Loubet rozpocznie pełny sezon 2023 z zespołem M-Sport

M-Sport Ford World Rally Team ma przyjemność ogłosić, że Pierre-Louis Loubet zaliczy pierwszy pełny sezon w Rajdowych Mistrzostwach Świata FIA w samochodzie Ford Puma Hybrid Rally1. Pierre-Louis Loubet dołączy w zespole M-Sport do Otta Tänaka, zdobywcy tytułu mistrzowskiego w kategorii kierowców WRC z 2019 roku.

Loubet wykazał się dużym talentem za kierownicą Pumy podczas fantastycznych występów, jakie zaliczył w niepełnym wymiarze w 2022 roku, czym zapewnił sobie pełnoetatowe miejsce w zespole M-Sport. Dołączy tym samym do Otta Tänaka, zdobywcy tytułu mistrzowskiego w kategorii kierowców WRC z 2019 roku. Loubet rozpocznie również współpracę z doświadczonym pilotem Nicolasem Gilsoulem, o czym zdecydowały udane testy, przeprowadzone we Francji w zeszłym tygodniu.

Młody Francuz zaimponował specjalistom z M-Sport szybkim tempem przejazdów i wynikami, zajmując dwa najlepsze w karierze czwarte miejsca i odnosząc pierwsze w karierze zwycięstwo etapowe w serii WRC.

Loubet już na początku kariery dał się poznać jako wschodzący talent w serii WRC2, startując jeden sezon w Fieście R5 z M-Sportem, zanim w 2019 rok sięgnął w WRC2 po tytuł mistrzowski.

Pierwszym występem Loubeta za kierownicą Pumy Rally1 był Rajd Chorwacji w 2022 roku i od tego startu jego tempo rosło, aż do końca sezonu. Na emocjonujących odcinkach specjalnych Rajdu Sardynii Loubet zmierzył się w walce o podium z rywalami poznanymi podczas całego sezonu, ostatecznie kończąc rajd na najlepszym w karierze, czwartym miejscu.

Najważniejszym wydarzeniem sezonu był Rajd Akropolu w Grecji, gdzie Loubet, walcząc o prowadzenie ze swoim sportowym bohaterem z czasów dzieciństwa, Sébastienem Loebem, odniósł pierwsze dwa zwycięstwa etapowe w WRC, co stanowiło kluczowy moment w jego rozpoczynającej się karierze za kierownicą samochodu klasy Rally1.

Startujący z Loubetem pilot, Gilsoul powróci do rywalizacji wśród najlepszych zawodników WRC w Rajdzie Monte-Carlo. Będzie to jego pierwszy start w najwyższej z rajdowych klas od 2020 roku. Powróci też po 10 latach na fotel samochodu WRC marki Ford. Belg ma na koncie imponującą listę sukcesów w WRC, która obejmuje łącznie 43 wywalczone miejsca na podium i 13 zwycięstw.

Loubet i Gilsoul z niecierpliwością będą czekać na wymagający, ale wypełniony pracą w kabinie Pumy Hybrid Rally rok 2023, w którym podczas startów na pięciu kontynentach towarzyszyć im będą koledzy z zespołu Ott Tänak i Martin Järveoja.

Pierre-Louis Loubet powiedział: „To dla mnie spełnienie marzeń, coś o czym marzyłem od dziecka. Zaliczenie pierwszego pełnego sezonu i realizowanie w każdy weekend najważniejszej pasji mojego życia, to coś naprawdę fantastycznego. Startowanie podczas pełnego sezonu zdejmuje ze mnie dużą presję, bo wiem, że przede mną 13 imprez, które są szansą na pokazanie całego mojego potencjału, dają mi przestrzeń do rozwoju i nauki. W 2023 roku moim najważniejszym celem będzie ukończenie każdej z imprez, zbieranie doświadczeń i poznanie miejsc, w których mogę wcisnąć gaz i jechać na maksymalnej prędkości. Zawsze chciałem być oficjalnym kierowcą i zdobywać punkty dla M-Sportu w klasyfikacji producentów, cieszę się, że M-Sport tak we mnie wierzy. Ogromne podziękowania dla Malcolma i Richa, którzy wykonali dla mnie fantastyczną pracę. Jestem bardzo zadowolony z powrotu do współpracy z M-Sportem, startowanie w zespole w towarzystwie Otta jest wyjątkowym doświadczeniem”.

Nicolas Gilsoul powiedział: „Jestem bardzo szczęśliwy z powrotu do WRC, w tak doskonałym komplecie – z młodym obiecującym kierowcą, w jednym z najlepszych samochodów i z kolegami z zespołu mistrzów świata. Najważniejszy jest dla mnie pełny udział w kalendarzu imprez WRC. Poznałem Pierre-Louisa w zeszłym roku podczas obozu treningowego we Francji. Znalazł się wtedy w trudnej sytuacji i byłem pod wrażeniem jego siły psychicznej, która pozwoliła mu zaprezentować własną szybkość, zwłaszcza w tym roku. W ostatni weekend pojechaliśmy razem w krajowym rajdzie i doceniłem od razu jego umiejętności na trasie. To wystarczyło, żeby mnie przekonać. Fantastycznie jest wrócić do M-Sportu dokładnie 10 lat po moim pierwszym tytule wicemistrza, kiedy pokazaliśmy świetną prędkość – to był prawdopodobnie mój ulubiony rok, zachowałem wiele pięknych wspomnień. Ważne było dla mnie, aby pojechać z Pierre-Louisem przed Monte-Carlo, korzysta on z personalizowanego systemu notacji tempa rajdowego, którego nigdy wcześniej nie poznałem. Jak w każdym motosporcie trzeba ćwiczyć na trasie, aby się do niego przyzwyczaić. Wiemy, że Monte jest pod tym względem najbardziej skomplikowanym rajdem, więc najważniejsze jest, aby uniknąć jakichkolwiek niedomówień od początku sezonu”.

Richard Millener, dyrektor zespołu, powiedział: „Wszyscy byliśmy pod wrażeniem występów Pierre'a w tym roku. Wykazywał nieustannie chęć uczenia się, poprawiania poprzednich osiągnięć i to właśnie czyni go idealnym kandydatem do startów w pełnym sezonie. Oczywiście, to początek jego kariery za kierownicą samochodu Rally1, a nadchodzący sezon będzie dla niego decydujący. Pierre jest prawdziwym graczem zespołowym i szybko stał się ważnym członkiem rodziny M-Sportu. Osobiście nie mogę się doczekać naszych wyników w przyszłym roku i mam szczerą nadzieję, że zobaczymy go na zasłużonym, najwyższym podium”.

Malcolm Wilson, dyrektor zarządzający, powiedział: „Z wielką przyjemnością potwierdzam, że Pierre-Louis Loubet będzie w przyszłym roku naszym pełnoetatowym zawodnikiem w najwyższej z klas WRC. Mam do niego pełne zaufanie, a tegoroczne wyniki pokazały, że ma wszelkie predyspozycje, by zajść daleko w tym sporcie. Mam nadzieję, że mając Otta na fotelu pilota, Pierre będzie się rozwijał i uczył w taki sam sposób, jak Ott w 2017 roku u boku Ogiera”.

Wesprzyj nas na Patronite.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze