Rovanperä najszybszy na shakedownie Rajdu Akropolu

Kalle Rovanperä z Toyoty Gazoo Racing uzyskał najlepszy czas na niezwykle błotnistym odcinku testowym przed Rajdem Akropolu w Grecji.

Rajd Akropolu zalicza powrót do kalendarza WRC po raz pierwszy od 2013 roku. Zamiast jednak tradycyjnych upalnych i pełnych kurzu warunków, kilkudniowe obfite opady deszczu spowodowały, że trasy zamieniły się w przeprawę przez błoto.

Fin jako jedyny z czołówki zdecydował się na założenie kompletu miękkiego ogumienia Pirelli na test w pobliżu Lamii o długości 4,25 km, mimo że do dyspozycji załóg na rajd jest tylko 8 tego typu opon. Już na swoim pierwszym przejeździe uzyskał najlepszy czas shakedownu, pokonując Thierry’ego Neuville’a z Hyundaia różnicą 2,7 sekundy. Na następne dwa przejazdy Rovanperä postawił już na twardą mieszankę, podobnie jak rywale, którzy zachowali miękkie opony na właściwą część rajdu.

Rovanperä nie chciał jednak wyjaśnić powodów tej dość niecodziennej decyzji. „To były czarne i okrągłe opony Pirelli. Wydawało się, że przejazd był dość czysty, niczym się to nie różniło”.

Więcej wypowiedział się na temat wykorzystania twardych opon na błotnistych drogach.

„W tym roku chodziło głównie o odpowiednie warunki dla opon. Nie mieliśmy w tym sezonie zbyt wielu przejazdów z [twardym] ogumieniem na prawdziwie błotnistych trasach. Tutaj jest dużo błota i twardego podłoża, co czasami przypomina to doświadczenie aquaplaningu. Ciężko jest jechać na limicie, ale jest to wykonalne.  Mamy tylko osiem miękkich opon, więc szczerze mówiąc to jedna z rzeczy, które mogą być problematyczne. Jeśli będziemy musieli ich dużo wykorzystać, ważne będzie, aby wiedzieć, gdzie”.

Za plecami Rovanpery w tabeli znalazło się trzech kierowców Hyundaia z Neuvillem na czele. Belg, który ostatnio wygrał swój domowy Rajd Ypres, był szybszy od Tänaka o 2,5 sekundy. Czwarty czas odnotował Dani Sordo, który w Grecji będzie współpracował z nowym pilotem, Candido Carrerą. Z piątym wynikiem zameldował się Elfyn Evans, zaś szósta lokata przypadła aktualnemu mistrzowi świata, Sébastienowi Ogierowi.

Jeszcze w czwartek o godzinie 18:08 rozpocznie się otwierający rajd super oes Cosmote 5G Athens Stage o długości zaledwie kilometra. Faktyczna rywalizacja ruszy w piątek, kiedy to załogi będą miały do przejechania 5 odcinków specjalnych o długości 89,4 km.

Źródło: wrc.com

PNrZałogaZespół Rezultat
169

Kalle Rovanperä
Jonne Halttunen
Toyota Gazoo Racing WRT3:14,3
211

Thierry Neuville
Martijn Wydaeghe
Hyundai Shell Mobis WRT+ 2,7
38

Ott Tänak
Martin Järveoja
Hyundai Shell Mobis WRT+ 3,2
46

Dani Sordo
Cándido Carrera
Hyundai Shell Mobis WRT+ 4,0
533

Elfyn Evans
Scott Martin
Toyota Gazoo Racing WRT+ 6,0
61

Sébastien Ogier
Julien Ingrassia
Toyota Gazoo Racing WRT+ 6,4
744

Gus Greensmith
Chris Patterson
M-Sport Ford WRT+ 7,8
816

Adrien Fourmaux
Renaud Jamoul
M-Sport Ford WRT+ 8,2
97

Pierre-Louis Loubet
Florian Haut-Labourdette
Hyundai 2C Competition+ 10,3
1021

Mads Østberg
Torstein Eriksen
TRT World Rally Team+ 12,4

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze