Rast: Największe osiągnięcie mojej kariery

René Rast został w niedzielę pierwszym od 1993 roku kierowcą, który wywalczył tytuł Deutsche Tourenwagen Masters jako debiutant. Jak twierdzi Niemiec, to osiągnięcie przebiło jego dotychczasowe sukcesy.

Rast zaliczył niespodziewany debiut w DTM w ubiegłym roku podczas rundy w Zandvoort, kiedy to zastępował chorego Adriena Tambaya. Nieco później zasiadł on w samochodzie Mattiasa Ekströma, kiedy ten walczył o tytuł rallycrossowego mistrza świata. Jego występy były na tyle obiecujące, że już w następnym roku otrzymał on pełny sezon startów.

„Moim celem było bycie najlepszym debiutantem” – powiedział Rast po wywalczeniu tytułu. „Chciałem się uczyć, regularnie punktować i kończyć wyścigi”.

Choć 30-latek spisywał się nadspodziewanie dobrze i pojawił się podczas ostatniej rundy w Hockenheim jako pretendent do tytułu, nie czuł związanej z tym presji: „Nie mogłem być już bardziej rozluźniony. Podszedłem do tego weekendu bez żadnej presji i jestem zachwycony efektem”.

„Po przejechaniu linii mety i zobaczeniu szachownicy nie wiedziałem, czy jestem mistrzem. Przez radio usłyszałem tylko, że zająłem drugie miejsce, więc myślałem że nie mamy mistrzostwa. Przejeżdżając przez pierwszy zakręt zrobiło mi się smutno, ale wtedy ktoś zaczął krzyczeć, że jesteśmy mistrzami i się rozpłakałem”.

„To uczucie, którego nie potrafię opisać. Podejrzewam, że dotrze to do mnie dopiero za kilka tygodni. To jeden z najlepszych dni w moim życiu i najważniejszy w mojej karierze. To jedno z moich największych życiowych osiągnięć”.

Szef Audi Sport Dieter Gass dodał: „René przejechał niesamowity sezon. Nikt – nawet on sam – nie spodziewał się, że w swoim pierwszym sezonie będzie walczyć o tytuł, ani że go zdobędzie. Jednym z decydujących czynników była jego naturalna szybkość – był najlepszy w kwalifikacjach na przestrzeni sezonu”.

Nowego mistrza serii pochwalił również ustępujący mistrz Marco Wittmann, który wygrał ostatni wyścig sezonu: „René wykonał wspaniałą pracę i zawsze był mocny w kwalifikacjach, a start z początku stawki jest potrzebny w DTM, jeśli chce się zdobywać duże punkty. Nie uważam go za debiutanta, bo nie jest młody i ma duże doświadczenie. Mimo wszystko, świetnie się spisał w swoim pierwszym roku i zasłużył na tytuł”.

Źródło: touringcartimes.com, touringcartimes.com

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league