Rovanperä najszybszy na shakedownie Rajdu Nowej Zelandii

Kalle Rovanperä uzyskał najlepszy czas na odcinku testowym przed Rajdem Nowej Zelandii, podczas którego może zapewnić sobie tytuł tegorocznego rajdowego mistrza świata.

Kierowca Toyoty pokazał dobrą dyspozycję przed prawdopodobnie kluczowym dla niego weekendem, pokonując całą stawkę WRC na 3,54-kilometrowym odcinku Inland Road na swoim trzecim i zarazem ostatnim przejeździe. Pokonał on duet Hyundaia – Thierry’ego Neuville’a oraz Olivera Solberga, którzy uzyskali identyczny czas – o zaledwie 0,1 sekundy.

Aby Rovanperä mógł cieszyć się z mistrzowskiego tytułu na zakończenie rajdu w niedzielę musi pokonać Otta Tänaka różnicą ośmiu lub siedmiu punktów, jeśli wygra rajd. Sam Estończyk na shakedownie był czwarty, tracąc jedynie 0,2 sekundy do Rovanpery.

Rovanperä jako lider klasyfikacji kierowców będzie w piątek otwierać trasy, co może być dla niego niekorzystne. Dodatkowo na wszystkie dni rywalizacji prognozy przewidują opady deszczu, jednak Fin ma nadzieję na to, że z drugiej strony pogoda będzie dla niego sprzyjająca, a efekt czyszczenia tras będzie mniejszy niż przy suchej drodze.

„Wszystko było dobrze” – powiedział Rovanperä. „Uczucie jest całkiem miłe, ale otwieranie tras będzie zdradliwe. Nawet teraz podczas shakedownu było dość ciężko z luźnym żwirem. To będzie wyzwanie – zresztą jak zawsze”.

Powracający do WRC Sébastien Ogier z Toyoty stracił do zespołowego kolegi, Tänaka, 0,3 sekundy, ale znalazł się przed zespołowym kolegą, Elfynem Evansem. Na siódmym i ósmym miejscu znalazł się duet M-Sportu: Gus Greensmith oraz Craig Breen. Czołową dziesiątkę uzupełnił faworyt lokalnej publiczności, Hayden Paddon, który wystartuje w WRC 2.

W tej kategorii przystąpi także jedyna polska załoga Kajetan Kajetanowicz/Maciej Szczepaniak, która na shakedownie pokonała tylko jeden przejazd dający dziewiąte miejsce w klasie.

W Rajdzie Nowej Zelandii załogi będą miały do pokonania 17 odcinków specjalnych o łącznej długości 279,80 km.

PNrZałogaZespół Rezultat
169

Kalle Rovanperä
Jonne Halttunen
Toyota Gazoo Racing WRT1:27,7
22

Oliver Solberg
Elliott Edmondson
Hyundai Shell Mobis WRT+ 0,1
311

Thierry Neuville
Martijn Wydaeghe
Hyundai Shell Mobis WRT+ 0,1
48

Ott Tänak
Martin Järveoja
Hyundai Shell Mobis WRT+ 0,2
51

Sébastien Ogier
Benjamin Veillas
Toyota Gazoo Racing WRT+ 0,5
633

Elfyn Evans
Scott Martin
Toyota Gazoo Racing WRT+ 0,8
744

Gus Greensmith
Jonas Andersson
M-Sport Ford WRT+ 0,8
842

Craig Breen
Paul Nagle
M-Sport Ford WRT+ 1,5
918

Takamoto Katsuta
Aaron Johnston
Toyota Gazoo Racing WRT+ 1,5
1020

Hayden Paddon
Jonathan Kennard
Hayden Paddon+ 7,6
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze