Van der Linde zdobywa także pierwsze pole position nowego BMW

Zwycięzca sobotniego wyścigu Deutsche Tourenwagen Masters na torze Lausitzring Sheldon van der Linde uzyskał najlepszy czas niedzielnych kwalifikacji, zdobywając pierwsze pole position dla nowego BMW M4 GT3 oraz debiutującego w tym sezonie zespołu Schubert.

Jako pierwszy szybkie pomiarowe okrążenie przejechał René Rast w czasie 1:32,157, lecz szybko jego rezultat poprawili Maro Engel i Marco Wittmann, który jako pierwszy zszedł poniżej 1:32. Pierwsze miejsce następnie objął Dennis Olsen w Porsche, lecz w połowie sesji na prowadzenie wyszedł Nico Müller z wynikiem 1:31,297.

Kilku kierowców zdecydowało się oszczędzać opony i wyjechało na tor dopiero w końcówce. Jednym z nich był Felipe Fraga, którego Ferrari stanęło jednak w płomieniach, doprowadzając do przerwania sesji na cztery minuty przed końcem.

Gdy sesja została wznowiona, wszyscy od razu wyjechali na tor, aby zdążyć przejechać dwa szybkie okrążenia. Już na swoim pierwszym kółku na drugie i trzecie miejsce awansowali Rast i Ricardo Feller, dając Audi trzy pierwsze miejsca.

Zaledwie kilka sekund później wynik Müllera poprawili jednak Maro Engel i Sheldon van der Linde, który jako jedyny zszedł poniżej 1:31 i wywalczył pole position z wynikiem 1:30,998.

Rast na swoim ostatnim okrążeniu wykręcił drugi czas. Swój wynik poprawił także Maro Engel, który wbił się z powrotem do pierwszej trójki, pokonując Mirko Bortolottiego o zaledwie 0,007 sekundy. Feller również poprawił swój ajlepszy wynik, lecz wystarczyło to na piąte miejsce, przed Müllerem i Nickiem Cassidym w Ferrari oraz Luca Stolz w Mercedesie-AMG. Pierwszą dziesiątkę uzupełnili Lucas Auer i David Schumacher, którzy uzyskali identyczne czasy.