Rast wygrywa po fotofiniszu w DTM

Rene Rast odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w sezonie 2020 Deutsche Tourenwagen Masters. Aktualny mistrz serii o 0,089 sekundy pokonał lidera klasyfikacji generalnej Nico Muellera. Podium uzupełnił Marco Wittmann.

Prowadzenie po starcie utrzymał zdobywca pole position Robin Frijns, lecz agresywnie próbował mu ją odebrać Rene Rast. Niemiec wyprzedził na starcie Nico Muellera i zrównał z liderem wyścigu w pierwszym zakręcie. Frijns nie zamierzał jednak odpuszczać i wypchnął Rasta poza tor, za co otrzymał później ostrzeżenie. Mueller próbował wykorzystać zamieszanie, lecz niewłaściwie umiejscowił swój samochód po zewnętrznej w trzecim zakręcie i stracił lokatę na rzecz Wittmanna.

Walka o prowadzenie na tym się nie skończyła. Rast szybko się przegrupował i zaatakował Frijnsa w pierwszym zakręcie na trzecim okrążeniu. Holender odegrał się cztery okrążenia później, próbując bardzo późnego manewru, w którym ponownie wypchnął Rasta na trawę. Sędziowie tym razem nakazali zamianę pozycji i aktualny mistrz serii powrócił na prowadzenie.

Zniechęcony sytuacją, Frijns zjechał do boksów jako pierwszy z czołówki na 13. okrążeniu, a do alei serwisowej podążył za nim Wittmann. Rast wykonał swój pit-stop okrążenie później i choć powrócił na tor przed Frijnsem, nie mógł obronić się przed nim na zimnych oponach i stracił pozycję w szóstym zakręcie. Z Niemcem nie mógł mierzyć się już Wittmann, pomimo że wyjechał z boksów tuż za Frijnsem.

Najdłużej na torze pozostawali Nico Mueller i Mike Rockenfeller, obejmując w ten sposób dwie pierwsze pozycje. Szwajcar zjechał w końcu na nowe opony na 21. okrążeniu, a przedłużenie pierwszego stintu kosztowało go spadek aż na siódmą pozycję.

Gdy Rockenfeller pojawił się w boksach na 21. okrążeniu, prowadzenie ponownie objął Frijns, mając 1,3 sekundy przewagi nad Rastem. Holender od tego momentu nie mógł już używać push-to-pass oraz DRS i Rast potrzebował zaledwie czterech okrążeń, aby dogonić go i wyprzedzić w pierwszym zakręcie. W międzyczasie, Mueller przebił się na czwartą lokatę, wyprzedzając Sheldona van der Linde i Timo Glocka.

Szwajcar utknął następnie za Wittmannem i wyprzedził go dopiero na dziesięć minut przed końcem wyścigu. Gdy w końcu uporał się z najlepszym kierowcą BMW, potrzebował zaledwie dwóch okrążeń, aby dogonić i wyprzedzić swojego zespołowego kolegę Frijnsa w walce o drugą lokatę.

Mając przed sobą tylko lidera wyścigu, Mueller rzucił się w pościg, musząc odrobić prawie pięciosekundową stratę. Dysponując świeższymi oponami, Szwajcar jechał dużo szybciej i dogonił Rasta na ostatnim okrążeniu. Niemiec pokrył jednak próbę ataku w pierwszym zakręcie i to wystarczyło, aby utrzymał się na czele do samego końca, choć Mueller niemal zrównał się z nim na linii mety.

Na najniższym stopniu podium stanął Wittmann, który na trzy okrążenia do mety wyprzedził Frijnsa. Holender po starcie z pole position finiszował dopiero na czwartym miejscu, nieznacznie wyprzedzając Mike’a Rockenfellera, który na świeżych oponach przebił się na piątą lokatę, przed Timo Glockiem i Phillipem Engiem. Punktowaną dziesiątkę uzupełnili Loic Duval, Jonathan Aberdein i Ferdinand Habsburg. Po starcie z końca stawki, Robert Kubica przebił się w końcówce na 13. pozycję, wyprzedzając Lucasa Auera i Sheldona van der Linde.

Kolejna runda DTM została zaplanowana na najbliższy weekend, kiedy w użyciu będzie dłuższa konfiguracja toru Lausitzring.

PNrKierowcaZespół Rezultat
133
René Rast
Audi Sport Team Rosberg43 okr.
251
Nico Müller
Audi Sport Team Abt Sportsline+ 0,089
311
Marco Wittmann
BMW Team RMG+ 9,567
44
Robin Frijns
Audi Sport Team Abt Sportsline+ 12,532
599
Mike Rockenfeller
Audi Sport Team Phoenix+ 13,731
616
Timo Glock
BMW Team RMG+ 20,395
725
Philipp Eng
BMW Team RBM+ 21,193
828
Loïc Duval
Audi Sport Team Phoenix+ 25,326
927
Jonathan Aberdein
BMW Team RBM+ 26,597
1062
Ferdinand Habsburg
WRT Team Audi Sport+ 37,074
1113
Fabio Scherer
WRT Team Audi Sport+ 37,331
1210
Harrison Newey
WRT Team Audi Sport+ 37,926
138
Robert Kubica
Orlen Team ART+ 38,445
1422
Lucas Auer
BMW Team RMG+ 39,135
1531
Sheldon van der Linde
BMW Team RBM+ 46,492
1653
Jamie Green
Audi Sport Team Rosberg+ 6 okr.

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze