Rob Huff ustanawia rekord zwycięstw w Makau (aktualizacja)

Po wygraniu sobotniego wyścigu kwalifikacyjnego Macau Guia Race, były mistrz świata samochodów turystycznych Rob Huff dokończył dzieła w niedzielę i zakończył główny wyścig na pierwszej pozycji, ustanawiając rekord dziesięciu wygranych na torze Makau.

Z pole position wystartował Rob Huff, lecz już na pierwszych metrach wyprzedził go Ma Qing Hua. Dobrze ruszyli także jego zespołowi koledzy z Lynk & Co Jason Zhang i Sunny Wong, którzy wyprzedzili Filipe de Souzę – kierowca z Makau spadł na pierwszym okrążeniu aż na ósme miejsce, wyprzedzony także przez Lo Sze Ho, Andy’ego Yana i Zhendonga Zhanga.

Huff dogonił lidera pod koniec pierwszego okrążenia, wjechał w zakręt Mandarin Oriental tuż za tylnym zderzakiem Ma i uderzył w niego na wyjściu. Samochód Chińczyka w tym momencie gwałtownie skręcił, by z impetem uderzyć w barierę i zatrzymać się na środku toru. Jak tłumaczył po wyścigu Huff, był zaskoczony tym, że Ma nagle zwolnił w środku zakrętu i nie mógł uniknąć kolizji. Powstałe zamieszanie wykorzystał Andy Yan, wyprzedzając Lo Sze Ho oraz Sunny’ego Wonga i przesuwając się na trzecią lokatę.

Ma wyszedł z wraku swojego auta o własnych siłach, a na tor wyjechał samochód bezpieczeństwa. Okrążenie później poprowadził on stawkę do alei serwisowej i wyścig został przerwany, aby umożliwić naprawę zniszczonej bariery.

Rywalizacja została wznowiona z prawie 40-minutowym opóźnieniem. Huff popisał się znakomitym restartem, do czego przyzwyczaił już poprzedniego dnia. Drugi Jason Zhang początkowo znalazł się pod presją ze strony Andy’ego Yana, lecz w drugiej połowie toru odjechał od niego na ponad sekundę. Sunny Wong pozostał trzeci, przed Lo Sze Ho, a na szóste miejsce wyszedł Filipe de Souza, wyprzedzając Zhendonga Zhanga.

Kolejna neutralizacja nastąpiła już na drugim okrążeniu po restarcie, gdy jadący na 9. pozycji Yang Xi stracił panowanie nad samochodem na wyjściu z Mandarin i uderzył w barierę w tym samym miejscu, co wcześniej Ma. Chińczyk odbił się od bandy i zatrzymał po drugiej stronie toru, gdzie uderzył w niego Yifan Wu.

Za samochodem bezpieczeństwa stawka przekroczyła połowę planowanego dystansu 12 okrążeń, po czym wyścig został zakończony poprzez czerwoną flagę. Kolejność pozostała już bez zmian, zatem zwycięzcą został ogłoszony Rob Huff, przed Zhangiem i Yanem.

W oficjalnych statystykach to dziesiąte zwycięstwo Huffa w Guia Race. Brytyjczyk jest teraz samodzielnym rekordzistą pod względem wygranych w Makau, pokonując swojego rodaka Michaela Ruttera, który dziewięć razy triumfował w wyścigu motocyklowym.

Aktualizacja: Rob Huff i Andy Yan otrzymali po wyścigu 30-sekundowe kary, które przesunęły ich na koniec stawki. Zwycięstwo przypadło zatem Jasonowi Zhangowi, a podium uzupełnili Sunny Wong i Lo Sze Ho.

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze