Toyota zdobywa oba tytuły w WEC

Zespół Toyota Gazoo Racing triumfował w obu klasyfikacjach Długodystansowych Mistrzostw Świata FIA WEC w sezonie 2023. Po tym jak podczas ostatniej rundy Toyota zapewniła sobie tytuł wśród producentów, podczas finałowego wyścigu w Bahrajnie mistrzostwo wśród kierowców zdobyli Sébastien Buemi, Brendon Hartley i Ryō Hirakawa.

Załoga Toyoty #8 odniosła swoje drugie zwycięstwo w sezonie, które zapewniło jej tytuł z przewagą 27 punktów nad kierowcami załogi #7 – Mikiem Conwayem, Kamuim Kobayashim i José Maríą Lópezem.

Ta trójka wygrała aż cztery z siedmiu wyścigów, lecz nie dojechała do mety podwójnie punktowanego wyścigu 24h Le Mans, gdzie Kamui Kobayashi został staranowany przez wolniejszy samochód zbliżając się do strefy spowolnienia. Załoga #8 stała na podium każdej rundy poza 6h Monzy.

„To był niesamowity występ na zakończenie sezonu” – powiedział Kobayashi, będący jednocześnie kierowcą i szefem zespołu. „Osiągnęliśmy wszystko, co mogliśmy, zajmując pierwsze i drugie miejsce w ostatnim wyścigu. Oczywiście, samochód nr 7 nie miał wielkich szans na wygranie tytułu, ale gratulacje dla całej załogi nr 8, która wykonała fantastyczną pracę. Zawsze ścigamy się poważnie pomiędzy dwoma samochodami i było blisko w każdym wyścigu. To prawdziwe osiągnięcie zespołu i kierowców, którzy nie popełnili żadnych błędów. W tym roku mieliśmy konkurencję ze strony wielu producentów i udowodniliśmy siłę naszego samochodu i zespołu. To powód do dumy dla nas wszystkich, aby zakończyć sezon w ten sposób”.

Sébastien Buemi zdobył swoje czwarte mistrzostwo świata wraz z Toyotą: „To wspaniałe uczucie, znów wygrać mistrzostwa świata i jestem naprawdę wdzięczny zespołowi. Wszystko poszło dobrze i ostatecznie udało nam się wygrać wyścig i mistrzostwa, więc to był fantastyczny wieczór. Myślę, że zasłużyliśmy na to w tym roku. Oczywiście, nie wygranie Le Mans było trudne do przełknięcia, ale pokazaliśmy naszą siłę i wygraliśmy mistrzostwo pomimo tak silnej konkurencji. Zawsze jest coś wyjątkowego w wygrywaniu, ale ten tytuł zdobyliśmy dzięki konsekwencji. Nawet jeśli nie zawsze byliśmy najszybszym samochodem, zdobywaliśmy punkty wszędzie, nawet w trudnych wyścigach. Zakończyliśmy zwycięstwem i to jest najlepszy sposób na wygranie mistrzostwa”.

Brendon Hartley również został czterokrotnym mistrzem świata, choć dwa pierwsze tytuły zdobył wraz z Porsche: „To był niesamowity rok. Jestem naprawdę dumny, że mogę być częścią załogi #8 i tego zespołu. Dziękuję wszystkim za fantastyczny sezon. Toczyliśmy zaciętą walkę z samochodem #7 i innymi konkurentami w klasie hipersamochodów przez cały rok, a dzisiaj nie było inaczej. Były momenty, kiedy nie byliśmy najszybszym samochodem na torze, więc naprawdę cisnęliśmy. Seb miał najbardziej stresującą część wyścigu, przejechać czysto przez pierwszy zakręt, ale on i Ryō zrobili świetną robotę. Prawdopodobnie zajmie trochę czasu, zanim dotrze do mnie, że jestem czterokrotnym mistrzem świata, ale brzmi to naprawdę miło”.

Hirakawa jest najmłodszym członkiem załogi #8 i został mistrzem w obu sezonach, w których brał udział: „To wspaniałe, że wygraliśmy wyścig o mistrzostwo. Ciężko na to pracowaliśmy, więc jestem naprawdę szczęśliwy. Bywały w tym roku trudne momenty, ale nie przestawaliśmy dawać z siebie wszystkiego i ponownie zdobyliśmy tytuł. W każdym wyścigu mieliśmy silnych rywali i trudne warunki – ten wyścig był może nawet trudniejszy niż zwykle. Staraliśmy się zbudować przewagę i ją utrzymać, ale to nie było łatwe ze względu na degradację opon. To moje drugie mistrzostwo z rzędu i nie mogłem sobie tego wyobrazić dwa lata temu. Chciałbym podziękować Toyocie za tę szansę i wszystkim w zespole za ich ciężką pracę. Dedykuję im ten wynik im jako wyraz wdzięczności za danie mi tej szansy”.

Matematyczne szanse na tytuł mistrzowski miały przed ostatnim wyścigiem obie załogi Ferrari AF Corse. Dzięki trzeciej pozycji, Antonio Fuoco, Miguel Molina i Nicklas Nielsen przeskoczyli w tabeli zwycięzców z Le Mans Jamesa Calado, Alessandro Pier Guidiego i Antonio Giovinazziego.

Źródło: toyotagazooracing.com

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze