Duval wygrywa pierwsze od dwóch lat kwalifikacje DTM

Były mistrz świata w wyścigach długodystansowych Loïc Duval drugi raz w swojej karierze wystartuje z pole position do wyścigu Deutsche Tourenwagen Masters. Francuz rzutem na taśmę pokonał w kwalifikacjach na torze Assen bohatera holenderskiej publiczności Robina Frijnsa. Lider klasyfikacji generalnej Nico Müller był trzeci.

Duval od samego początku plasował się w czołówce, uzyskując wynik 1:23,909 na swoim pierwszym szybkim okrążeniu. To jednak nie wystarczyło do zdobycia pole position, a jego czas wkrótce poprawili Lucas Auer, Nico Müller i Robin Frijns.

To właśnie Holender zjechał do boksów po nowe opony znajdując się na szczycie tabeli wyników, lecz po ponownym wyjeździe na tor nie zdołał poprawić swojego czasu, w przeciwieństwie do Duvala – Francuz na niecałe dwie minuty przed końcem sesji wykręcił 1:23,341, by zdobyć swoje pierwsze pole position od 2018 roku różnicą zaledwie 0,034 sekundy.

Za Frijnsem uplasował się jego zespołowy kolega Nico Müller, a czwarty był niespodziewanie Ferdinand Habsburg. Mike Rockenfeller był piąty, pokonując René Rasta. Lider klasyfikacji generalnej wypadł z toru i ściął szykanę na swoim ostatnim okrążeniu, tracąc szansę na poprawę wyniku.

Najlepszym kierowcą BMW był dopiero siódmy na starcie Lucas Auer, za którym uplasowali się Philipp Eng, Jonathan Aberdein i Marco Wittmann. Robert Kubica zajął 15. miejsce, pokonując Fabio Scherera, który dodatkowo przyblokował go podczas pomiarowego okrążenia w pierwszej połowie sesji.

Pierwszy wyścig weekendu DTM w Assen zaplanowano na 13:30.