A jednak – GT3 w grze już w sezonie 2013!

Organizatorzy serii ELMS zdecydowali się wprowadzić do europejskiej rywalizacji pojazdy specyfikacji FIA GT3. Samochody te obejmie kategoria GTC, początkowo zaplanowana dla pojazdów w wersjach pucharowych.

W tym wypadku mógłbym rzec – oby więcej takich pomyłek. Jeszcze w sobotę napisałem, że obecność pojazdów specyfikacji GT3 w przyszłorocznym sezonie ELMS jest raczej mało prawdopodobna – okazało się jednak, że twórcy ELMS nie tylko postanowili włączyć do gry to bardzo szerokie grono samochodów wyścigowych, ale i nie wprowadzać żadnych modyfikacji mających na celu zrównanie ich poziomu do modeli tzw. „pucharówek”. Oznacza to, że w sezonie 2013 ELMS, do gry będzie mógł stanąć każdy z pojazdów zaakceptowanych przez FIA do walki w specyfikacji GT3. 

„ACO podjęło ważną decyzję, otwierając klasę GTC dla wielu pojazdów GT3 startujących w Europie” – tak określił ową zmianę Gerard Neveu, główny odpowiedzialny za wyścigi klasy Le Mans. Powodów takiej decyzji wcale nie trzeba było szukać daleko, i tu Neveu także nie zamierzał niczego zatajać – „już teraz mamy grono zespołów chcących startować samochodami w klasie GTC, tak więc stawka sezonu 2013 ELMS, dzięki tej decyzji otrzyma spory zastrzyk uczestników”.

Z drugiej strony, dołączenie GT3 bez żadnych modyfikacji do stawki przyszłorocznej serii ELMS oznacza, że samochody te będą bezkonkurencyjne w stosunku do modeli pucharowych – tak więc ACO zmuszona była na skreślenie „pucharówek” Porsche, Ferrari i Lotusa z listy startowej sezonu 2013. Wydaje się jednak, że w ich miejsce pojawić się może dużo więcej pojazdów dużo większej ilości producentów – a to urozmaicenie zdecydowanie poprawi, nadszarpnięty w tym roku, status ELMS.

Po skróceniu czasu trwania wyścigów z 6 do 3 godzin, decyzja ta jest także kolejną zbliżającą serię ELMS do jej azjatyckiego odpowiednika Asian LMS – choć tam, w kategorii GTC widnieją jeszcze samochody zaliczane do kategorii GT300 japońskiej serii wyścigów Super GT. Nic natomiast nie zmienia się w pozostałych kategoriach – tak więc w przyszłym roku w ELMS zobaczymy również prototypy LMP2 i LMPC oraz samochody specyfikacji GTE w dwóch kategoriach Pro oraz Am.

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze