Kubica zdominował kwalifikacje LMP2 na Monzy, Kobayashi o włos przed Fuoco

Kamui Kobayashi wywalczył swoje drugie pole position w sezonie 2023 Długodystansowych Mistrzostw Świata FIA WEC na torze Monza. Kierowca Toyota Gazoo Racing o włos pokonał Antonio Fuoco z AF Corse.

Jako pierwsi na tor podczas 15-minutowych kwalifikacji wyjechali kierowcy Porsche Penske Motorsport. Frédéric Makowiecki w prototypie #5 plasował się początkowo na szczycie tabeli wyników, lecz wszyscy dopiero rozgrzewali opony i czasy były o cztery sekundy gorsze od rezultatu pole position.

Po pięciu minutach na prowadzenie wskoczył najszybszy w porannym trzecim treningu Jean-Éric Vergne w Peugeocie #93 z czasem 1:35,733. Na kolejnym okrążeniu ten rezultat poprawił Brendon Hartley, a jadący za nim Kobayashi pojechał nieznacznie szybciej, ustawiając poprzeczkę na poziomie 1:35,549.

Obaj kierowcy Toyoty poprawili swoje wyniki na kolejnym okrążeniu. Kobayashi pozostał na czele, z wynikiem 1:35,358 mającym dać mu pole position.

Najbliżej pokonania Japończyka był zdobywca pole position z Sebring i Le Mans Antonio Fuoco. Reprezentantowi Ferrari zabrakło jednak zaledwie 0,017 sekundy do rezultatu Kobayashiego. Włoch zajął drugie miejsce, rozdzielając dwóch kierowców Toyoty.

Vergne poprawił swój rezultat i awansował dzięki temu na czwarte miejsce, przed Alexa Lynna w Cadillacu #2. Zwycięzca 24h Le Mans Antonio Giovinazzi w Ferrari #51 był szósty, pokonując Gustavo Menezesa w Peugeocie #94 o 0,009 sekundy. Czołową dziesiątkę uzupełnili reprezentanci Porsche – Makowiecki i Kévin Estre z fabrycznego zespołu, których rozdzielił Yifei Ye z Hertz Team Jota.

Pole position w klasie LMP2 swoje pierwsze pole position w WEC wywalczył Robert Kubica. Polak z Team WRT #41 zdominował kwalifikacje do 6h Monzy, uzyskując na swoim ostatnim okrążeniu czas o 0,353 sekundy od reszty stawki.

Drugi był Pietro Fittipaldi z Jota #28, do którego 0,083 sekundy stracił Phil Hanson z United Autosports #22. Gabriel Aubry z Vector Sport #10 był czwarty, a pierwszą piątkę zamknął zwycięzca 24h Le Mans Albert Costa z Inter Europol Competition #34.

W klasie GTE Am drugie pole position w tym sezonie wywalczyła Sarah Bovy w Porsche #85 ekipy Iron Dames, pokonując Ahmada Al Harthy’ego w Astonie Martinie #25 o 0,426 sekundy. Trzeci był Chrisitan Ried z Dempsey-Proton Racing #77, a lider klasyfikacji generalnej Ben Keating zajął szóste miejsce.

Wyścig 6 godzin Monzy wystartuje w niedzielę o 12:30.