Alpine najlepszym z nowych producentów w WEC

Aż czterech nowych producentów przystąpiło w miniony weekend do swojego pierwszego wyścigu Długodystansowych Mistrzostw Świata FIA WEC w Katarze. Najlepiej spośród nich poradziło sobie Alpine.

Sezon 2024 to druga fala napływu nowych producentów do czołowej kategorii wyścigów długodystansowych. Po tym, jak rok temu do stawki WEC dołączyły Ferrari, Porsche i Cadillac, w tym roku to grono poszerzyło się o Alpine, BMW, Lamborghini oraz Isottę Fraschini.

Choć BMW M V8 Hybrid było najbardziej dojrzałym z nowych hipersamochodów, mając za sobą pełny rok rywalizacji w amerykańskiej serii IMSA, to nowe Alpine A424 było górą podczas inauguracji sezonu w Katarze. Paul-Loup Chatin, Ferdinand Habsburg i Charles Milesi zajęli ósme miejsce podczas 1812-kilometrowej inauguracji sezonu, rozdzielając załogi Toyoty i Ferrari. Alpine z numerem 35 przewodziło nawet stawce pod koniec drugiej godziny.

„Wiedzieliśmy, że będzie to wyzwanie, rozpocząć od 10-godzinnego wyścigu na nowym torze, ale jesteśmy zadowoleni z tego wyniku” – powiedział szef zespołu Philippe Sinault. „Przejechaliśmy czysty wyścig i oba nasze samochody dotarły do mety, a jeden w pierwszej dziesiątce, co jest niezłym osiągnięciem”.

„Dojechanie obu załóg do mety pozwoliło całemu zespołowi – od mechaników, przez inżynierów, po kierowców – wiele się nauczyć na temat naszego zaplecza technicznego i ludzkiego. Chciałbym podziękować i pogratulować każdemu członkowi naszej ekipy. Rzadko widywałem ludzi tak zaangażowanych w projekt”.

„Po dziesięciu intensywnych dniach w Katarze mamy położone fundamenty. Wykonaliśmy kolejny krok do przodu, ale wciąż wiele przed nami. Musimy dalej się uczyć i zdobywać wiedzę oraz doświadczenie w każdym aspekcie”.

Zespół Signatech – który stoi za Alpine Endurance Team – rywalizował już w czołowej klasie. Wystawiane przez nich w sezonie 2022 Alpine A480 było jednak dopuszczonym warunkowo do rywalizacji prototypem starej klasy LMP1, a nie zbudowanym według nowych przepisów jednej z dwóch grup hipersamochodów – czyli w przypadku Alpine A424 LMDh.

Po pierwszym z ośmiu wyścigów sezonu 2024, Alpine zajmuje piąte miejsce w klasyfikacji producentów.

Źródło: Z wykorzystaniem informacji prasowej Alpine Endurance Team

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze