Czarodzieje wydm

O krainie wydm mówiło się w dakarowej rodzinie od miesięcy. Uczestnicy Dakaru posmakowali pustyni Empty Quarter już 3 lata temu. W tym roku Dakar wkracza na ten rozległy obszar piasku na 4 dni, poczynając od środowej rozgrzewki na stosunkowo krótkim odcinku specjalnym liczącym 114 km. Oes poprzedziła długa dojazdówka, prowadząca w odległe miejsce w rejonie granicy ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Najszybszym motocyklistą był ekspert od pagórkowatych terenów, Ross Branch, zwany „Kalahari Ferrari”. Zwycięzcą etapu w kategorii samochodów został Sébastien Loeb, który zwykle wygrywa, gdy nie popełnia błędów.

Dzień w skrócie

Pokonywanie wydm Dakaru nieco przypomina chodzenie po linie. Wymaga wyjątkowych, szlifowanych latami umiejętności jazdy w warunkach niskiej przyczepności. Najlepiej surfują po wydmach ci najbardziej doświadczeni, czego dowiódł Ross Branch, wygrywając etap do Shaybah. Botswańczyk trenuje przez cały rok na pustyni Kalahari, nad którą regularnie lata jako pilot samolotów pasażerskich. Można powiedzieć, że nowy nabytek Hero MotoSports wie, jak osiągać nowe wyżyny. Jego jazda nie była tak równa, jak by tego chciał, ale w środę wygrał swój drugi w tym rajdzie etap. Inny czarodziej wydm, Adrien van Beveren, wolniejszy od Brancha o 21 sekund uzyskał drugi czas i zachował czwarte miejsce w generalce. Michael Docherty, jedna z sensacji tegorocznego Dakaru, zajął 3. miejsce. To był również dobry dzień dla dakarowych asów. Kevin Benavides został nowym liderem spychając Skylera Howesa na drugie miejsce, a trzeci jest Toby Price, który traci do lidera zaledwie 2’10”.

Znajdujący się na 3. miejscu w stawce samochodów kierowca Huntera z numerem 201, Sébastien Loeb, również pokazał swoje umiejętności jazdy po wydmach, wygrywając kolejny etap i odrabiając prawie 6 minut do prowadzącego w rajdzie „króla pustyni”, Nassera Al-Attiyah. Katarczyk zajął 4. miejsce, co daje mu dobrą pozycję startową do maratonu, który czeka zawodników na dwóch kolejnych etapach. Al-Attiyah znajdzie się na trasie pomiędzy dwoma kolegami z zespołu: Lucasem Moraesem (3. na etapie i 2. w generalce) i Yazidem Al-Rajhi (5. miejsce na etapie). Otwierającego trasę Loeba ścigać będzie Mattias Ekström, drugi na środowym etapie. Z bardzo dobrej pozycji wystartuje także Kuba Przygoński, który na piaszczystym dziesiątym etapie zajął 6. miejsce.

W T3 nadal prowadzi Guillaume de Mevius przed Austinem Jonesem, ale Seth Quintero, zajmujacy trzeci stopień podium, zbliżył się do Jonesa już na 3’42”, wygrywając kolejny etap. To 20. zwycięstwo oesowe w karierze stawia młodziutkiego kierowcę na równi z Sébastienem Loebem! Na środowym etapie zabłysnęli także Ignacio Casale i Hélder Rodrigues, zajmujący odpowiednio 2. i 3. miejsce.

Gerard Farrés, trzeci w T4, do tej pory walczył o swoje pierwsze etapowe zwycięstwo etapowe w tym roku. Teraz może już „odhaczyć” to zadanie, ale wciąż jego celem pozostaje wyrwanie ostatecznego triumfu w rajdzie z rąk młodzieży – Rokasa Baciuški i Eryka Goczała. Młodziutki Polak, znajdujący się na pozycji wicelidera, odebrał prowadzącemu Litwinowi 1’22”, finiszując z 3. czasem tuż przed nim. Szybszy jednak okazał się ojciec Eryka, Marek Goczał, pilotowany przez Macieja Martona, drudzy w klasyfikacji etapu, a w generalce wciąż na 4. pozycji. Michał Goczał i Szymon Gospodarczyk ukończyli etap na 11. pozycji, a w klasyfikacji zamykają czołową dziesiątkę.

Dotychczasowy lider w klasyfikacji ciężarówek Aleš Loprais wycofał się z rajdu po wtorkowym wypadku, w wyniku którego zmarł włoski kibic. Nowym liderem został Janus van Kasteren, z którym jedzie Darek Rodewald. Na dziesiątym etapie zajęli oni 3. miejsce. Na pozycję wicelidera awansował Martin van den Brink, a podium uzupełnia Martin Macík. Na środowym etapie najszybszy był były motocyklista, Pascal de Baar, któremu towarzyszy polski pilot Marcin Krüger, motocyklista, pochodzący z Torunia. To pierwsze zwycięstwo ciężarówki Renault od 1999 roku. Tomaš Vratny, pilotowany przez Bartłomieja Bobę, ukończył etap na 14. miejscu, a w generalce czesko-polska załoga znajduje się już na 8. pozycji.

Ciekawostka dnia

Po raz pierwszy Michael Docherty zabłysnął w sezonie 2022, wygrywając dwa pierwsze etapy Abu Dhabi Desert Challenge, gdzie walczył z czołówką zawodników W2RC, po czym następnego dnia odpadł z rajdu. Zawodnik z RPA debiutuje w Dakarze, jadąc w HT Rally Raid Husqvarna Racing, satelickim zespole producenta z Mattighofen. Docherty to były motocrossowiec, ścigający się początkowo na torach w Europie i Ameryce, zdobył trzy tytuły w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, gdzie obecnie mieszka. W środę zdobył swoje trzecie etapowe zwycięstwo w Rally2 i został pierwszym w tym roku zawodnikiem z tej klasy, który wspiął się na podium w generalce – zajął 3. miejsce, tracąc 3 sekundy do Brancha i 9 do van Beverena. Docherty zajmuje obecnie 4. miejsce w Rally2 (liderem jest wciąż Romain Dumontier) i 19. w generalce. Świetne tempo i konsekwencja sprawiają, że jest jednym z najbardziej obiecujących zawodników.

Dramat dnia

Vaidotas Žala wie, że Dakar nie jest łaskawy na dłuższy czas. Po kilku wzlotach i upadkach na początkowych etapach, byłemu kierowcy MINI, jadącemu teraz Hunterem, wszystko zaczęło się wreszcie dobrze układać. Žala i jego pilot Paulo Fiuza, każdego dnia od 5. etapu notowali czasy w pierwszej dziesiątce, a dwukrotnie zajęli 2. miejsce, w tym we wtorek, przyjeżdżając minutę za Sébastienem Loebem. Ten duet odegrał też ważną rolę w zdobyciu pierwszego w historii wyniku 1-2-3 dla Prodrive. Wydawało się, że wszystko idzie dobrze, aż do 44. kilometra środowego etapu, gdzie awaria auta spowodowała ponad 4-godzinną stratę.

Liczba dnia: 20

Sébastien Loeb zadebiutował w Dakarze w 2016 roku za kierownicą Peugeota 2008. Wygrał wtedy 4 etapy, głównie argentyńskie, odpowiadające doświadczeniu byłego kierowcy WRC. Od tamtego czasu Francuz zmienił samochód, pilota, a także swoje podejście do rajdów. To wystarczająco dużo, by dwukrotnie zająć drugie miejsce w Dakarze, wygrywając po drodze wiele etapów. Co ważniejsze jednak, udowodnił, że potrafi wygrywać na różnych terenach, niezależnie od charakterystyki i wyzwań nawigacyjnych. Symboliczne jest więc to, że Loeb zdobywa swoje 20. zwycięstwo w karierze w pierwszym dniu na pustyni Empty Quarter ze stukilometrowym pasmem wydm w programie, otwierając w dodatku trasę. Uczeń stał się mistrzem.

Mistrzostwa Świata w Rajdach Terenowych W2RC

Al-Attiyah i Loeb wiedzą, że podliczenie punktów za pierwszą rundę sezonu 2022 nastąpi za cztery dni. Francuz ma nadzieję na zwycięstwo i ciągle o nie walczy, co pokazał, wygrywając swój czwarty etap. To o jedno etapowe zwycięstwo więcej niż ma jego rywal. To ważne w kontekście walki o tytuł w dalszej części sezonu. Drugi w rankingu W2RC Loeb wie, że gdyby rajd zakończył się bez zmian na czele, Al-Attiyah będzie miał w stosunku do niego dodatkowe 10 punktów (50 punktów otrzymuje zwycięzca, 40 punktów jest przyznawane za 2. miejsce). Dlatego Francuz walczy o zwycięstwa etapowe, żeby zniwelować tę różnicę. Jeśli uda mu się utrzymać ten trend, to może osiągnąć jeszcze więcej!

Wypowiedzi dnia

Kuba Przygoński (Orlen Team): „To był krótki odcinek, ale trudny fizycznie. Trasa wiodła przez Empty Quarter, czyli największą na świecie piaszczystą pustynię – same wydmy i miękki piasek. Ciężko było się rozpędzić, było bardzo dużo zmian biegów i wyhamowywania. Samochód przez to osiągał wysokie temperatury, ale jesteśmy zadowoleni ze swojego tempa. Armand przyznał, że dziś był bardziej pasażerem niż pilotem, bo nie było zbyt wiele do nawigowania!”

Marek Goczał (Energylandia Rally Team): „Cieszę się, bo w końcu mamy prawdziwy Dakar, a nie same proste z pedałem gazu w podłodze. Wreszcie zaczęły się bezkresne wydmy – jest trudno, technicznie – to najbardziej mi się podoba, tutaj można pokazać umiejętności. Nic nam dzisiaj nie przeszkadzało, jechało nam się świetnie. Po drodze wyprzedziliśmy kilka Mavericków, więc tempo było dobre. Walczymy dalej!”

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze