Montoya zdobywa pole position w Detroit

Po jednych z najciekawszych w tym sezonie kwalifikacjach do sobotniego wyścigu na torze Belle Isle Park, z pole position wystartuje Juan Pablo Montoya współdzieląc miejsce z Danem Cameronem w prototypie Acura zespołu Team Penske #6. W klasie GTD najlepszy był Robby Foley w BMW zespołu Turner Motorsport, które jednak zostało później wykluczone z wyników kwalifikacji.

Do rywalizacji na początku przystąpiły samochody GT Daytona. Na samym początku sesji, defekt auta miał zespół Starworks Motorsport #8, który ostatecznie nie został sklasyfikowany w kwalifikacjach i duet Chase-Dalziel wyjadą na wyścig Detroit Grand Prix z ostatniego miejsca. Po wypadku w wolnych treningach, zespół Compass Racing #76 odbudował swojego McLarena i doświadczony kierowca Matt Plumb uzyskał przyzwoity ósmy rezultat. Najszybszy był Robby Foley z zespołu Turner, który wykręcił 1:29,704. Jego BMW, które w wyścigu będzie współdzielić z Billem Auberlenem, nie zaliczyło jednak badania technicznego, przez co załoga #96 została przesunięta na koniec stawki.

Pole position wywalczył zatem Zacharie Robichon, który po wyścigu na torze Mid-Ohio przeszedł z zespołu PFAFF Motorsport #9 do innego zespołu wystawiającego Porsche 911 GT3 R. Kanadyjski kierowca w ekipie Park Place Motorsport #73 miał wynik 1:29,735, a więc o 0,031 sekundy wolniejszy niż Foley. Tuż za nim uplasowała się Dunka Christina Nielsen w Meyer Shank Racing #57 (1:30,126), oraz lider klasyfikacji generalnej w GT Daytona, Trent Hindman uzyskując wynik 1:30,242. Zeszłoroczny zwycięzca kwalifikacji Paul Miller Motorsport #48 z Ryanem Hardwickiem uplasowali się na 6. miejscu z wynikiem 1:30,763, zaś lider Sprint Cup Championship AIM Vasser Sullivan #14, zajął 4. lokatę.

W kategorii DPi swoje drugie pole position wywalczył Juan Pablo Montoya w prototypie Acura Team Penske #6. Rezultatem 1:19,373 pobił zeszłorocznych zdobywców pierwszego pola o 2,9 sekundy.

„Wygranie wyścigu zajęło nam półtora roku… to była trudna droga i teraz jesteśmy na dobrej pozycji. Musimy to wykorzystać” – mówił po kwalifikacjach były kierowca Formuły 1.

Z pierwszego rzędu wystartuje także druga Acura. Hélio Castroneves był najgroźniejszym konkurentem kolegi z zespołu Team Penske, jednak to auto z numerem 6 okazało się szybsze o 0,207 sekundy, od prototypu prowadzonego przez doświadczonego Brazylijczyka. Trzecie miejsce na ostatnim okrążeniu pomiarowym wskoczyła Mazda Team Joest #55 prowadzona przez Jonathana Bomarito. Strata jednak Amerykanina była już znaczna, pomimo iż był jednym z czterech kierowców, którzy uzyskali wynik poniżej 1:20,0.

Najwyżej sklasyfikowany prototyp marki Cadillac jest zespołu Action Express Racing #31, który rok temu triumfował w wyścigu. Pipo Derani był czwartym kierowcą, który uzyskał wynik nieco poniżej 1:20. Piąte miejsce przypadło drugiemu samochodowi Action Express Racing, zaś na szóstym miejscu uplasował się Renger van der Zande w Wayne Taylor Racing #10. Stawkę 11 prototypów zamyka Core autosport #54, który stracił do lidera 5,258 sekund.

Wyścig odbędzie się w sobotę, o godzinie 18:30 czasu środkowoeuropejskiego i potrwa godzinę oraz 40 minut. W tym samym czasie ogłaszane są deszcze nad miastem Detroit.