Tänak przerywa serię bez zwycięstw i wygrywa Rajd Sardynii

Ott Tänak odniósł przekonujące zwycięstwo w Rajdzie Sardynii i przerwał trwającą od 462 dni passę bez żadnego triumfu w WRC. Estończyk po błędach rywali kontrolował tempo na czele i na mecie pokonał Craiga Breena z M-Sportu oraz swojego zespołowego kolegę z Hyundaia, Daniego Sordo.

Na ostatni dzień rywalizacji we Włoszech składały się cztery odcinki specjalne, w tym nagradzany dodatkowymi punktami Power Stagem.

Na OS18 najszybszy był Tänak, który tym samym sięgnął po swoje 300. oesowe zwycięstwo w WRC. Powiększył on tym samym przewagę nad Breenem do 49 sekund. Po kolejnym odcinku specjalnym różnica ta wynosiła ta już 56,9 sekundy. Ta próba padła łupem Thierry’ego Neuville’a, który nie liczył się w walce o czołowe pozycje, a zamierzał jedynie sięgnąć po komplet punktów na Power Stage.

Oprócz powiększania przewagi Tänaka, sam Breen także odjeżdżał od Sordo. Hiszpan zamierzał dowieźć do mety pozycję na podium, zarządzając przewagą nad Pierre-Louisem Loubetem z M-Sportu. Z kolei Toyota po wcześniejszej dominacji nie miała zbyt wielkich powodów do radości w Sardynii – duet tego zespołu Kalle Rovanperä oraz Takamoto Katsuta po wcześniejszych przygodach tracili bardzo dużo do lidera, jednak mimo to znajdowali się w czołowej szóstce.

Na OS20 Tänak sięgnął po kolejny oesowy triumf, powiększając przewagę do 58,2 sek. nad Breenem. Widać było, że każdy z kierowców zamierzał w tym momencie dojechać do mety po wymagających szutrowych odcinkach specjalnych.

Na Power Stage najszybciej pojechał drugi z kierowców Hyundaia, Neuville, za co zdobył 5 punktów do klasyfikacji. Pozostałe pozycje w TOP5 tego oesu zajęli zawodnicy Toyoty: Kalle Rovanperä (4 pkt), Elfyn Evans (3 pkt), Esapekka Lappi (2 pkt) oraz Takamoto Katsuta (1 pkt).

Tänak na ostatnim oesie był co prawda szósty, za co nie dostał punktów, ale dowiózł do mety ważne zwycięstwo, kończąc serię 462 dni bez triumfu w WRC. „To było bardzo trudny [rajd], zwłaszcza od początku tej generacji. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, zwłaszcza za sprawą mechaników, którzy włożyli niesamowity wysiłek w cały ubiegły rok i początek tego sezonu. Ten rajd nie był łatwy, a oni wykonali kawał dobrej roboty, aby utrzymać samochód w rywalizacji” – stwierdził Estończyk.

Drugie miejsce zajął Breen, zapewniając sobie najlepszy wynik w tym sezonie. Na najniższym stopniu podium stanął Sordo. Czwartą lokatę wywalczył Loubet, dla którego to najlepszy rezultat w WRC. Piąty był Rovanperä, który mimo to zachowuje pozycję lidera sezonu, a szósta pozycja przypadła dla Katsuty.

W WRC 2 zwycięstwo odniósł Nikołaj Gryazin, który o 28 sekund pokonał Jana Solansa, natomiast trzecie miejsce wywalczył Jari Huttunen. Mikołaj Marczyk/Szymon Gospodarczyk zajęli ósme miejsce w klasie, natomiast druga z polskich załóg – Daniel Chwist/Kamil Heller – była 18.

Szósta runda tegorocznego sezonu WRC odbędzie się w Kenii, gdzie zostanie zorganizowany Rajd Safari w dniach 23-26 czerwca.