Rovanperä z minimalną przewagą nad Tänakiem i Ogierem w Rajdzie Akropolu

Kalle Rovanperä znajduje się na prowadzeniu po piątkowej części rywalizacji w greckim Rajdzie Akropolu, jednak nad Ottem Tänakiem oraz Sébastienem Ogierem ma mniej niż 4 sekundy przewagi.

Po zaledwie kilometrowym pierwszym oesie, który został rozegrany w czwartkowy wieczór w centrum Aten i który padł łupem Ogiera, w piątek załogi miały do pokonania 5 odcinków specjalnych o łącznej długości 89,4 km, jednak – co ważne – w trakcie dnia nie zaplanowano serwisu.

Po pierwszych trzech oesach liderem był Rovanpera, który miał 3,8 sekundy przewagi nad Tänakiem. Duet ten podzielił między sobą równie etapowe zwycięstwa, z czego dla Fina przypadły dwa najszybsze czasy.

Załogi obawiały się, że ulewne opady deszczu, które w ostatnich dniach przeszły przez rejon, mocno dadzą się we znaki podczas samej rywalizacji, jednak w piątek o poranku świeciło słońce, a szutrowa nawierzchnia była w zasadzie sucha.

Na rozpoczęcie dnia na OS2 Aghii Theodori 1 (17,54 km) najlepszy czas uzyskał Tänak, który o 0,2 sekundy pokonał czyszczącego trasy Ogiera. Francuz był przekonany, że z powodu otwierania drogi straci dużo czasu, jednak zachował on bardzo dobre tempo i na ten moment pozostawał liderem rajdu. Dość zaskakująco wolno pojechał Neuville, który miał 10 sekund straty do głównych rywali.

Przed rozpoczęciem OS3 Loutraki (19,40 km) Evans dotarł z opóźnieniem na start odcinka z powodu problemów ze skrzynią biegów, otrzymując za późny dojazd 40-sekundową karę. Walijczyk przystąpił do tego oesu, jednak utknął na szóstym biegu i przejechał go w tempie o prawie 2 minuty wolniejszym od liderów. Z kolei jego zespołowy kolega z Toyoty, Rovanperä, odnotował bardzo dobry czas i pokonał drugiego na tej próbie Daniego Sordo różnicą dwóch sekund. Tänak i Ogier stracili na nim odpowiednio 5,3 i 7,4 sekundy względem Fina. Tänak na mecie oesu zgłosił jednak między innymi problemy z gaśnięciem silnika.

Rovanperä był najszybszy również na OS4 Aghii Theodori 2 (17,54 km), na którym pokonał drugiego Tänaka o 0,8 sekundy, zaś trzeci Ogier miał kolejne 3,2sek. straty. Mimo problemów ze skrzynią biegów, Evans dojechał do mety odcinka, zaś Neuville stracił prawie dwie minuty na skutek utraty wspomagania kierownicy.

W tym momencie Rovanperä prowadził w rajdzie, mając 3,8 sekundy przewagi nad Tänakiem, zaś będący na trzecim miejscu Ogier miał 7,5 sek. straty. Jako czwarty jechał Sordo, a czołową piątkę uzupełniał Adrien Forumaux.

Ogier, który przez cały czas otwierał trasy, był w stanie pojechać najszybciej na najdłuższym piątkowym oesie, OS5 Thiva (23,27 km), na którym znajdował się dość grząski i mokry żwir po opadach deszczu z tego tygodnia. Z drugim czasem na tej próbie dość zaskakująco zameldował się Neuville, któremu udało się częściowo naprawić problem ze wspomaganiem kierownicy – Belg stracił do Ogiera tylko 2,3 sekundy. Tym razem lider rajdu Rovanperä odnotował czwarty czas za Sordo, tracąc do Ogiera 4,7 sek. Piąty był Tänak, który także miał pewne problemy z samochodem i spadł na trzecie miejsce w klasyfikacji rajdu.

Mimo problemów z prowadzeniem, Tänak uzyskał drugi najlepszy czas na kończącym dzień OS6 Elatia (11,65 km). Najlepszy wynik przypadł z kolei jego zespołowemu koledze z Hyundaia, Neuville’owi, jednak Belg musiał zatrzymać się na trasie z powodu czerwonej flagi wywieszonej po wypadku Pierre-Louisa Loubeta. Francuz najprawdopodobniej doznał awarii układu sterowania, na skutek którego wyleciał z trasy pod koniec etapu. Dzięki pomocy kibiców, Loubet był w stanie ukończyć ten oes. W wyniku tej sytuacji sędziowie nadali Neuville’owi czas, który okazał się być najszybszy.

Na zakończenie dnia Rovanperä utrzymał prowadzenie w Rajdzie Akropolu, mając 3,7 sekundy przewagi nad Tänakiem i 3,9 sek. zapasu nad Ogierem. Na czwartym miejscu znajduje się Sordo, piąty jest Fourmaux, a szósta lokata należy do Gusa Greensmitha.

W kategorii WRC 2 liderem jest Marco Bulacia Wilkinson, który ma 5,4-sekundową przewagę nad Andreasem Mikkelsenem. Duet ten plasuje się odpowiednio na siódmym i ósmym miejscu w klasyfikacji generalnej rajdu.

Z kolei w klasie WRC 3 na pierwszym miejscu plasuje się Chris Ingram, który ma 10,4 sekundy zapasu nad Kajetanem Kajetanowiczem oraz 13,5 sek. nad Emilem Lindholmem. Ingram oraz Kajetanowicz dodatkowo zamykają czołową dziesiątkę całego rajdu.

W sobotę załogi będą miały do pokonania sześć odcinków specjalnych o łącznej długości 132,56 km.

PNrZałogaZespół Rezultat
169

Kalle Rovanperä
Jonne Halttunen
Toyota Gazoo Racing WRT1:01:57,1
28

Ott Tänak
Martin Järveoja
Hyundai Shell Mobis WRT+ 3,7
31

Sébastien Ogier
Julien Ingrassia
Toyota Gazoo Racing WRT+ 3,9
46

Dani Sordo
Cándido Carrera
Hyundai Shell Mobis WRT+ 23,9
516

Adrien Fourmaux
Renaud Jamoul
M-Sport Ford WRT+ 54,2
644

Gus Greensmith
Chris Patterson
M-Sport Ford WRT+ 1:23,3
72

Marco Bulacia Wilkinson
Marcelo Der Ohannesian
Toksport WRT+ 2:40,9
820

Andreas Mikkelsen
Elliott Edmondson
Toksport WRT+ 2:46,3
934

Chris Ingram
Ross Whittock
Chris Ingram+ 2:52,7
1031

Kajetan Kajetanowicz
Maciej Szczepaniak
Kajetan Kajetanowicz+ 3:03,1

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze