Evans i Andlauer ze statusami Juniorów Porsche

W 2019 r. Porsche będzie kontynuować swoją udaną inicjatywę sponsorską dla młodych talentów. Jaxon Evans z Nowej Zelandii wystartuje w nadchodzącym sezonie pucharu Porsche Mobil 1 Supercup.

Wszystkie rundy tego cenionego markowego pucharu Porsche odbywają się przy okazji Grand Prix Formuły 1. W procesie selekcji 22-latek pokonał dziesięciu innych międzynarodowych kandydatów i jest teraz gotowy, by zrobić kolejny krok w swojej karierze. Julien Andlauer z Francji w przyszłym roku po raz drugi będzie Juniorem Porsche.

„Wybraliśmy Jaxona Evansa po dokładnym przeanalizowaniu danych z pojedynku (kandydatów) na torze Le Castellet we Francji. Jesteśmy przekonani, że zarówno Jaxon, jak i Julien mają potencjał do odnoszenia dalszych sukcesów na międzynarodowej arenie motorsportu” – powiedziała Jennifer Biela-Moll, szefowa juniorskiego programu Porsche Motorsport.

Julien Andlauer i Jaxon Evans otrzymają po 225 tysięcy euro na starty w pucharze Porsche Mobil 1 Supercup, a także pakiet wsparcia dla Juniorów Porsche, obejmujący szkolenia mentalne i psychologiczne, analizę wyścigów, indywidualne plany treningów sprawnościowych oraz opiekę w zakresie relacji z mediami.

Jaxon Evans odkrył w sobie pasję do sportu motorowego już jako dziecko, kiedy wraz z ojcem śledził wyścigowe zmagania swojego kuzyna w Nowej Zelandii. Również jego matka ma benzynę we krwi – rywalizowała w nowozelandzkiej serii wyścigów jednomiejscowych pojazdów. Evans urodził się w Levin niedaleko stolicy kraju – Wellington, a w 2005 r. przeprowadził się do australijskiego Gold Coast. Trzy lata później, w wieku 12 lat, rozpoczął karierę w kartingu. Swój talent zademonstrował, zdobywając tytuł wicemistrza nowozelandzkiej serii ProKart w sezonie 2014. Po awansie do australijskiej edycji Porsche GT3 Cup Challenge dwukrotnie plasował się na drugim miejscu w klasyfikacji generalnej. W 2017 r. młody zawodnik po raz pierwszy przystąpił do rywalizacji w Porsche Carrera Cup Australia. W swoim debiutanckim sezonie zajął piątą lokatę, a już w tym roku miał powody do świętowania: wygrał juniorski program Porsche Michelin w Australii i zwyciężył w walce o puchar Carrera Cup Australia. W 2019 r. Jaxon Evans pokona kolejny szczebel w swojej karierze kierowcy wyścigowego i zasiądzie za kierownicą 485 konnego Porsche 911 GT3 Cup, ścigając się w Porsche Mobil 1 Supercup.

„Zwycięstwo w pojedynku i zyskanie juniorskiego wsparcia ze strony Porsche to dla mnie spełnienie marzeń. W 2017 r. podobnie było z Mattem Campbellem, który teraz z sukcesami rozwija swoją karierę. Z niecierpliwością czekam na ten nowy, ekscytujący rozdział w moim życiu” – powiedział Evans. Jako swój wzorzec zawodnik wskazał obecnego Młodego Profesjonalistę Porsche Matta Campbella, a także innego Nowozelandczyka, Earla Bambera. „Zostać mistrzem Supercup w swoim debiutanckim sezonie, a rok później wywalczyć zwycięstwo w »generalce« Le Mans – imponujący wyczyn!”.

To zresztą historia typowa dla Porsche Mobil 1 Supercup – swego rodzaju trampoliny do świata międzynarodowych wyścigów GT. Z obecnego 23-osobowego zespołu kierowców fabrycznych i Młodych Profesjonalistów Porsche aż dziewięciu zawodników pochodzi z pucharów markowych.

Rok 2019 będzie dla Juliana Andlauera drugim sezonem rywalizacji w roli Juniora Porsche. W 2017 r. ten francuski kierowca zdobył pierwsze miejsce w lokalnej edycji Porsche Carrera Cup, by w tym sezonie awansować do międzynarodowego pucharu markowego Supercup, w którym zajął czwarte miejsce. Szczególnie dobrze 19-latek z Lyonu wypadł w podwójnym finale sezonu w Meksyku: wygrał oba wyścigi na torze Autódromo Hermanos Rodríguez. Poza tym zdobył podium w rundach w Spielbergu (Austria) i Budapeszcie (Węgry).