Larry ten Voorde zdominował inaugurację Porsche Supercup

Pełną emocji inauguracyjną rundę nowego sezonu Porsche Mobil 1 Supercup w imponującym stylu wygrał aktualny mistrz, Larry ten Voorde (Team GP Elite). Holender przez cały czas kontrolował rywalizację na słynnym ulicznym torze Monte Carlo – dwukrotnie przerywaną czerwoną flagą – i ostatecznie minął linię mety ponad 3 sekundy przed Nowozelandczykiem Jaxonem Evansem (Martinet by Alméras).

„To był doskonały początek sezonu” – powiedział rozradowany zwycięzca. „Mocno cisnąłem przez kilka pierwszych okrążeń – chciałem zyskać przewagę nad Jaxonem Evansem, bo to jego najbardziej się obawiałem. Moja taktyka zadziałała. Pod koniec udało mi się nawet trochę wyluzować i po prostu utrzymywać kontrolę nad resztą stawki”. Walkę o trzecie miejsce wygrał debiutant Dorian Boccolacci (Martinet by Alméras) z Francji, który skutecznie odpierał powtarzające się ataki Austriaka Christophera Zöchlinga (FACH AUTO TECH).

Samochody w tegorocznym sezonie Porsche Mobil 1 Supercup są tankowane odnawialnym paliwem wyścigowym Esso. Początek pierwszej rundy nie należał do spokojnych – niedługo po starcie, na podjeździe do kasyna, zderzyło się kilka aut. Z powodu zablokowanego toru wywieszono czerwoną flagę. Sześciu kierowców nie zdołało dołączyć do kolumny za samochodem bezpieczeństwa. Wkrótce po restarcie znów doszło do uderzenia w barierki i wyjazdu samochodu bezpieczeństwa na tor – tym razem na jedno okrążenie.

Po każdym z dwóch restartów ten Voorde utrzymywał się na jego prowadzeniu i o kolejne dziesiąte części sekundy oddalał się od Jaxona Evansa. W międzyczasie Nowozelandczyk zyskał przewagę nad Boccolaccim i Zöchlingiem. Pecha miał Junior Porsche Ayhancan Güven z Turcji – na krótko przed metą zajmował piąte miejsce, ale musiał wycofać się z powodu problemów technicznych. Z kolei jego kolega z zespołu BWT Lechner Racing, Dylan Pereira z Luksemburga, przeprowadził imponującą szarżę w kierunku czołówki. Chociaż był najszybszym kierowcą w czasie treningów, z powodu wypadku w kwalifikacjach musiał startować z przedostatniej, 27. pozycji. Ostatecznie zajął 11. miejsce i za swoje wybitne osiągnięcie został nagrodzony pięcioma punktami mistrzowskimi.

Oprócz byłego kierowcy Formuły 2, Boccolacciego, który zadebiutował w międzynarodowym pucharze Porsche, zajmując trzecie miejsce, na podium w kategorii debiutantów stanęli Brytyjczyk Harry King (Parker Revs Racing) i Ludovico Laurini z Włoch (Dinamic Motorsport). Zwycięstwo w klasie ProAm przypadło Francuzowi Clémentowi Mateu (Pierre Martinet by Alméras), który wyprzedził Austriaka Philippa Sagera (Dinamic Motorsport).

„Początek 29. sezonu Porsche Mobil 1 Supercup nie mógł być bardziej spektakularny. Gratuluję zwycięzcy, Larry’emu ten Voordemu, który broni tytułu. Wyścig udowodnił jednak, że w tym sezonie w ścisłej czołówce pojawią się nowe nazwiska” – skomentował Oliver Schwab, menedżer projektu Porsche Mobil 1 Supercup.

Następnym przystankiem w kalendarzu Porsche Mobil 1 Supercup będzie miasto Spielberg w Austrii, gdzie przez dwa weekendy z rzędu odbędą się dwa kolejne wyścigi pucharu. Pierwszy z nich to Grand Prix Styrii (25-27 czerwca 2021).

Porsche Mobil 1 Supercup – wyścig nr 1, 15 okrążeń, Monte Carlo (MC)
1. Larry ten Voorde (Holandia/Team GP Elite), 25:45,48
2. Jaxon Evans (Nowa Zelandia/Martinet by Alméras), +3,276
3. Dorian Boccolacci (Francja/Martinet by Alméras), +6,610
4. Christopher Zöchling (Austria/FACH AUTO TECH), +7,213
5. Florian Latorre (Francja/CLRT), +10,043
6. Leon Köhler (Niemcy/Nebulus Racing by Huber), +12,540

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze