Liberty Media ogłasza przejęcie MotoGP

Amerykańska korporacja Liberty Media powiększa swoje portfolio w sportach motorowych. Właściciel praw komercyjnych Formuły 1 będzie kontrolować także Motocyklowe Mistrzostwa Świata, kupując Dorna Sports.

Transakcja, która według nieoficjalnych źródeł została uzgodniona jeszcze przed rozpoczęciem sezonu, obejmuje 86% udziałów w Dorna Sports o wartości 3,6 miliarda euro. Liberty Media wykupiło więc wszystkie udziały należące do Global Racing LX2 – spółki złożonej z prywatnego funduszu inwestycyjnego Bridgepoint oraz kanadyjskiego funduszu emerytalnego CPPIB – a także część należącą do szefostwa Dorny. Kadra kierownica została w posiadaniu 14% udziałów.

Zmiana właściciela nie będzie miała natychmiastowego przełożenia na działalność Dorna Sports – dyrektorem generalnym pozostanie Carmelo Ezpeleta, pełniący tę funkcję od 1994 roku, a siedziba nadal będzie mieścić się w Madrycie. Firma pozostanie niezależna, choć zostanie włączona do portfolio giełdowego Formula One Group.

„Jesteśmy zachwyceni, że możemy rozszerzyć nasze portfolio wiodących aktywów sportowych i rozrywkowych o MotoGP” – powiedział Greg Maffei, prezes i dyrektor generalny Liberty Media. „MotoGP to globalna liga z lojalną, entuzjastyczną bazą fanów, fascynującymi wyścigami i generującym wysokie przepływy pieniężne profilem finansowym. Carmelo i jego zespół stworzyli wspaniałe widowisko sportowe, które możemy przedstawić większej grupie odbiorców na całym świecie. Biznes ma znaczny potencjał wzrostu, a my zamierzamy rozwijać sport dla fanów MotoGP, zespołów, partnerów komercyjnych i naszych akcjonariuszy”.

Dorna Sports jest właścicielem praw komercyjnych i komercyjnych nie tylko MotoGP i serii towarzyszących, ale również Mistrzostw Świata Superbike’ów WSBK. Proces przejęcia przez Liberty Media ma nastąpić do końca roku i będzie uzależniony od pozytywnej decyzji organów antymonopolowych, w tym Komisji Europejskiej.

Źródło: libertymedia.com

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze