Jorge Martin niespodziewanie najszybszy w ostatnim treningu

Reprezentant zespołu Mapfre Team Mahindra Jorge Martin okazał się najszybszy w trzecim wolnym treningu Moto3. Za jego plecami uplasowali się Czech Karel Hanika i szybki przez cały weekend Jorge Navarro.

Pierwsza sobotnia sesja rozpoczęła się przy dobrej pogodzie i zawodnicy mieli dobre możliwości do poprawy swoich okrążeń. Danny Kent mimo wczorajszej absencji w pierwszym wolnym treningu, drugi dzień tego weekendu rozpoczął od najlepszego tempa i Brytyjczyk przewodził w stawce przez kilkanaście minut. Za jego plecami plasowali się: Miguel Oliveira, Efren Vazquez, Jorge Navarro i najszybszy wczoraj Romano Fenati. Po około 13 minutach sesji nowym liderem został niespodziewanie Jakub Kornfeil – Czeski zawodnik poprawił dotychczasowy najlepszy czas o 0,076 sekundy. Problemy mieli dwaj młodzi zawodnicy Andrea Migno i Jorge Martin – ten pierwszy upadł w pierwszych minutach sesji, a Mahindra Hiszpańskiego zawodnika uległa awarii.

W drugiej połowie sesji, jako pierwszy awans zanotował Brad Binder, zawodnik zespołu Red Bull KTM Ajo przesunął się z pozycji piętnastej na piątą. Rekordowe tempo zaprezentował Danny Kent, który poprawił czas Kornfeila o prawie pół sekundy, a za jego plecami wyholował się duet zespołu RBA – Gabriel Rodrigo i Isaac Viñales awansując do pierwszej dziesiątki. Szybko rekord weekendu poprawił Efren Vazquez o 0.060 szybciej od Kenta. Tuż za treningowe podium wbił się Francesco Bagnaia ze stratą 0.7 sekundy.

Ostatnie 10 minut sesji było symulacją kwalifikacji. Na czwartą pozycję awansował Miguel Oliveira, a po chwili trzeci był Niccolo Antonelli. Sensacyjnie liderem został Hiszpan Jorge Navarro – reprezentant Estrella Galicia 0,0 jako pierwszy podczas tego weekendu zszedł poniżej 2:14 i z czasem 2:13.915 otwierał wyniki sesji. Pozycję lidera zaatakował Kent, lecz jego okrążenie przeniosło go na drugą lokatę ze stratą ledwie 1 tysięcznej sekundy. Nie próżnował Navarro, który po trzech sektorach jechał szybciej o blisko 0.4 sekundy, ale w ostatnim sektorze stracił i na mecie zyskał niecałą jedną dziesiątą sekundy. W ślady lidera poszedł jego zespołowy kolega Fabio Quartararo awansując na trzecią pozycję. Kolejnym sensacyjnym liderem został Jorge Martin, młody Hiszpan został zwycięzcą ostatniego treningu, za jego plecami znalazł się Karel Hanika i Jorge Navarro. Kent ostatecznie tuż za pierwszą trójką, podobnie jak Quartararo i Antonelli. Siódmy czas należał do Efrena Vazqueza, który wykręcił lepszy czas od Brada Bindera, Johna McPhee i zamykającego dziesiątkę Francesco Bagnai.