Palou wygrywa na Road America, dramat Newgardena i pech Magnussena

Álex Palou niespodziewanie wygrał wyścig serii IndyCar na torze Road America. To drugie zwycięstwo Hiszpana w tym sezonie, który wyszedł na prowadzenie dopiero na dwa okrążenia przed końcem, kiedy to z rywalizacji odpadł ówczesny lider – Josef Newgarden. Drugie miejsce zajął Colton Herta, a na najniższym stopniu podium stanął Will Power.

Po rozpoczęciu wyścigu, Newgarden walczył o utrzymanie prowadzenia z Jackiem Harveyem, ale obronił prowadzenie. Na trzecim miejscu znajdował się wówczas Palou. Na drugim okrążeniu Scott Dixon stoczył piękną walkę z Edem Jonesem i obronił swoją jedenastą pozycję. Okrążenie później Simon Pagenaud agresywnie zaatakował Pato O'Warda, ale Meksykanin nie pozwolił na wyprzedzenie. Francuz próbował powtórzyć swój manewr na czwartym okrążeniu, ale kierowca McLarena SP po raz kolejny obronił się przed utratą pozycji.

Na piątym okrążeniu Palou wyprzedził Hertę i awansował na trzecie miejsce. Po siedmiu okrążeniach Newgarden miał komfortową przewagę prawie dwóch sekund nad drugim Harveyem. Kevin Magnussen, który zastępował kontuzjowanego Felixa Rosenqvista, wyjechał na trawę w 13. zakręcie, tracąc pozycję na rzecz Takumy Sato.

Pięć okrążeń później Power wyprzedził Hertę i awansował na czwarte miejsce. Na jedenastym kółku Herta zablokował koła w swoim samochodzie, co pozwoliło Romainowi Grosjeanowi na wyprzedzenie Amerykanina. Pierwsze zjazdy zaczęły się na dwunastym okrążeniu. Power założył twarde opony, podobnie jak Herta i Grosjean. Zbyt długi pit-stop Francuza spowodował, że ten stracił uzyskaną wcześniej nad Hertą pozycję.

Okrążenie później na swój pit-stop zjechał Harvey, by po powrocie na tor stracić lokatę na rzecz mającego lepiej dogrzane opony Powera. Niedługo później u swoich mechaników pojawili się również prowadzący Newgarden i Rossi, przez co na pozycję lidera wyszedł Palou.

Po wyjeździe z alei serwisowej, Rossi zmagał się z zimnymi oponami i ślizgał po torze, tracąc przy tym trzy pozycje. Na 15. okrążeniu na swoją zmianę opon zjechał liderujący wówczas Palou. Razem z Hiszpanem zjechał również Magnussen. Okrążenie później do boksów zjechał Dixon, a genialną walkę o 11. pozycję stoczyli Jones z Simonem Pagenaudem.

Na 17. okrążeniu pojawiła się pierwsza żółta flaga, po tym jak Jimmie Johnson stracił panowanie nad samochodem po wyjeździe na trawę i uderzył w barierę. Okrążenie później do alei serwisowej zjechał Sato, a mechanicy przystąpili do naprawy samochodu uszkodzonego w przepychance z Conorem Dalym.

Wyścig został wznowiony na 18. okrążeniu. Newgarden i Palou szybko odłączyli się od reszty stawki, z kolei świetnie wystartował Grosjean, który wyprzedził Hertę i awansował na piąte miejsce. Chwilę później mało brakowało, a O'Ward uderzyłby w tył samochodu Herty, próbując wyprzedzić Hunter-Reaya. Meksykanin zblokował koła i musiał się ratować przed kolizją, co wykorzystał Rossi. Na 20. okrążeniu Marcus Ericcsson wyprzedził dwunastego Pagenauda. Na 21. okrążeniu McLaughlin stoczył piękną walkę z Dalym, a całej rywalizacji przyglądał się jadący na osiemnastej pozycji Hinchcliffe.

Na 22. okrążeniu Rossi skutecznie zaatakował Hunter-Reaya w trzecim zakręcie. W międzyczasie chwilowe problemy ze swoim samochodem miał Dalton Kellett, ale po zresetowaniu ustawień powrócił do rywalizacji – ostatecznie jednak zjechał do alei serwisowej. Na dwudziestym okrążeniu sporo strachu najadł się Ericcsson, który złapał pobocze i obrócił się, parkując na poboczu i powodując kolejną neutralizuję. Szwed zdołał wrócić do rywalizacji po tym, jak jego samochód został ponownie uruchomiony przez porządkowych.

Praktycznie wszyscy kierowcy zjechali na zmianę opon podczas neutralizacji. Na torze pozostali jednak Magnussen i Sato, przesuwając się na czoło stawki. W tym samym czasie w alei serwisowej doszło do sporego zamieszania.

Po wznowieniu wyścigu na 26. okrążeniu Magnussen odjechał na prawie 2,5 sekundy przewagi nad Sato, jednak ten wkrótce odrobił tę różnicę i zaczął atakować lidera – początkowo nieskutecznie. Kierowca McLarena SP skapitulował jednak na 31. okrążeniu, a do atakowania byłego kierowcy Formuły 1 przystąpił Newgarden.

Powolne tempo prowadzącego Sato i Magnussena zbiło stawkę, dzięki czemu Palou mógł zaatakować Newgardena. Na 34. okrążeniu ta dwójka walczyła już o prowadzenie, po tym jak Magnussen i Sato w końcu zjechali do boksów – Duńczyk nie zajechał daleko po swoim ostatnim pit-stopie, a pozbawiony mocy McLaren SP wywołał kolejną neutralizację.

Przy okazji żółtych flag na kolejny pit-stop zjechali Harvey, Oliver Askew, Daly oraz Pagenaud. Zielona flaga pojawiła się pod koniec 37. okrążenia. Kolejnym genialnym manewrem wyprzedzania popisał się wówczas Grosjean, który wyprzedził Rahala, a następne przymierzał się do Powera.

Na 15 okrążeń do mety na swój ostatni pit-stop zjechał Dixon, a na kolejnych kółkach w alei serwisowej Newgarden i Palou, za którym podążyli Herta, Rossi, Grosjean, Rahal i Jones. Na 12 okrążeń przed końcem wyścigu tempo Grosjeana zaczęło spadać i Francuz meldował się wówczas na czternastym miejscu.

Na dziesięć okrążeń do mety prowadził Max Chilton przed Sato i Askew'em. Czwarty był Newgarden, a piąty Palou. Spore problemy pod koniec wyścigu miał Harvey, który oszczędzając paliwo był zmuszony przepuszczać swoich rywali. Na cztery okrążenia przed końcem rywalizacji znów pojawiła się żółta flaga i neutralizacja. Jej sprawcą był Ed Jones, który obrócił się po tym, jak uszkodzeniu uległ lewy tył w jego samochodzie.

Rywalizacja powróciła do normalności na dwa okrążenia przed końcem. Bardzo dobrze wystartował Newgarden, jednak Palou użył push-to-pass i wyprzedził Newgardena obejmując prowadzenie. Dramat zaczął się chwilę później, kiedy to kierowca zgłosił problemy z samochodem i tym samym pożegnał się z pewną wygraną.

Niezagrożony ze strony Newgardena Palou dojechał do mety prawie dwie sekundy przed Hertą, który odziedziczył drugą lokatę. Na pechu swojego zespołowego kolegi skorzystał także Power, by zaledwie drugi raz w tym sezonie stanąć na podium.

Palou jest zaledwie drugim kierowcą, który wygrał więcej niż jeden wyścig w tym sezonie i odzyskał prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Dotychczasowy lider O’Ward dojechał na metę dziewiąty, lecz nadal plasuje się przed Scottem Dixonem. Kolejny wyścig IndyCar odbędzie się 3 lipca na torze Mid-Ohio.

PNrKierowcaZespół Rezultat
110
Álex Palou
Chip Ganassi Racing55 okr.
226
Colton Herta
Andretti Autosport w/ Curb-Agajanian+ 1,910
312
Will Power
Team Penske+ 2,985
49
Scott Dixon
Chip Ganassi Racing+ 3,904
551
Romain Grosjean
DDale Coyne Racing with RWR+ 4,713
68
Marcus Ericsson
Chip Ganassi Racing+ 5,180
727
Alexander Rossi
Andretti Autosport+ 7,721
830
Takuma Sato
Rahal Letterman Lanigan Racing+ 7,914
95
Patricio O'Ward
Arrow McLaren SP+ 9,024
1059
Max Chilton
Carlin+ 9,373
1115
Graham Rahal
Rahal Letterman Lanigan Racing+ 9,802
1221
Oliver Askew
Ed Carpenter Racing+ 11,301
1328
Ryan Hunter-Reay
Andretti Autosport+ 11,937
143
Scott McLaughlin
DTeam Penske+ 12,193
1529
James Hinchcliffe
Andretti Steinbrenner Autosport+ 13,947
1614
Sébastien Bourdais
AJ Foyt Racing+ 14,116
1760
Jack Harvey
Meyer Shank Racing+ 15,594
1822
Simon Pagenaud
Team Penske+ 16,461
1952
Cody Ware
DDale Coyne Racing with RWR+ 16,993
2020
Conor Daly
Ed Carpenter Racing+ 17,555
212
Josef Newgarden
Team Penske+ 1:30,789
2248
Jimmie Johnson
DChip Ganassi Racing+ 1 okr.
2318
Ed Jones
Dale Coyne Racing w/ Vasser-Sullivan+ 5 okr.
247
Kevin Magnussen
DArrow McLaren SP+ 22 okr.
254
Dalton Kellett
AJ Foyt Racing+ 36 okr.

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze