Czy ubezpieczenie sportowego samochodu jest drogie?

Planujesz zakup sportowego samochodu z dużym i mocnym silnikiem? Wcześniej sprawdź, ile będzie Cię kosztowało jego ubezpieczenie. Z reguły zakup OC takiego pojazdu wiąże się z wyższym wydatkiem niż w przypadku aut o słabszych parametrach. Przekonaj się, od czego dokładnie zależy wysokość Twojej składki oraz w jaki sposób możesz ją nieco obniżyć.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC sportowego samochodu?

Zastanawiasz się, ile kosztuje ubezpieczenie OC sportowego samochodu i o ile jest ono droższe niż zakup polisy dla innego modelu? Odpowiedź na to pytanie poznasz, gdy zapoznasz się z poniższymi przykładami. Doskonale obrazują one, jak model, marka, moc i pojemność silnika wpływają na wysokość składki.

Przykład 1.

33-letni mieszkaniec Olsztyna ma prawo jazdy od 2009 roku i do tej pory jeździł bezszkodowo. Kupuje ubezpieczenie dla samochodu Nissan GTR z 2020 roku z benzynowym silnikiem 3.5 o mocy 570 KM. Wysokość składek u poszczególnych ubezpieczycieli kształtuje się w następujący sposób:

Link4 mtu24.pl Balcia Insurance Trasti TUZ Ubezpieczenia
560,94 zł 674,00 zł 677,00 zł 759,00 zł 849,00 zł

Przykład 2.

Ten sam kierowca kupuje ubezpieczenie dla samochodu Nissan Micra z 2020 roku z benzynowym silnikiem 1.0 o mocy 92 KM. Wysokość składek u poszczególnych ubezpieczycieli kształtuje się w następujący sposób:

Uniqa TUZ Ubezpieczenia Trasti Balcia Insurance Link4
349,00 zł 448,00 zł 460,00 zł 477,00 zł 478,00 zł

Jak widzisz, różnice w cenach są dość wyraźne. Oznacza to, że kupując sportowe auto, musisz uwzględnić wysokie koszty jego utrzymania, które obejmują także droższe OC.

Co dokładnie wpływa na wysokość OC?

Jak już doskonale wiesz, marka, model, pojemność oraz moc silnika mają duży wpływ na to, ile zapłacisz za OC swojego samochodu. Jednak nie są to jedyne parametry, które towarzystwa biorą pod uwagę przy obliczaniu składki. Uwzględniają one również takie czynniki, jak:

  • doświadczenie w prowadzeniu pojazdów,
  • historię ubezpieczeniową,
  • zgromadzone zniżki za bezszkodową jazdę,
  • miejsce zamieszkania,
  • płeć i wiek,
  • stan cywilny.

O ile zakres oraz sumy gwarancyjne OC są regulowane przepisami ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, o tyle wysokość składek jest ustalana indywidualnie. Oznacza to, że w jednej firmie możesz uzyskać o wiele lepszą ceną niż w drugiej.

Jak znaleźć najtańsze OC samochodu sportowego?

Przede wszystkim nie ograniczaj się wyłącznie do jednej propozycji ubezpieczyciela, którą otrzymasz. Najtańsze OC w Polsce znajdziesz dzięki praktycznej porównywarce. Wystarczy, że uzupełnisz w niej wszystkie niezbędne informacje, a algorytmy przeszukają dla Ciebie dostępne bazy. W ten sposób dowiesz się, która firma może zaproponować Ci najniższą cenę. W przypadku OC nie trzeba przepłacać, gdyż droższa polisa wcale nie zapewnia lepszej ochrony. Dzięki porównywarce szybko i bez wychodzenia z domu kupisz najlepsze ubezpieczenie swojego samochodu.

Dlaczego OC sportowych samochodów jest droższe niż innych modeli?

Sportowe samochody mają najczęściej pojemne silniki o dużej mocy. Wiąże się to z możliwością osiągania dużych prędkości. Takie pojazdy stanowią więc potencjalnie największe zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Ubezpieczyciele, aby ochronić się przed wysokimi wydatkami na wypłatę odszkodowań, rekompensują to wysokimi składkami. Trzeba mieć na uwadze także to, że najwięcej zapłacą młodzi i niedoświadczeni właściciele sportowych samochodów. Ich składki mogą wynosić nawet kilka tysięcy złotych.

Nie chcesz płacić wysokich składek za OC? Zadbaj o to, aby jeździć bezpiecznie oraz zgodnie z przepisami. Za każdy rok bezszkodowej jazdy gromadzisz zniżki, dzięki którym Twoje OC może być zdecydowanie tańsze. Jeśli jednak po raz pierwszy ubezpieczasz samochód, nie masz możliwości skorzystania z takich ulg. W takiej sytuacji warto pomyśleć o ustanowieniu współwłaściciela. Najlepiej wybrać doświadczonego kierowcę, który kupuje OC od wielu lat i jeździ bezszkodowo. Będziesz mógł skorzystać z jego zniżek, zanim samodzielnie je uzbierasz.

Pamiętaj! W razie spowodowania kolizji czy wypadku część wypracowanych zniżek przepada. Dotyczy to wszystkich współwłaścicieli pojazdu. Jest to ryzyko, z którym trzeba się liczyć.

Innym rozwiązaniem problemu związanego z wysokimi składkami OC jest wybór innego samochodu. Jeśli nie jesteś nastawiony tylko na zakup sportowego auta z dużym silnikiem, to pomyśl o modelu o niższych parametrach. Wcześniej porównaj ceny OC, aby stwierdzić, czy taka decyzja rzeczywiście wpłynie na to, że będziesz płacił mniej za ubezpieczenie.

Sportowe samochody cieszą oko oraz zapewniają niezapomnianą radość z jazdy. Jednak ze względu na to, że rozwijają duże prędkości, ubezpieczyciele traktują je jako największe zagrożenie na drodze. Wiąże się to przede wszystkim z tym, że za OC takiego auta zapłacisz więcej. Porównując ze sobą oferty różnych firm, uda Ci się znaleźć najkorzystniejszą ofertę.

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze