Tänak wygrywa Rajd Portugalii, błąd Meeke'a na Power Stage

Ott Tänak odniósł pewne zwycięstwo w Rajdzie Portugalii, sięgając po trzeci w tym sezonie i dziewiąty w karierze triumf w WRC. Drugie miejsce zajął Thierry Neuville, a na najniższym stopniu podium stanął Sébastien Ogier, który wykorzystał błąd Krisa Meeke'a na Power Stage.

Po sobotniej części rywalizacji na czele znajdował się Tänak, który po problemach z amortyzatorem pod koniec jazd miał tylko 4,3 sekundy przewagi nad zespołowym kolegą z Toyoty Meeke oraz 9,2 sek. zapasu nad Neuvillem. W niedzielę załogi miały do pokonania pięć odcinków specjalnych o łącznej długości 51,77 km, w tym nagradzany dodatkowymi punktami Power Stage.

Choć kierowców Toyoty dzieliło zaledwie kilka sekund, duet był przede wszystkim skupiony na tym, aby zachować za swoimi plecami Neuville’a, który powrócił do rywalizacji po groźnym wypadku w Rajdzie Chile. Obaj wykonywali to zadanie prawie bez zarzutu. Na rozpoczęcie dnia na dosyć krótkim odcinku specjalnym Montim (8,76 km) najlepszy czas uzyskał Meeke, który pokonał Tänaka o 1,9 sekundy i Neuville’a o 2,2 sek. Po tym oesie różnica w klasyfikacji rajdu między reprezentantami Toyoty zmalała do 2,4 sekundy.

Widząc zagrożenie ze strony Meeke’a, Tänak podkręcił tempo na oesie Fafe (11,18 km), na którym pojechał szybciej o 3 sekundy od zespołowego kolegi i powiększając nad nim przewagę do 5,4 sek., zaś trzeci Neuville miał już 13,6 sek. straty. Estończyk dołożył Meekowi kolejne 2,7 sekundy na OS18 Luílhas (11,89 km), a później wykorzystał jego błąd na drugim przejeździe próby Montim, na którym Meeke obrócił swoją Toyotę, tracąc kilkanaście sekund i spadając na trzecie miejsce w klasyfikacji rajdu. Ten oes padł łupem Neuville’a, który jednak do Tänaka tracił 16,6 sekundy, zaś nad Meeke miał 7,4 sek. przewagi przed ostatnim odcinkiem specjalnym rajdu.

Power Stage okazał się być pechowy najpierw dla Gusa Greensmitha, a następnie dla Meeke’a. Greensmith, który zaliczał debiut w samochodzie klasy WRC wraz z M-Sportem, w końcówce oesu Fafe tuż przed hopą doznał uszkodzenia w zawieszeniu przy lewym przednim kole, w wyniku czego po wylądowaniu nie miał on żadnego prowadzenia nad autem i z impetem uderzył w skarpę, blokując trasę odcinka. Załodze nic się nie stało, jednak jadący za nim Jari-Matti Latvala musiał zwolnić. Później Meeke, który jechał po trzecie miejsce, na początku oesu w prawym zakręcie uderzył w wystający korzeń, w wyniku czego uszkodził zawieszenie i nie był w stanie dojechać do mety rajdu.

Żadnych problemów nie miał z kolei jego zespołowy kolega Tänak, który przypieczętował zwycięstwo w Rajdzie Portugalii i po tej rundzie traci tylko dwa punkty do Ogiera w klasyfikacji sezonu. Drugie miejsce zajął Neuville, zaś na najniższym stopniu podium stanął Ogier po błędzie Meeke’a. Na czwartej pozycji dojechał Teemu Suninen, zaś piąty był Elfyn Evans. Wcześniej na szóstym miejscu podążał Esapekka Lappi, jednak kierowca Citroëna na OS17 uderzyli w skarpę, na czym ucierpiało zawieszenie w jego samochodzie. Ze względu na skalę uszkodzeń Lappi również nie dojechał do mety rajdu.

Na Power Stage dodatkowe punkty zdobyli: Ogier (5), Neuville (4), Tänak (3), Suninen (2) i Dani Sordo (1).

W klasie WRC 2 Pro po zwycięstwo sięgnął Kalle Rovanperä, który jednocześnie zdobył punkty do klasyfikacji mistrzostw WRC za zajęcie szóstego miejsca w rajdzie. Za jego plecami dojechał jego zespołowy kolega ze Škody Motorsport Jan Jan Kopecký. Z kolei w zestawieniu WRC 2 pierwsze miejsce wywalczył Pierre-Louis Loubet, zdobywając dodatkowo dwa punkty za dziewiąte miejsce w klasyfikacji rajdu. Z kolei na ósmej lokacie w tej rundzie dojechał Jari-Matti Latvala, który wczoraj pod koniec dnia doznał problemów z amortyzatorem, a czołową dziesiątkę uzupełnił Emil Bergkvist, który wywalczył drugą lokatę w WRC 2.

Polska załoga Łukasz Pieniążek/Jakub Gerber po wczorajszych problemach z hamulcami, które uniemożliwiły kontynuowanie jadzy, powróciła na trasę w niedzielę, zajmując czwarte i zarazem ostatnie miejsce w klasie WRC 2 Pro.

Kolejnym przystankiem w tegorocznym kalendarzu  WRC będzie Rajd Sardynii, który odbędzie się w dniach 13-16 czerwca.