Enea Bastianini z pierwszego pola

Włoscy kibice, którzy stanowili większość na trybunach toru Misano, mają powody do radości, gdyż ich rodak Enea Bastianini wygrał kwalifikacje przed niedzielnym wyścigiem w klasie Moto3. Młody Włoch pokonał w nich Brada Bindera oraz lider klasyfikacji generalnej Danny'ego Kenta.

Początek kwalifikacji przebiegał spokojnie, a najlepiej radzili sobie Niccolo Antonelli wraz z Bradem Binderem, którzy zmieniali się na czele tabeli. Problemy miał Danny Kent, Brytyjczykowi anulowano dwa czasy okrążeń z powodu poszerzania toru. Po pierwszej połowie sesji liderem sesji był Antonelli, przed Miguelem Oliveirą, Bradem Binderem, Efrenem Vazquezem, Darrynem Binderem i Romano Fenatim.

Chwilowo liderem był Oliveira, lecz szybko skontrowali go Bastianini wraz z Antonellim. W międzyczasie upadł Vazquez, lecz doświadczony Hiszpan podniósł motocykl i wrócił do boksu. Czołowa trójka utrzymała się do zjazdów bez zmian, tuż za nimi znajdował się Brad Binder, Romano Fenati, Isaac Viñales, Jorge Martin i Efren Vazquez. Ostatnie wyjazdy na tor rozpoczęły się 8 minut przed końcem sesji, sędziowie na pewno zajmą się karaniem zawodników, którzy w wolnym tempie szukali szybszego zawodnika do wyholowania się. Kent ciągnął za sobą grupę kilku zawodników, lecz nie byli oni w stanie utrzymać jego tempa, które i tak nie było najlepsze w tej sesji. Liderem został ponownie Antonelli, mający duże chęci na start z pole position. Włoch przewodził stawce przez niecałą minutę, gdyż pokonał go Binder z czasem 1:42.523. Okrążenie ostatniej szansy pokonywał Bastianini, który został niemal uderzony przez Jorge Martina w ostatnim sektorze, lecz reprezentant zespołu Go&Fun Gresini zdołał przebić czas Południowoafrykańczyka i z 1:42.486 otwierał tabelę wyników. Ostatecznie do wspomnianej dwójki w pierwszym rzędzie dołączył Danny Kent, spychając Antonelliego na czwartą lokatę. Piąty był Fenati, dla którego ta pozycja startowa daje możliwości do walki, a obok niego ustawi się Vazquez. Trzeci rząd tworzą Lorenzo Dalla Porta, Philipp Oettl i Hiroki Ono.

W niedzielny poranek odbędzie się rozgrzewka Moto3, a o godzinie 11:00 wystartuje wyścig najniższej kategorii mistrzostw świata.