Neuville nowym liderem Rajdu Japonii

Thierry Neuville wysunął się na prowadzenie w wieńczącym tegoroczny sezon WRC Rajdzie Japonii, mając 4 sekundy przewagi nad Elfynem Evansem.

Evans był liderem po piątkowej części rywalizacji, natomiast w sobotę różnicę wobec wówczas drugiego Neuville’a zwiększył do 6,5 sekundy w sobotni poranek.

Po południu Neuville jednak znacząco podkręcił swoje tempo, zaś Evans zaczął czuć się niepewnie za kierownicą swojej Toyoty Yaris. To pozwoliło Belgowi wyprzedzić w klasyfikacji rajdu swojego rywala na wszystkich trzech popołudniowych oesach. Początkowo cztery odcinki miały zostać rozegrane, w tym dwukrotny przejazd próby Okazaki City, jednak ze względu na niemal godzinne opóźnienie organizator zdecydował się tylko na jeden przejazd tego oesu. To właśnie na nim Neuville powiększył swoją przewagę z dwóch do czterech sekund.

Na trzecim miejscu znajduje się Ott Tänak, dla którego jest to ostatni występ w barwach Hyundaia. Jego pozycja jest w zasadzie niezagrożona przed niedzielą – do Evansa traci 35,9 sekundy, zaś nad ulubieńcem japońskiej publiczności, Takamoto Katsutą, posiada 24,6 sek. zapasu. Tänak musiał jednak nieco wysilać się, aby utrzymać swoje i20 N Rally1 ze względu na niestabilność, podczas gdy Katsuta o poranku wjechał w skarpę, lecz skończyło się jedynie na strachu.

Sébastien Ogier, który po piątkowym kapciu plasował się na 10 miejscu w klasyfikacji rajdu, awansował na piąte miejsce dzięki wygranej na dwóch z trzech sobotnich popołudniowych oesów. Francuz przed niedzielą ma 38,7 sek. przewagi nad Gusem Greensmithem, który miał pewne problemy ze wspomaganiem kierownicy w swoim Fordzie Puma.

W WRC 2 liderem jest Emil Lindholm. Jeśli utrzyma tę pozycję do końca, będzie mógł świętować tytuł w tej kategorii po tym, gdy w piątek z rywalizacji wskutek wypadku odpadł Kajetan Kajetanowicz, zaś dotychczasowy lider Andreas Mikkelsen nie bierze udziału w Rajdzie Japonii.

Tegoroczny rajdowy mistrz świata Kalle Rovanperä znajduje się na 11. miejscu w klasyfikacji kierowców po porannej serii problemów z przebiciem opon.

Do końca rajdu oraz sezonu WRC pozostały jedynie 5 odcinków specjalnych, w tym nagradzany dodatkowymi punktami Power Stage.

PNrZałogaZespół Rezultat
111

Thierry Neuville
Martijn Wydaeghe
Hyundai Shell Mobis WRT1:51:28,3
233

Elfyn Evans
Scott Martin
Toyota Gazoo Racing WRT+ 4,0
38

Ott Tänak
Martin Järveoja
Hyundai Shell Mobis WRT+ 39,9
418

Takamoto Katsuta
Aaron Johnston
Toyota Gazoo Racing WRT+ 1:04,5
51

Sébastien Ogier
Vincent Landais
Toyota Gazoo Racing WRT+ 2:46,7
644

Gus Greensmith
Jonas Andersson
M-Sport Ford WRT+ 3:25,4
721

Emil Lindholm
Reeta Hämäläinen
Toksport WRT+ 4:54,1
823

Sami Pajari
Emi Mälkönen
Toksport WRT+ 5:41,7
924

Grégoire Munster
Louis Louka
Grégoire Munster+ 5:54,3
1022

Teemu Suninen
Mikko Markkula
Hyundai Motorsport N+ 5:56,5

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze