Pierwsza kobieta w WTCR

Szwedzka zawodniczka Jessica Bäckman została pierwszą kobietą w historii Pucharu Świata Samochodów Turystycznych WTCR. Wcześniej reprezentowała Szwecję na Igrzyskach Sportów Motorowych FIA Motorsport Games, gdzie zajęła wysokie, szóste miejsce.

Bäckman spędziła poprzednie dwa sezony w serii TCR Europe, gdzie wywalczyła jedno podium za kierownicą Hyundaia i30 N TCR. Podobnie jak w WTCR i wcześniej w rallycrossie, jej zespołowym kolegą był brat Andreas.

„Lubię w tym sporcie to, że kobiety i mężczyźni jeżdżą ze sobą” – powiedziała Bäckman. „Jest niewiele dyscyplin, w których można to robić i czuję, że mam taki sam potencjał, aby odnieść sukces, co mężczyźni”.

Nową zawodniczkę powitał aktualny mistrz WTCR Yann Ehrlacher: „Miło jest powitać Jessicę, to miłe mieć kobietę w WTCR i mam nadzieję, że zachęci to inne zawodniczki do przyjazdu w przyszłym roku”.

Od sezonu 2021 ustanowiono w WTCR dodatkową klasyfikację dla kobiet. Aby jednak to trofeum mogło zostać przyznane, muszą rywalizować przynajmniej trzy zawodniczki.

O ile Bäckman jest pierwszą kobietą w WTCR, to w poprzedniej odsłonie serii – Mistrzostwach Świata Samochodów Turystycznych WTCC – startowały María de Villota i Sabine Schmitz – ta druga zdobyła punkty na domowym torze Nürburgring Nordschleife.

Źródło: fiawtcr.com, fiawtcr.com

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league