Rovanperä tylko z częściowym programem startów w przyszłym sezonie WRC

Aktualny dwukrotny rajdowy mistrz świata Kalle Rovanperä zredukuje swój program startów z pełnego etatu do połowy w przyszłym sezonie WRC, co oznacza, że Fin nie zamierza bronić tytułu w 2024 roku, choć planuje wrócić w pełnej krasie w kolejnych mistrzostwach.

Toyota dzień po zakończeniu sezonu swoim domowym Rajdem Japonii ogłosiła składy załóg na przyszły sezon. Potwierdzono, że Elfyn Evans i Takamoto Katsuta wystąpią w całym programie mistrzostw, podczas gdy Ogier i Rovanperä będą dzielić między sobą trzeciego Yarisa.

„Zobaczycie kilka różnic dla mnie i Jonne [Halttunena, pilota] – będziemy jeździć pół sezonu” – powiedział Rovanperä. „Jest ku temu kilka powodów, ale największym jest to, że jeżdżę w rajdach od bardzo, bardzo dawna. Stwierdziłem, że to dobry moment, aby zrobić sobie przerwę, naładować baterie i mieć trochę wolnego czasu, aby skupić się na przyszłości i mieć więcej energii i siły na nadchodzące lata”.

„Wydaje się, że jesteśmy naprawdę młodzi i nie minęło tak wiele czasu w kategorii WRC, ale jeżdżę już naprawdę długo – nie wiem, sześć czy siedem lat na pełny etat, nawet w mniejszych kategoriach. Oczywiście, gdy jest się młodym i większość czasu spędza się w rajdach, to jest to bardzo odczuwalne, więc myślę, że to dobry moment, aby trochę się zresetować”.

„Sezon zajmuje dużo czasu i zabiera dużo energii – to zdecydowanie największy powód: cały czas jeździmy po całym świecie, a kiedy walczysz o mistrzostwo, cały czas mentalnie jesteś w trybie rywalizacji. Wymaga to wiele wysiłku i siły”.

Rovanperä przyznał, że nie zastanawiał się jeszcze, co dodatkowo zamierza robić w sezonie 2024, ale wśród potencjalnych zajęć wymienia się drift czy rywalizacja w innych rajdach poza WRC.

„Zobaczymy, co przyniesie przyszły rok” – powiedział. „Kocham każdy rodzaj sportów motorowych. Mam tylko nadzieję, że będziemy mieli kilka fajnych imprez. Liczę, że [przejedziemy] kilka fajnych imprez, czy to drift, czy może rajdy i coś jeszcze, nie wiem. Jestem pewien, że zrobimy coś fajnego”.

Program Rovanpery w WRC nie został jeszcze potwierdzony – ale jest mało prawdopodobne, że wystartuje podczas otwarcia sezonu w Monte Carlo, gdzie najprawdopodobniej pojedzie Ogier w ich dzielonym samochodzie.

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze