Agnieszka Wienand specjalnie dla ŚwiatWyścigów.pl

Kaski kierowców Formuły 1 – nie tylko ochraniają głowy zawodników, ale również zachwycają swoimi malowaniami. Jednym z rekordzistów ostatnich czasów, który praktycznie co wyścig zmieniał malowanie kasku, był Sebastian Vettel. Niestety, artystyczne Eldorado nie trwało zbyt długo, ponieważ FIA zdecydowała zakazać takiej praktyki, by kibice nie czuli się zdezorientowani ciągłymi zmianami.

Po kontrowersjach z tym związanych, zezwolono na skorzystanie z jednego okolicznościowego malowania w trakcie sezonu. Sebastian Vettel skorzystał z takiej okazji podczas minionego Grand Prix Japonii, a jego kask został pomalowany przez Agnieszkę Wienand. Po zakończonym wyścigu, z polską artystką rozmawiała Roksana Ćwik.

Click here for English version 

Czy mogłaby Pani powiedzieć parę słów o sobie? Jak zaczęła się przygoda z malowaniem oraz kilka słów na temat swojej pasji?
Nazywam się Agnieszka Wienand i pochodzę z małego miasteczka Okonek w Wielkopolsce. Mój talent odziedziczyłam po Mamie, a doszlifowałam kształcąc się Szkole Plastycznej w Koszalinie. Po szkole wyjechałam za granicę, chciałam zbierać nowe doświadczenia i poznać interesujących ludzi. W Niemczech znalazłam mój drugi dom i rodzinę i tak zostałam w Windeck an der Sieg. Zawodowo poszłam w kierunku opieki społecznej, a zawodu wyuczyłam się w Niemczech. Od zawsze fascynowała mnie praca z ludźmi i myśl, że moją pomocą mogę uszczęśliwić innych daje mi satysfakcję.

Pasja do malarstwa jednak pozostała. Malarstwo mnie uspokaja, rozwija moją kreatywność i postrzeganie, a także jest wspaniałą odskocznią od codzienności. Uwielbiam próbować różnych kierunków i stylów malarskich, dlatego do tej pory nie znalazłam jeszcze własnego stylu.

Historia z projektowaniem wzorów na kaski zaczęła się dzięki mojemu mężowi – znalazł ogłoszenie na temat konkursu i namówił mnie do udziału w nim. Temat konkursu: zaprojektowanie wzorów na kask. Dodatkową motywacją była wygrana – kask Sebastiana Vettela z Red Bull Racing. Nie miałam pojęcia jak to się robi, ale chciałam wygrać. Pierwsze rysunki trafiły do kosza, ale praca, nieprzespane noce i zainwestowany czas się opłaciły. Wygrałam.

Jak zaczęła się przygoda z Jens Munser Designs?
Fanami Formuły 1 jesteśmy już od dawna, dlatego po tym konkursie postanowiłam spróbować z projektami dla Sebastiana Vettela. Wykonałam mapę z dużą ilością własnoręcznie narysowanych projektów, którą przekazałam osobiście Sebastianowi, a także Jens Munser.

Dużo czasu minęło zanim otrzymałam odpowiedź, ale było warto! Pierwszy japoński kask z częścią moich wzorów wyszedł w 2013 roku. To był początek współpracy z JMD Jens Munser Design. Od tamtej pory dostarczam pomysły i projekty na japońskie kaski, które charakteryzują się tymi typowymi symbolami.

Czy może Pani opowiedzieć historię tego malowania? Opisać szczegóły znajdujące się na nim? Czy to prawda, że Karp Koi ma związek z faktem, że Sebastian nadal ma szansę na tytuł mistrza świata?
W tym roku poszliśmy o krok dalej. Jens Munser zaprosił mnie do warsztatu JMD w Salzgitter, gdzie cały zespół przyjął mnie bardzo serdecznie, a praca z profesjonalistami była fascynująca.

Naszym celem w tym roku było własnoręcznie pomalowanie kasku Sebastiana pędzlem i farbami akrylowymi w różnych technikach malarskich. Elementy projektu były naszą wspólną decyzją – postanowiliśmy umieścić wojownika z 2016 roku. Czerwone słońce jest elementem z japońskiej flagi. Wiśniowe kwiaty i Karpie Koi są typowymi symbolami, które kojarzą się z Japonią. Zamiast numer startowy Sebastiana zapisaliśmy jako japońską cyfrę w formie słownej: go. Logotypy sponsorów zostały naklejone, a całość kasku pokryta lakierem matowym. Co roku staramy się wykonywać nowe projekty związane z tematem Japonii.

Czy miała Pani okazję spotkać Sebastiana?
Tak, na Hockenheimringu.

Czy zna już Pani reakcję Sebastiana na to malowanie?
Jeszcze nie, ale mam nadzieję, że niedługo się o niej dowiem!

Dziękuję za wywiad.
Ja również. Na zakończenie chciałabym serdecznie podziękować JMD Jens Munser Design Team za wszystkie dane mi możliwości, za wspólną pracę, za nowe doświadczenia i wsparcie w mojej pasji. Również mojej rodzinie i przyjaciołom.

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league