Evans liderem Rajdu Japonii, koniec marzeń Kajetanowicza

Elfyn Evans znajduje się na prowadzeniu po skróconej pierwszej, piątkowej części finału sezonu WRC w Japonii, mając minimalną przewagę nad Thierrym Neuvillem. Kajetan Kajetanowicz odpadł z rywalizacji z powodu wypadku i stracił tym samym szansę na wywalczenie tytułu w WRC 2.

Piątek w Japonii został skrócony przez czerwone flagi wywieszone aż na dwóch odcinkach specjalnych oraz przez anulowanie dwóch kolejnych oesów z powodu pożaru Hyundaia Daniego Sordo oraz wypadku Craiga Breena o poranku. Z kolei po południu Evans pojechał konsekwentnie – najpierw wraz z Neuvillem dzielił prowadzenie podczas serwisu, a następnie wyszedł na samodzielną pozycję lidera.

Na drugiej pozycji znajduje się Neuville, który do prowadzącego traci 3 sekundy. Belg będzie musiał jednak nieco podkręcić swoje tempo ze względu na tegorocznego mistrza świata, Kalle Rovanperę. Już wcześniej wydawało się, że reprezentant Hyundaia może stracić swoją lokatę na rzecz Fina, jednak finalnie przed sobotnią częścią rywalizacji ma 2,1 sek. przewagi nad rywalem.

Sam Rovanperä także musiał naciskać – za nim podążał Ott Tänak, który prezentował dobre tempo mimo porannych problemów ze skrzynią biegów w swoim Hyundaiu, a po południu znajdował się tuż za plecami nowego mistrza. Po raz kolejny w tym sezonie doszło jednak do małej usterki układu hybrydowego, która spowodowała, że w chwili obecnej traci on do Rovanpery 8,8 sekundy.

Na piątym miejscu znajduje się Takamoto Katsuta w swoim pierwszym domowym rajdzie WRC. Kierowca Toyoty nie popełnił błędów i do Tänaka ma jedynie 1,8 sek. straty.  Z kolei Gus Greensmith jedzie jako szósty. Brytyjczyk został jedynym kierowcą M-Sportu walczącym o wysokie pozycje, jednak jego progres został częściowo zahamowany przez usterkę wału napędowego o poranku. Po południu problem został już naprawiony, jednak zdecydował się on na zachowawcze tempo na koniec dnia ze względu na źle przygotowane notatki.

Sébastien Ogier zamyka czołową dziesiątkę, plasując się za trzema samochodami Rally2. Spowodowane to było przebiciem opony na pierwszym piątkowym oesie, zaś na koniec dnia także miał przygodę, zawadzając o barierę od strony pilota.

Sam rajd musiał zostać skrócony ze względu na dwa oddzielne incydenty. Najpierw na starcie dnia na OS2 Sordo poczuł dym w swoim samochodzie, a po decyzji o szybkim opuszczeniu swojego Hyundaia i20 N, auto stanęło w płomieniach. Mimo prób ugaszenia pożaru, ogień całkowicie zajął pojazd. Załodze na szczęście nic złego się nie stało.

Z kolei na OS4 doszło do wypadku Breena. Irlandczyk po przejechaniu 9 km uderzył w bariery, zaś sam odcinek także został przerwany czerwoną flagą ze względów bezpieczeństwa.

W WRC 2, w kategorii, w której sporo załóg przejechało tylko dwa odcinki specjalne, liderem jest Sami Pajari. Walczący o tytuł Emil Lindholm był początkowo najszybszy, lecz stracił nieco czasu na ostatnim oesie dnia.

Niestety, z rywalizacji o mistrzostwo odpadł Kajetan Kajetanowicz. Polak mocno uszkodził swoją Škodę na wyjeździe z charakterystycznego tunelu na tym samym oesie, na którym doszło do pożaru samochodu Sordo. Mimo to Polak znajdzie się na podium całej klasyfikacji mistrzostw.

 

Aby Lindholm wygrał mistrzostwo, nie musi zwyciężać w swojej klasie. Przy pięciopunktowej stracie do aktualnego lidera klasyfikacji WRC 2, Andreasa Mikkelsena, Fin zamierza celować w okolice piątego miejsca.

W sobotę załogi będą miały do pokonania 7 odcinków specjalnych.

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze