Rovanperä wygrywa po raz trzeci z rzędu, podium Kajetanowicza w WRC 2

Kalle Rovanperä odniósł swoje trzecie z rzędu zwycięstwo, dowożąc do mety Rajdu Portugalii prowadzenie wywalczone podczas sobotniej części zmagań.

Choć Elfyn Evans zmniejszył nieco stratę do lidera, Rovanperä zmaksymalizował swój rezultat poprzez uzyskanie najlepszego czasu na Power Stage i wygrał rajd z przewagą 15,2 sekundy nad swoim zespołowym kolegą z Toyoty. Trzecie miejsce zajął Dani Sordo z Hyundaia, który na ostatnim oesie wyprzedził Takamoto Katsutę, reprezentującego Toyotę.

W niedzielę załogi miały do pokonania 5 odcinków specjalnych. Rovanperä bardzo dobrze rozpoczął dzień, powiększając nieco przewagę nad Evansem. Warunki na trasie były nieco błotniste, jednak Fin był szybszy od kolegi z ekipy o 2,7 sekundy. Na następnym oesie Rovanperä pojechał o 0,1 sek. szybszy niż Walijczyk. W pogoń za trzecim miejscem rzucił się z kolei Sordo, aby nie dopuścić, by Toyota zajęła wszystkie miejsca na podium. Hiszpan zredukował różnicę względem Katsuty do zaledwie 1,2 sekundy na pierwszym dzisiejszym oesie, by na kolejnym odcinku urwać kolejne 0,3 sek.

Drugi oes dnia padł łupem Otta Tänaka, który pokonał partnera z Hyundaia, Thierry’ego Neuville’a. Dzięki dobremu czasowi, Estończyk wyprzedził w klasyfikacji rajdu Pierre-Louisa Loubeta i przesunął się na siódme miejsce. Neuville z kolei pozostawał na piątej pozycji ze stratą 24 sekund do czwartego Sordo. Szóstkę zamykał z kolei Craig Breen, najwyżej sklasyfikowany kierowca M-Sportu.

Na OS19 Tänak ponownie był najszybszy i zbliżył się na 20 sekund do Breena, zaś Evans zredukował stratę względem Rovanpery o 1,9 sek. Na tym oesie Rovanperä musiał zmierzyć się bardziej gęstą mgłą i opadami deszczu niż rywale. Różnica między Katsutą a Sordo utrzymała się na poziomie mniej niż sekundy.

Rovanperä odpowiedział Evansowi na OS20, wygrywając ten odcinek specjalny, przez co Walijczyk musiał wspiąć się na szczyt swoich możliwości na Power Stage, aby spróbować zredukować stratę wynoszącą 9 sekund. Tänak awansował jednocześnie na szóste miejsce, wykorzystując pech Breena, który doznał problemów z hamulcami i spadł na ósmą lokatę, za Loubeta.

Power Stage to pokaz siły ze strony Rovanpery, który wykręcił najlepszy czas i z Portugalii wyjeżdża ponownie z maksymalnym dorobkiem 30 punktów i ma 46 oczek przewagi nad znajdującym się na drugim miejscu Neuvillem. W samym rajdzie pokonał on Evansa różnicą 15,2 sekundy. Trzecie miejsce zajął Sordo, który na ostatnim oesie pokonał Katsutę o 2,1 sekundy. Piąty był Neuville, szósta lokata przypadła Tänakowi, na siódmej pozycji sklasyfikowany został Loubet, ósme miejsce wywalczył Breen, a z dziewiątą lokatą rywalizację ukończył Adrien Fourmaux.

Na Power Stage dodatkowe punkty zdobyli: Kalle Rovanperä (5), Dani Sordo (4), Ott Tänak (3), Thierry Neuville (również 3 dzięki identycznemu czasowi co Tänak oraz Elfyn Evans (1).

W WRC 2 po komfortowe zwycięstwo jechał Teemu Suninen. Niestety dla niego, Fin na początku Power Stage popełnił błąd, stracił przyczepność tyłu swojego Hyundaia i20 N Rally2 i wypadł z trasy, nie będąc w stanie dojechać do mety. Tym samym zwycięstwo w kategorii przypadło Yohanowi Rosselowi. Drugie miejsce w tej klasie zajęła polska załoga Kajetan Kajetanowicz/Maciej Szczepaniak ze stratą 1:12,1 względem zwycięzcy, a na najniższym stopniu podium stanął Chris Ingram. Czwartą lokatę zajęła druga z naszych załóg – Mikołaj Marczyk/Szymon Gospodarczyk.

Kolejną rundą w tegorocznym kalendarzu WRC będzie Rajd Sardynii, który zostanie zorganizowany już za 2 tygodnie, w dniach 2-5 czerwca.