Doriane Pin wzięta pod skrzydła Mercedesa-AMG

Jedna z najbardziej utalentowanych młodych zawodniczek w wyścigach samochodowych Doriane Pin dołączyła do programu juniorskiego Mercedesa-AMG. Francuska będzie startować w serii F1 Academy.

20-latka jest wychowanką programu Iron Dames, promującego kobiece uczestnictwo w sporcie i rywalizacji z mężczyznami. Pin przedarła się przez Ferrari Challenge, wygrywając dziewięć z 14 wyścigów w sezonie 2022, jednocześnie startując w Europejskiej Serii Le Mans. Wspólnie z Sarą Bovy i Michelle Gatting wygrały ostatni wyścig sezonu w Portimão.

Na sezon 2023 Pin przesiadła się do prototypu LMP2, dołączając do spokrewnionego z Iron Lynx zespołu Prema. Francuska już w pierwszym wyścigu w Sebring zajęła drugie miejsce wraz z Mirko Bortolottim i Daniiłem Kwiatem, a później jeszcze dwukrotnie finiszowała w pierwszej piątce. Za swoje występy w debiutanckim sezonie została wybrana objawieniem roku WEC.

Po zakończeniu sezonu WEC, wystartowała w dwóch rundach Południowoazjatyckiej Formuły 4, gdzie wygrała swój ostatni wyścig i pomimo opuszczenia połowy sezonu zajęła drugie miejsce w klasyfikacji generalnej. Kolejne doświadczenia za kierownicą samochodu F4 zbiera w bliskowschodnich mistrzostwach Formuły 4 ZEA.

Jak się okazuje, występy w samochodach jednomiejscowych miały ją przygotować do pełnego sezonu w tegorocznej F1 Academy, gdzie będzie rywalizować dla zespołu Prema w barwach Mercedesa-AMG.

„Jestem niesamowicie szczęśliwa, że mogę dołączyć do programu juniorskiego zespołu Formuły 1 Mercedesa-AMG i reprezentować ekipę w F1 Academy, wraz z Premą” – powiedziała Pin. „Rozpoczyna się nowy rozdział i jestem dumna, że mogę zrobić ten kolejny krok w tak prestiżowym zespole i z projektem Iron Dames. Jestem wdzięczna za ich zaufanie i zaszczycona, że mogę ścigać się w ich barwach. Przejście do samochodów jednomiejscowych było jasnym celem mojej kariery, a bycie w tym środowisku to świetne podejście. Pracuję bardzo ciężko, aby dotrzeć na szczyt tego sportu i nie mogę się doczekać wyścigów”.

Źródło: irondames.ch