Zarco i Lowes najszybsi pierwszego dnia zmagań na Silverstone

W pierwszej sesji treningowej kategorii Moto2 najlepszy okazał się lider mistrzostw - Johann Zarco. Po południu najlepszym czasem legitymował się Sam Lowes.

Trening nr 1

Francuz z zespołu Ajo Motorsport praktycznie przez większość treningu zajmował pierwszą lokatę, wykorzystując polepszające się warunki na torze (25˚C). Lider klasyfikacji generalnej uzyskał czas 2’08.461 i tylko o 0.016s wyprzedził faworyta lokalnej publiczności Sama Lowesa (Speed Up). Na pięć minut do końca rywalizacji obaj zawodnicy co chwila wymieniali się pozycjami i najlepszymi okrążeniami, ostatecznie to Zarco ukończył tę sesję na czele tabeli.

Trzecie miejsce zajął Jonas Folger (AGR Team), jednak Niemiec nie dysponował takim tempem jak pierwsza dwójka. Aktualny mistrz świata, Tito Rabat (EG 0,0 Marc VDS) uplasował się na 4. pozycji, a piąty był zawodnik ekipy Forward Racing – Lorenzo Baldassari.

Debiutant w Moto2, Alex Rins, który po wyścigu w Brnie poddał się operacji pompującego, prawego ramienia, ukończył FP1 na 6. lokacie. Za nim w pierwszej dziesiątce znaleźli się: Sandro Cortese, Julian Simon, Takaagi Nakagami oraz Thomas Luthi.

Louis Rossi z zespołu Tasca Racing Scuderia Moto2 został pierwszym motocyklistą ze wszystkich trzech serii, który się wywrócił. Francuz zaliczył wypadek w 13-tym zakręcie, na szczęście nic mu się nie stało.

Trening nr 2

W ten weekend na torze Silverstone nie startuje Franco Morbidelli (Italtrans Racing), którego zastąpił jego rodak Federico Caricasulo. Włoch, który po wyścigu w Brnie trenował na ranczo Valentino Rossiego, złamał tam nogę i prawdopodobnie opuści także rundę w Misano. Sam 9-krotny mistrz świata MotoGP odwiózł swojego młodszego kolegę do szpitala.

Podczas FP2 temperatura nawierzchni spadła o 5 stopni, a nad brytyjski obiekt nadpłynęły czarne chmury. Na 6 minut przed końcem zaczęło lekko kropić nad prostą startową. Nie przeszkodziło to motocyklistom średniej kategorii wykręcać dobrych czasów.

Szczególnie Sam Lowes był zadowolony z takiego obrotu sytuacji, Brytyjczyk wykręcał coraz to lepsze rezultaty, by ostatecznie ukończyć FP2 na czele stawki Moto2 z czasem 2’08.004.

Na 2. pozycji uplasował się Alex Rins, który w obu treningach wolnych pokazywał się z bardzo dobrej strony. Mogliśmy się emocjonować pojedynkami zawodnika Paginas Amarillas z urzędującym mistrzem tej klasy Tito Rabatem, który zanotował szósty czas. Trzeci był Takaagi Nakagami, Japończyk także przez cały piątek był w czołówce i kręcił dobre okrążenia.

Wysokie, piąte miejsce uzyskał Alex Márquez, a za nim w czołowej dziesiątce znaleźli się: Jonas Folger, Sandro Cortese, Hafizh Syahrin, Thomas Luthi oraz Randy Krumenacher.

Pecha miał lider klasyfikacji generalnej, Johann Zarco. Francuz po tym, jak zjechał po pierwszym wyjeździe do boksu na zmianę opon, zaraz na wyjściu z zakrętu Chapel się wywrócił. Zawodnik Ajo Motorsport nie powrócił już na tor, a jego motocykl został rozłożony na części. Także Xavi Vierge oraz Julian Simon zaliczyli upadki.

W ten weekend w kategorii Moto2 startuje z dziką kartą Brytyjczyk Bradley Ray na podwoziu firmy FTR, który ukończył dzisiejsze treningi na 28. lokacie.

Jutro o godzinie 11.55 rozpocznie się FP3, a o 16.05 będziemy się emocjonować kwalifikacjami w klasie Moto2.

1 22 Sam Lowes Speed Up Racing 2:08.004