Marcel Fässler kończy wyścigową karierę

Były mistrz świata kierowców oraz trzykrotny zwycięzca wyścigu 24 godziny Le Mans Marcel Fässler ogłosił zakończenie kariery kierowcy wyścigowego. Szwajcar będzie teraz odpowiedzialny za prowadzenie działu sportu warsztatu Sportec.

„Po 26 latach postanowiłem zakończyć profesjonalną karierę kierowcy wyścigowego” – powiedział. „Jako chłopiec marzyłem o byciu kierowcą wyścigowym. Pełen pasji i zaangażowany podążałem ścieżką pełną wzlotów i upadków, aż w końcu doszedłem do poziomu, gdzie ścigałem się z najlepszymi. Jestem dumny z tego, co osiągnąłem”.

Fässler wyrobił sobie nazwisko na międzynarodowej arenie jako kierowca DTM, gdzie wygrał trzy wyścigi w barwach Mercedesa. W 2006 roku przeniósł się do wyścigów długodystansowych, a w sezonie 2010 dołączył do programu prototypów Le Mans Audi.

Swój pierwszy wielki sukces odniósł rok później, kiedy to wspólnie z André Lottererem i Benoît Tréluyerem wygrał 24-godzinny wyścig Le Mans, w debiucie modelu R18 TDI i po epickim pojedynku z Peugeotem. Fässler był pierwszym szwajcarskim zwycięzcą 24h Le Mans, a to osiągnięcie powtórzył jeszcze dwukrotnie – w 2012 i 2014 roku. Ta trójka wywalczyła także tytuł Długodystansowych Mistrzów Świata w sezonie 2012 i odniosła łącznie dziesięć zwycięstw w WEC.

Jeszcze przed zakończeniem programu Audi, Fässler rozpoczął trwającą aż do ubiegłego roku współpracę z Corvette Racing w długodystansowych rundach IMSA. W barwach amerykańskiego producenta wygrał wyścigi 24h Daytona i 12h Sebring. Na swoim koncie ma także zwycięstwo w 24h Spa-Francorchamps.

„Przez te wszystkie lata pracowałem z wieloma zespołami, miałem wielu wspaniałych kolegów, rywali i przyjaciół. Wszyscy dodali coś od siebie, jeśli chodzi o doświadczenie, które przeniosę do mojego przyszłego życia. Chciałbym mocno podziękować wszystkim, którzy byli ze mną, którzy walczyli ze mną o pozycję, podzielali moją pasję oraz byli w chwilach wzlotów i upadków, wierzyli we mnie i wspierali na wszystkie sposoby. Jesteście wspaniali!”

Szwajcar nadal będzie spędzać dużo czasu za kierownicą samochodów wyścigowych, jest bowiem zaangażowany w testy samochodu KTM GTX, przygotowywanego przez warsztat Sportec. Ponadto Fässler pełni rolę kierowcy symulatora w zespole Formuły 1 Alfy Romeo.

Źródło: mfspeed.ch

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze