Kierowca z COVID-19 nie spowoduje odwołania wyścigu Formuły 1

Szef Formuły 1 Chase Carey zapowiedział, że jeśli kierowca uzyska pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa, wyścig nie zostanie odwołany.

Formuła 1 we wtorek rano potwierdziła daty pierwszych ośmiu wyścigów sezonu, zaczynając na początku lipca w Austrii na Red Bull Ringu. Start tegorocznych mistrzostw w Australii został w ostatniej chwili przerwany po tym, jak jeden z członków McLarena został zakażony koronawirusem, zaś sam zespół zdecydował się wycofać się z udziału.

Kilka tygodni po tych wydarzeniach sytuacja na świecie powoli zaczęła się stabilizować, co pozwoliło myśleć o rozpoczęciu sezonu, mając jednak ciągle na uwadze wyzwania stojące z organizacją wydarzenia, które będzie bezpieczne dla wszystkich jego uczestników. Wcześniej władze sportu zapowiedziały już, że padok Formuły 1 będzie poddawany testom co 2 dni w trakcie trwania weekendu wyścigowego.

Jak powiedział Carey, gdyby te testy wykazały pozytywny wynik na obecność koronawirusa u jednego z kierowców, wówczas zespół powinien sięgnąć po swojego zawodnika rezerwowego, sugerując tym samym, że sam weekend wyścigowy będzie kontynuowany zgodnie z planem.

„Osoba z pozytywnym wynikiem na zakażenie nie doprowadzi do odwołania wyścigu. Zachęcamy zespoły do wprowadzenia procedur, dzięki którym jeśli dana osoba musi zostać poddana kwarantannie, będzie możliwość odseparowania jej w hotelu i zastąpienia tej osoby” – powiedział Carey.

„Niektóre rzeczy musielibyśmy omówić i przemyśleć. Liczba różnych możliwych scenariuszy jest zbyt duża, aby wziąć je wszystkie pod uwagę, ale zespół niezdolny do wzięcia udziału w wyścigu nie spowoduje anulowania zmagań. Nie sądzę, że mogę spocząć i przedstawić tego konsekwencje. Będziemy mieć jednak procedurę, dzięki której wykrycie zakażenia nie doprowadzi do anulowania wyścigu”.

„Jeśli kierowca zostanie zakażony, [zespoły] mają do dyspozycji zawodników rezerwowych. Nie dalibyśmy rady, gdybyśmy nie byli bardzo pewni, że dysponujemy niezbędnymi procedurami, wiedzą fachową oraz możliwościami, aby zapewnić bezpieczne środowisko i zarządzać wszelkimi napotkanymi problemami”.

Źródło: formula1.com

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league