Rast zdominował pierwszy wyścig DTM w Zolder

Ubiegłoroczny mistrz Deutsche Tourenwagen Masters René Rast zamienił pole position na swoje trzecie zwycięstwo w sezonie 2020. Niemiec pokonał na torze Zolder Robina Frijnsa oraz lidera klasyfikacji generalnej Nico Müllera.

Rast utrzymał prowadzenie po starcie z pole position, a za jego plecami w pierwszy zakręt złożył się Robin Frijns, wyprzedzając Timo Glocka. Kierowcę BMW chwilę później objechał także Mike Rockenfeller. Świetnie wystartował także piąty po pierwszym okrążeniu Harrison Newey, wyprzedzając po drodze lidera klasyfikacji Nico Müllera, który był szósty. Słabo wystartowali natomiast kierowcy BMW – Marco Wittmann spadł z czwartego na siódme miejsce, a ruszający z szóstego pola Sheldon van der Linde wypadł poza pierwszą dziesiątkę.

Na drugim okrążeniu Glock wrócił przed Rockenfellera, zdecydowanym manewrem w pierwszej szykanie. Prowadząca dwójka była jednak poza zasięgiem kierowcy BMW. Frijns po kilku okrążeniach zbliżył się do Rasta na niecałe pół sekundy, lecz wkrótce lider także podkręcił tempo i zostawił w tyle kolegę z Audi.

Müller od początku wyścigu utknął na szóstej pozycji i jako jeden z pierwszych zdecydował się zjechać do boksów na 10. okrążeniu, ciągnąć za sobą Wittmanna. Obaj przeskoczyli w ten sposób blokującego ich Neweya, a na kolejnym kółku po nowe opony zjechał Glock. Na 12. okrążeniu w boksach pojawił się Rockenfeller, który zaliczył bardzo nieudany pit-stop – mechanicy stracili prawie 20 sekund przez awarię podnośnika z przodu samochodu, co zepchnęło kierowcę Phoenix na koniec stawki.

Prowadzący Rast zjechał do boksów na 18. okrążeniu i pozostał liderem wyścigu. Frijns, zmieniający opony okrążenie wcześniej, stracił z kolei drugą lokatę na rzecz Glocka, który wykorzystał rozgrzane opony do ataku w pierwszej szykanie. Swojego zespołowego kolegę próbował następnie wyprzedzić Müller, lecz Frijns obronił się przed liderem klasyfikacji generalnej.

Po rozgrzaniu opon, Frijns odzyskał tempo i przymierzał się do ataku na Glocka. Ten nastąpił na dojeździe do ósmego zakrętu, lecz Holender przestrzelił hamowanie i reprezentant BMW pozostał na drugim miejscu. Kierowca Audi spróbował jeszcze raz – tym razem skutecznie – na początku kolejnego okrążenia i od tego momentu mógł skupić się już tylko na Raście, którego przewaga wynosiła już jednak ponad osiem sekund.

Pomimo dostępu do DRS i push-to-pass, Frijns nie mógł dotrzymać tempa Rastowi, który wpadł na metę z przewagą prawie 19 sekund. Holender finiszował jednak daleko przed swoim zespołowym kolegą Müllerem, który uratował podium w sobotnim wyścigu, wyprzedzając Glocka w ostatniej szykanie na 11 minut przed końcem.

Swój najlepszy wynik w karierze wywalczył Harrison Newey, wyprzedzając Marco Wittmanna. Dwukrotny mistrz DTM miał nie dojechać do mety po awarii skrzyni biegów, dzięki czemu na szóste miejsce awansował Sheldon van der Linde. Ferdinand Habsburg był siódmy, przed Phillipem Engiem. Mike Rockenfeller odrobił dużą część strat po nieudanym pit-stopie i zajął dziewiąte miejsce, a punktowaną dziesiątkę uzupełnił Loïc Duval, po tym jak wyprzedził Lucasa Auera na przedostatnim okrążeniu.

Robert Kubica wykonał aż dwa pit-stopy w sobotnim wyścigu i dojechał do mety na 14. pozycji.

Dzięki wygranej, Rast zmniejszył swoją stratę w klasyfikacji generalnej do 34 punktów.

PNrKierowcaZespół Rezultat
133
René Rast
Audi Sport Team Rosberg41 okr.
24
Robin Frijns
Audi Sport Team Abt Sportsline+ 18,855
351
Nico Müller
Audi Sport Team Abt Sportsline+ 25,576
416
Timo Glock
BMW Team RMG+ 38,513
510
Harrison Newey
WRT Team Audi Sport+ 39,071
631
Sheldon van der Linde
BMW Team RBM+ 43,685
762
Ferdinand Habsburg
WRT Team Audi Sport+ 44,926
899
Mike Rockenfeller
Audi Sport Team Phoenix+ 45,471
925
Philipp Eng
BMW Team RBM+ 48,480
1028
Loïc Duval
Audi Sport Team Phoenix+ 1:03,707
1127
Jonathan Aberdein
BMW Team RBM+ 1:05,222
1222
Lucas Auer
BMW Team RMG+ 1:06,205
1313
Fabio Scherer
WRT Team Audi Sport+ 1:12,156
148
Robert Kubica
Orlen Team ART+ 1 okr.
1511
Marco Wittmann
BMW Team RMG+ 7 okr.
NSK53
Jamie Green
Audi Sport Team Rosberg

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze