Hamilton: Praca z Neweyem byłaby zaszczytem

Lewis Hamilton twierdzi, że współpraca z Adrianem Neweyem byłaby zaszczytem, jeśli brytyjski projektant dołączyłby do Ferrari po odejściu z Red Bulla.

W środę Red Bull potwierdził, że Adrian Newey odejdzie z Red Bulla na początku 2025 roku, choć prace nad bolidami F1 zakończył już teraz, a przez najbliższe 12 miesięcy skupi się wyłącznie nad projektem i rozwojem hipersamochodu RB17. Nie wiadomo na razie, jaki będzie następny ruch cenionego Brytyjczyka. Najwięcej spekulacji wiąże go z Ferrari, do którego w przyszłym roku przejdzie Hamilton. Siedmiokrotny mistrz świata w Miami powiedział, że naprawdę chciałby współpracować z nim w ekipie z Maranello.

„Gdybym miał zrobić listę osób, z którymi chciałbym pracować, on byłby absolutnie na jej szczycie. Każdy zespół byłby szczęśliwy, mogąc z nim pracować” – stwierdził kierowca Mercedesa.

65-letni Newey jest uznawany za największego projektanta w historii F1. Przy jego udziale zespoły zdobyły 13 tytułów mistrzowskich wśród kierowców i 12 konstruktorów podczas pracy w Williamsie, McLarenie i Red Bullu.

Hamilton nie potwierdził, czy pomysł ściągnięcia Neweya do Ferrari jeszcze w styczniu przekonał jego samego do radykalnej zmiany barw i środowiska. Został jednak zapytany, czy chciałby z nim pracować, Brytyjczyk odparł: „Bardzo. Ma wspaniałą historię i osiągnięcia. Wykonał niesamowitą pracę w swojej karierze. Myślę, że byłby niesamowitym dodatkiem. [Ferrari] to już świetny zespół, ale praca z nim byłaby zaszczytem”.

Hamilton przez swoją dotychczasową karierę rywalizował przeciwko konstrukcjom Neweya. Najpierw musiał uznawać wyższość ekipy z Milton Keynes w sezonach 2010-13, zanim sam znalazł się na szczycie sportów motorowych w okresie silników hybrydowych. Od 2022 roku jednak znów niepodzielnie rządzi Red Bull.

„Rywalizacja przeciwko zespołowi, którego przez lata był tak ważną częścią, było ogromnym wyzwaniem. Należy jednak pamiętać, że za kulisami pracuje wielu ludzi. To nie jest jedna osoba: to cały zespół ludzi, którzy wykonują tę pracę”.

„Z całym niesamowitym doświadczeniem, które wnosi, ludzie, z którymi pracuje, będą nadal wykonywać niesamowitą pracę. Nie spodziewam się, że Red Bull nie będzie nadal budował świetnych samochodów. Ale każdy zespół byłby szczęśliwy, mogąc z nim pracować”.

Źródło: bbc.com

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze