Kubica i Team WRT ostatnimi mistrzami LMP2 w WEC

Robert Kubica, Louis Delétraz i Rui Andrade z Team WRT zwycięstwem w 8-godzinnym wyścigu WEC w Bahrajnie przypieczętowali zdobycie tytułu dla kierowców LMP2 za tegoroczny sezon.

Kubica wraz z zespołowymi kolegami triumfował łącznie w trzech z tegorocznych siedmiu wyścigów, a na podium nie stał tylko na starcie sezonu w Sebring, odnotowując czwartą lokatę w klasie. Dodatkowo zajął drugie miejsce w 24h Le Mans, w którym triumfował polski zespół Inter Europol Competition.

LMP2 znika z Długodystansowych Mistrzostw Świata w przyszłym roku, poza 24h Le Mans. Jest to spowodowane ogromnym zainteresowaniem kategorią hipersamochodów, która ponownie powiększy się o kilku producentów w następnym sezonie, a dodatkowo klasa LMGTE Am zostanie zastąpiona LMGT3, w której pojadą samochody w specyfikacji GT3. Tym samym Kubica, Delétraz i Andrade to ostatni zwycięzcy prywatnej pośredniej kategorii.

Załoga Team WRT #41, w której startował Kubica, do 8h Bahrajnu wystartowała z dziesiątego pola. Po uniknięciu chaosu na starcie Andrade przesunął się na piąte miejsce, a Kubica po przejęciu kierownicy był w stanie wskoczyć na trzecią lokatę dzięki dobrej strategii. Wkrótce oba prototypy Team WRT zajmowały dwa pierwsze miejsca.

Podczas ostatniego pit stopu, na 40 minut przed końcem, doszło do małych problemów przy zmianie przedniego lewego koła w samochodzie #31, co sprawiło, że ostatecznie to #41 zajęła pierwsze miejsce w wyścigu i przypieczętowała Trofeum Długodystansowe FIA.

„Wiedzieliśmy, że Team WRT zawsze radził sobie dobrze na tym torze, ale na pewno mieliśmy spokojny początek weekendu, brakowało tempa” – powiedział Kubica. „Dokonaliśmy pewnych zmian po trzecim treningu, które zdały egzamin i pokazały jakość pracy zespołu, nie tylko na torze. Byliśmy dobrzy w wyścigu, zajęliśmy pierwsze i drugie miejsce, a ponadto było to czwarte z rzędu zwycięstwo w Bahrajnie. To dowodzi, jak imponujący był Team WRT w kategorii LMP2”.

Drugie miejsce w LMP2 na koniec sezonu zajęła załoga Inter Europol Competition #34 w skladzie Jakub Śmiechowski, Fabio Scherer i Albert Costa, którzy w Bahrajnie finiszowali na szóstej lokacie.

Źródło: Z wykorzystaniem informacji prasowej Team WRT