Bagnaia z pierwszym pole position w karierze w MotoGP

Właśnie zakończyła się pierwsza w tym sezonie sesja kwalifikacyjna MotoGP. Pierwszym zdobywca pole position w 2021 roku został Francesco Bagnaia, drugi był Fabio Quartararo, a trzeci Maverick Viñales.

Q1:

W pierwszej części kwalifikacji walka o awans do decydującej części czasówki zapowiadała się bardzo ciekawie. W Q1 walkę rozpoczęli Joan Mir, Takaaki Nakagami, czy Brad Binder i Miguel Oliveira. Wydaje się, że to ta czwórka jest faworytami, by awansować do Q2. Joan Mir nie zwlekał z wyjazdem na tor i był jednym z pierwszych zawodników, który pojawił się na nitce toru w Katarze. Po pierwszych okrążeniach pomiarowych przejechanych przez kilku zawodników na czele stawki znajdował się właśnie obrońca mistrzowskiego tytułu Joan Mir, który przejechał okrążenie w czasie 1:54.036. Zaraz za jego plecami jechał Alex Marquez, który stracił jedną dziesiątą sekundy do swojego rodaka. Prowadzenie Mira nie trwało długo i po kilkudziesięciu sekundach na prowadzeniu był już dosiadający motocykla Ducati Jorge Martin z czasem 1:53.840.

Kolejne okrążenie wykręcone przez Mira pozwoliło mi awansować na pierwsze miejsce z przewagą niespełna jednej dziesiątej sekundy nad Martinem, choć wydawało się że zawodnik Ducati będzie w stanie odzyskać prowadzenie po tym jak jechał rekordowym tempem we wszystkich sektorach toru Losail. Po pierwszych przejazdach pierwsza piątka prezentowała się następująco: Mir, Martin, Takaaki Nakagami, Alex Marquez i Enea Bastianini. Różnice między tymi zawodnikami nie były zbyt duże, więc walka o awans do Q2 w ostatnich minutach sesji zapowiadała się bardzo ciekawie. 

Pierwszym zawodnikiem, który rozpoczął drugą turę szybkich okrążeń był Joan Mir, a za jego plecami wyjechał Brad Binder. Zawodnik Suzuki popełnił jednak poważny błąd na swoim pomiarowym okrążeniu i nie był w stanie poprawić na nim poprzedniego rezultatu, a co za tym idzie została mu tylko jedna szansa na potwierdzenie dobrej formy i awansu do Q2. W ostatnich minutach sesji kwalifikacyjnej świetne kółko przejechał Enea Bastianini awansując na pozycję lidera. Na piątą lokatę jednocześnie awansował Brad Binder, jadący zaraz za Włochem. Niestety dla zawodnika KTM-a po chwili sędziowie anulowali jego rezultat. Po kolejnym szybkim okrążeniu na czele znalazł się Joan Mir wyprzedzając Bastianiniego o pięć tysięcznych sekundy. 

Ostatecznie już po fladze w szachownicę na czele stawki znalazł się Takaaki Nakagami, wyprzedzając o ponad jedną dziesiątą sekundy Joana Mira i Eneę Bastianiniego. Bardzo szybko jechał również Jorge Martin, ale przewrócił się pod koniec okrążenia i ostatecznie został sklasyfikowany na czwartej lokacie. Piąty był Miguel Oliveira, szósty Alex Marqûez. 

Q2:

 Druga część sesji kwalifikacyjnej rozpoczęła się punktualnie o godzinie 18:25. Faworytami czasówki wydają się być Jack Miller, Franco Morbidelli i Aleix Espargaro, ta trójka bardzo dobrze prezentowała się w trakcie przedsezonowych testów i treningów. Zawodnicy nie zwlekali z wyjazdem na tor i szybko ruszyli na pomiarowe okrążenia. Jako pierwsi na torze pojawili się zawodnicy fabrycznego Ducati, a jako ostatni wyjechał Maverick Viñales. Chwilę później sytuacja była już inna i jako pierwszy pomiarowe okrążenie rozpoczął Franco Morbidelli, mając za swoimi plecami Pola Espargarò. Błąd na pierwszym zakręcie popełnił Jack Miller, a w jego ślady poszedł Joan Mir. Pierwsze pomiarowe okrążenie Morbidelliego było jednak dosyć słabe, a chwilę później na czele stawki znalazł się już Francesco Bagnaia z czasem 1:53.273 i zbliżył się do rekordu toru Losail. Drugim czasem legitymował się Fabio Quartararo, a trzeci był Maverick Viñales. 

Kolejne pomiarowe okrążenia przejechane przez zawodników były jeszcze szybsze, zarówno motocykliści Ducati jak i Yamahy prezentowali świetne tempo z rekordami w poszczególnych sektorach. Po pierwszych przejazdach na czele stawki znajdował się Fabio Quartararo z czasem 1:53.038, za jego plecami był Jack Miller, Maverick Viñales, Francesco Bagnaia i Franco Morbidelli. Różnice między zawodnikami były minimalne, a szósty Aleix Espargarò tracił do Francuza niespełna cztery dziesiąte sekundy. Na drugim biegunie znalazł się Pol Espargarò, który na półmetku sesji zajmował dwunastą lokatę. 

Po krótkiej wizycie w alei serwisowej na tor jako pierwszy wyjechał Maverick Viñales. Hiszpan poprawił swój poprzedni rezultat awansując na drugie miejsce. Po chwili błysnął Francesco Bagnaia wykręcając rekord toru i zatrzymując stoper na wyniku 1:52.772, wydaje się, że ten czas jest nieosiągalny dla żadnego innego zawodnika i to Włoch zdobędzie pierwsze pole startowe. Na drugim miejscu uplasował się Fabio Quartararo, trzeci był Maverick Viñales, a czwarty oo bardzo dobrym przejeździe Valentino Rossi. Piąty Jack Miller, szósty Johann Zarco, a dopiero siódmy Franco Morbidelli. Bardzo rozczarowujący występ zanotowali bracia Espargarò, Aleix był ósmy, a Pol dwunasty. 

To pierwsze pole position Bagnaii w królewskiej kategorii, a jutro Włoch będzie jednym z faworytów do końcowego zwycięstwa. Wyścig zapowiada się bardzo ciekawie, a walka między zawodnikami Ducati i Yamahy powinna trwać do ostatniego okrążenia.

PNrKierowcaZespół RezultatOkr.
163
Francesco Bagnaia
Ducati Lenovo Team1:52,7727
220
Fabio Quartararo
Monster Energy Yamaha MotoGP+ 0,2666
312
Maverick Viñales
Monster Energy Yamaha MotoGP+ 0,3167
446
Valentino Rossi
Petronas Yamaha SRT+ 0,3427
543
Jack Miller
Ducati Lenovo Team+ 0,4437
65
Johann Zarco
Pramac Racing+ 0,5147
721
Franco Morbidelli
Petronas Yamaha SRT+ 0,5416
841
Aleix Espargaró
Aprilia Racing Team Gresini+ 0,5437
942
Álex Rins
Team SUZUKI ECSTAR+ 0,7187
1036
Joan Mir
Team SUZUKI ECSTAR+ 0,91015
1130
Takaaki Nakagami
LCR Honda IDEMITSU+ 0,94914
1244
Pol Espargaró
Repsol Honda Team+ 1,1586
1323
Enea Bastianini
Esponsorama Racing+ 0,1567
1489
Jorge Martín
Pramac Racing+ 0,2636
1588
Miguel Oliveira
Red Bull KTM Factory Racing+ 0,3386
1673
Álex Márquez
LCR Honda CASTROL+ 0,3817
176
Stefan Bradl
Repsol Honda Team+ 0,4186
1810
Luca Marini
SKY VR46 Esponsorama+ 0,5457
1933
Brad Binder
Red Bull KTM Factory Racing+ 0,6637
209
Danilo Petrucci
Tech 3 KTM Factory Racing+ 0,8667
2127
Iker Lecuona
Tech 3 KTM Factory Racing+ 1,0506
2232
Lorenzo Savadori
Aprilia Racing Team Gresini+ 1,6067

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze