Ogier najszybszy w deszczowym shakedownie Rajdu Katalonii

Sébastien Ogier okazał się być najszybszym kierowcą na czwartkowym odcinku testowym przed Rajdem Katalonii.

Przelotne opady deszczu spowodowały, że na 4,21-kilometrową próbę Coll de La Teixeta załogi ryzykowały z doborem ogumienia. Na najbardziej agresywną strategię postawiła Toyota, która w Salou może zapewnić sobie tytuł wśród zespołów WRC. Japoński producent jako pierwszy wypuścił swoich kierowców na miękkich oponach Pirelli.

Najlepiej na początku poradził sobie Ogier, który w tym sezonie zrezygnował z pełnoetatowego występu na rzecz startów w wybranych rundach. Francuz finalnie pokonał swojego zespołowego kolegę z Toyoty, Takamoto Katsutę, różnicą zaledwie 0,9 sekundy.

Jeśli Ogier wygra, byłoby to dla niego pierwsze zwycięstwo w nowej erze samochodów hybrydowych. Jest to dla Francuza piąty występ w tegorocznym sezonie WRC.

„Musimy być zaangażowani, mieć zaufanie do samochodu i iść na całość” – powiedział Ogier. „Jutro nie będzie łatwo – wszystkie nowe etapy mają wiele cięć, więc po przejeździe kilku samochodów może być ciężko. W ten weekend nie mamy nic do stracenia, więc musimy spróbować”.

Początkowo wydawało się, że pierwsze cztery pozycje w shakedownie przypadną Toyocie, gdyż rywale zmagali się z twardymi oponami. Pod koniec Pierre-Louis Loubet z M-Sportu jednak także zdecydował się na miękkie opony, co dało mu trzeci czas. Stracił on do Ogiera 1,2 sekundy, ale znalazł się przed tegorocznym rajdowym mistrzem świata Kalle Rovanperą, a także Elfynem Evansem.

Gus Greensmith podążył śladami swojego zespołowego kolegi z M-Sportu i również w końcówce założył miękkie opony, które pozwoliły mu odnotować szósty czas. Siódma i ósma pozycja przypadła również jadącym w Fordzie Puma Adrienowi Fourmauxowi oraz Craigowi Breenowi.

W Rajdzie Katalonii startują trzy polskie załogi, wszystkie w klasie WRC 2. Kajetan Kajetanowicz/Maciej Szczepaniak odnotowali jeden przejazd na shakedownie, zajmując piąte miejsce. Mikołaj Marczyk/Szymon Gospodarczyk wykręcili 16. rezultat, zaś Daniel Chwist/Kamil Heller zajęli 22. pozycję.

Rajd Katalonii składać się będzie z 19 odcinków specjalnych.

PNrZałogaZespół Rezultat
11

Sébastien Ogier
Benjamin Veillas
Toyota Gazoo Racing WRT2:40,1
218

Takamoto Katsuta
Aaron Johnston
Toyota Gazoo Racing WRT+ 0,9
37

Pierre-Louis Loubet
Vincent Landais
M-Sport Ford WRT+ 1,2
469

Kalle Rovanperä
Jonne Halttunen
Toyota Gazoo Racing WRT+ 1,4
533

Elfyn Evans
Scott Martin
Toyota Gazoo Racing WRT+ 1,5
644

Gus Greensmith
Jonas Andersson
M-Sport Ford WRT+ 2,5
716

Adrien Fourmaux
Alexandre Coria
M-Sport Ford WRT+ 6,0
826

Pepe López
Borja Rozada
Pepe López+ 8,7
942

Craig Breen
Paul Nagle
M-Sport Ford WRT+ 10,3
1029

Alejandro Cachón
Alejandro López Fernández
Alejandro Cachón+ 12,2

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze