata przypadła z kolei Emilowi Lindholmowi. Drugi z polskich kierowców, Mikołaj Marczyk, uplasował się na dziewiątej pozycji w tej kategorii.

Kolejnym przystankiem w tegorocznym kalendarzu WRC będzie Rajd Portugalii, który zostanie zorganizowany w dniach 19-22 maja.