Triumf Team Penske w kwalifikacjach

Fabryczny zespół Acury zajął pierwszy rząd w kwalifikacjach do niedzielnego wyścigu IMSA Championship na torze Laguna Seca. W klasie GT Le Mans pole position wywalczyło BMW, natomiast w GT Daytona najszybsze było Lamborghini.

Kwalifikacje najwolniejszej klasy zostały przerwane po wypadku z udziałem Patricka Lindseya, który stracił panowanie nad swoim Porsche i uderzył w betonową barierę. Zespół Park Place Motorsports poinformował już, że nie zdąży odbudować samochodu przed wyścigiem Przed wznowieniem kwalifikacji najlepszy czas (1:25,063) dzierżył Trent Hindman z Meyer Shank Racing #86. Po uprzątnięciu rozbitego samochodu Park Place Motorsport, dyrekcja wyścigowa postanowiła dać jeszcze 3 minuty aby poprawić czasy w sesji. Na tor wyjechały wszystkie auta poza McLarenem ekipy Compass Racing #76 oraz Scuderia Corsa wystawiająca samochód Ferrari 488 GT3.

Co ciekawe mało kto poprawił czasy kwalifikacyjne w kategorii GTD. Najważniejsze jednak było okrążenie toru Coreya Lewisa z mistrzowskiego zespołu Paul Miller Racing #48. 27-latek w Lamborghini jako jedyny zszedł poniżej wyniku 1:25,0 i to on oraz jego ekipa pojedzie z pierwszego pola w kategorii GTD. Lewis wyprzedził Trenta Hindmana o 0,101 sekundy. Trzecią lokatę uzyskał Cooper MacNeil w Scuderia Corsa #63 tracąc do pierwszego 0,156 sekundy, zaś Zacharie Robichon w ekipie PFAFF Motorsports #9 wystawiający czerwonego Porsche 911 pojedzie z czwartej pozycji. Interesującym faktem jest też to, że Robby Foley w BMW uzyskał ten sam czas co Kanadyjczyk. Mimo to młody Amerykanin pojedzie z piątej lokaty, a to za sprawą tego, że jego wynik został wywalczony później.

W kategorii GT Le Mans, w kwalifikacjach triumfowała ekipa BMW #24, za którego sterami siedział Jesse Krohn. Fin w czarnym BMW przejechał zaledwie 3 okrążenia, ale to wystarczyło aby to niemiecka marka wygrała czasówkę. Jego wynik to 1:21,557. Za Jessem Krohnem uplasował się Dirk Müller w Fordzie #66. Kierowca Forda GT stracił do zwycięzcy 0,127 sekundy, zaś trzecią lokatę uzyskał drugi z kierowców BMW #25, Brytyjczyk Tom Blomqvist. Były wicemistrz Europejskiej Formuły 3 miał czas 1:21,891. Lider klasyfikacji generalnej Laurens Vanthoor w Porsche #912, zakończył kwalifikacje na 4. lokacie tracąc do zwycięzcy 0,385 sekundy. Na samym początku sesji obrót zaliczył Nick Tandy w drugim Porsche. Kierowca z Bedford przed dłuższy czas jechał tyłem w stosunku do kierunku jazdy, jednak Tandy bezpiecznie zjechał na pobocze i powrócił na tor. Ekipa Porsche #911 pojedzie z ósmego, ostatniego miejsca w klasie GTLM.

W kategorii LMP2 dobrą dyspozycję pokazał Amerykanin Kyle Masson, który swoim prototypem zespołu Performance Tech Motorsports #38 uzyskali pierwszą lokatę i to oni będą w bardziej uprzywilejowanym położeniu w stosunku do swojego bezpośredniego rywala. Czasem 1:16,817 Masson pokonał Matthew McMurry z ekipy PR1 Mathiasen Motorsports #52.

Świetnymi kwalifikacjami mogą nazywać kierowcy zespołu Acura Team Penske. Ricky Taylor z samochodu #7 wystartuje z pierwszego pola, uzyskując czas 1:15,035 i wyprzedził on swojego kolegę zespołowego z prototypu oznaczonego #6 – Juanem Pablo Montoyą. Były kierowca Formuły 1, wynikiem 1:15,343 zapewnił pierwszy rząd prototypom Acura DPi. Drugi z braci Taylorów w ekipie Wayne Taylor Racing uplasował się w kwalifikacjach na miejscu trzecim, tracąc do zwycięzcy 0,453 sekundy. Tym razem obie Mazdy w kwalifikacjach nie znalazły się w topowej trójce, jednak ich rezultaty pozwoliły na znalezienie się na pozycjach 4 oraz 6. Kierowców japońskiej marki rozdzielił mistrz z zeszłego sezonu – Felipe Nasr. Ostatnią lokatę dzierży Jonathan Bennett z Core autosport #54 wystawiający jedynego Nissana w stawce.

Wyścig obędzie się w niedzielę o godzinie 21:00.