M-Sport ujawnił Forda Pumę Rally1 na przyszły sezon WRC

M-Sport zaprezentował Forda Pumę Rally1, hybrydowy samochód, który pojawi się na trasach przyszłorocznego sezonu Rajdowych Mistrzostw Świata.

Tuż przed rozpoczęciem festiwalu Goodwood, podczas którego samochody będą pokonywali pokazowe przejazdy, brytyjski zespół ujawnił swój nowy prototyp Rally1. Dotychczasowe tegoroczne testy M-Sportu związane z wprowadzeniem nowych przepisów technicznych odbywały się przy użyciu nadwozia z Forda Fiesty. Spekulowano jednak, że może nastąpić zmiana w tym zakresie, jako że Fiesta rywalizowała na trasach WRC od dekady, a także w niej Sébastien Ogier sięgnął po dwa tytuły w latach 2017-18.

W czwartek ogłoszono, że Ford, który pozostanie w ścisłej współpracy z M-Sportem, postawił ostatecznie na Pumę. Zgodnie z nowymi przepisami technicznymi Rally1, w samochodzie znajdzie się silnik elektryczny o mocy 100 kW, a także akumulator o pojemności 3,9 kWh. Obok tego pracować będą turbodoładowany silnik benzynowy EcoBoost o pojemności 1,6 litra napędzany biopaliwem.

„Ford w 100 procentach angażuje się w przybliżanie perspektywy motoryzacji opartej na elektryczności, a w ogniu rywalizacji sportowej nabierały kształtu liczne innowacje, które pojawiają się dziś w naszych samochodach seryjnych – powiedział Mark Rushbrook, dyrektor Ford Performance. „Puma Rally1 M-Sport Ford podda hybrydowy napęd ostatecznej próbie i udowodni, że technologia ta jest w stanie zapewnić porywające osiągi”.

Z kolei Malcolm Wilson, dyrektor zarządzający M-Sport Ford, dodał: „Nowa era samochodów WRC to jeden z największych dotychczasowych skoków w technologiach stosowanych w WRC. Wprowadzenie hybrydy oznacza, że samochody będą dysponowały wyższą mocą niż kiedykolwiek wcześniej, a jednocześnie ich układy napędowe będą odpowiadały układom montowanym w modelach seryjnych. Przesiadka do Pumy jest bardzo emocjonująca, bo z modelem tym związane jest już rajdowe dziedzictwo, samochód wygląda fantastycznie i nie mogę się doczekać, by zobaczyć go na starcie słynnego Rajdu Monte Carlo, na początku 2022 roku”.

„Premiera nowego samochodu w Goodwood jest również wyjątkowa, ponieważ jest to jedno z najbardziej kultowych wydarzeń w kalendarzu sportów motorowych. Ja i cały M-Sport z niecierpliwością czekamy na dalszy ciąg bardzo udanego partnerstwa z Fordem, które pozwoli osiągać coraz lepsze wyniki i utrzymać Forda w czołówce rywalizacji, w nowej, zapowiadającej się bardzo ciekawie epoce elektrycznych napędów”.

Jak na razie M-Sport nie podał przyszłorocznego składu kierowców, choć obecny zawodnik zespołu, Adrien Fourmaux, bierze aktywny udział w testach nowego pojazdu, jak również znajdzie się za kierownicą Pumy w Goodwood podczas Festiwalu Szybkości.

Źródło: Z wykorzystaniem informacji prasowej Ford

Galeria:

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league