Tänak zwycięża Rajd Wielkiej Brytanii

Ott Tänak odniósł zwycięstwo w Rajdzie Wielkiej Brytanii i postawił kolejny krok w kierunku zdobycia tytułu rajdowego mistrza świata. Podium uzupełnili jego główni rywale w walce o tytuł: Thierry Neuville i Sébastien Ogier.

Po sobotniej części zmagań w Walii na czele znajdował się Tänak, który miał 11 sekund przewagi nad Neuvillem, zaś trzeci Ogier tracił do Belga tylko 6,3 sekundy i wiele wskazywało na to, że to między kandydatami do tytułu rozstrzygnie się kwestia zwycięstwa w tym rajdzie. W niedzielę załogi miały do pokonania pięć odcinków specjalnych o łącznej długości 38,42 km.

Na rozpoczęcie ostatniego dnia zmagań na OS18 Alwen 1 (10,41 km) najszybszy czas uzyskał Tänak, który był szybszy od Neuville’a o zaledwie 0,1 sekundy. Sporo z kolei stracił Ogier, który był wolniejszy od prowadzącego duetu o 4,2 sekundy, przez co w klasyfikacji rajdu różnica do Neuville’a wynosiła już ponad 10 sekund. Do rywalizacji w niedzielę nie przystąpił z kolei Teemu Suninen, który po wczorajszym dniu zajmował siódme miejsce w rajdzie. Fin po złapaniu kapcia na porannej pętli dosyć mocno uszkodził nadwozie nad kołem, a bez tradycyjnego serwisu w południe zniszczenia tylko się powiększały, w wyniku czego, gdy samochód trafił do mechaników M-Sportu, stwierdzono, że jest za mało czasu na naprawy i podjęto decyzję o wycofaniu Suninena.

Na drugim oesie OS19 Brenig 1 (6,43 km) najszybciej pojechał Elfyn Evans, który jednocześnie wyprzedził Andreasa Mikkelsena i awansował na piąte miejsce. Jeśli chodzi o liderów, tym razem to Neuville był minimalnie szybszy od Tänaka – konkretniej mówiąc o 0,2 sekundy – zaś kolejną stratę odnotował Ogier, który był wolniejszy od tego duetu o prawie 3 sekundy.

Kolejnym odcinkiem miał być słynny asfaltowy przejazd OS20 Great Orme (4,74 km), który miał zakończyć poranną pętlę. Część trasy przebiegała wzdłuż cypla z dość stromymi brzegami, przez co na ten oes przygotowano ekipy nurków wraz z łodziami na wypadek, gdyby któryś z samochodów wpadł do wody. Niespokojnie i trudne warunki panujące na morzu, wliczając w to silny wiatr, uniemożliwiły nurkom na dotarcie na miejsce, w wyniku czego dyrekcja rajdu zdecydowała się odwołać tę próbę, nakazując załogom wolny przejazd przez trasę odcinka i powrócić na początek drugiej pętli.

Na drugim przejeździe odcinka specjalnego Alwen kolejne oesowe zwycięstwo wywalczył Evans, który pokonał Neuville’a o 0,9 sekundy. Brytyjczyk do jadącego przed nim Krisa Meeke’a w klasyfikacji rajdu tracił jednak 14,5 sekundy. Tänak z kolei był wolniejszy od Neuville’a o 1,4 sekundy, dzięki czemu różnica między nimi przed ostatnim odcinkiem rajdu wynosiła 9,5 sekundy.

Tänak jednak nie miał najmniejszych problemów z utrzymaniem tej przewagi na Power Stage Brenig i odniósł zwycięstwo w Rajdzie Wielkiej Brytanii i z Walii odjedzie z maksymalną, 30-punktową zdobyczą. Drugie miejsce zajął Neuville, a na najniższym stopniu podium stanął Ogier. Czwartą lokatę wywalczył Meeke, piąty był Evans, a szósta pozycja przypadła Mikkelsenowi. Pontus Tidemand dojechał do mety rajdu na siódmym miejscu, a ósmą lokatę zajął Craig Breen.

Na Power Stage po dodatkowe punkty sięgnęli: Tänak (5), Ogier (4), Esapekka Lappi (3), Neuville (2) i Evans (1).

W klasyfikacji WRC 2 Pro wygrał Kalle Rovanperä, który jednocześnie przypieczętował mistrzowski tytuł w tej klasie. Fin jednocześnie zajął dziewiąte miejsce w rajdzie, za co otrzymał dwa punkty Z kolei w zestawieniu WRC 2 zwycięstwo przypadło rajdowemu mistrzowi świata z 2003 roku Petterowi Solbergowi, który zamknął czołową dziesiątkę rajdu i w ten sposób zakończył swoją długą przygodę z WRC.

Zgodnie z wczorajszymi zapowiedziami Kajetan Kajetanowicz powrócił na trasę po awarii układu przeniesienia napędu. Na niedzielnych oesach dwukrotnie zajmował siódme, a dwukrotnie ósme miejsce w klasie WRC 2.

Do końca tegorocznego sezonu WRC pozostały dwie rundy. Kolejnym przystankiem w tegorocznym kalendarzu mistrzostw będzie Rajd Katalonii, który odbędzie się w dniach 24-27 października.