FIA przyjrzy się przepisowi malowania kasków przed przyszłym sezonem

Dyrektor wyścigowy FIA Michael Masi potwierdził, że organ zarządzający dokona ponownej oceny przepisu ograniczającego liczbę specjalnych malowań kasków, które może wykorzystać kierowca w czasie sezonu.

Zawodnicy mogą wprowadzić tylko jedną istotną zmianę w projekcie swojego kasku w trakcie sezonu, aby zapewnić kibicom możliwość łatwego rozpoznania poszczególnych kierowców na torze. Przepis ten został początkowo wprowadzony w 2015 roku, między innymi po tym, jak Sebastian Vettel jeszcze w barwach Red Bulla potrafił bardzo często zmieniać barwy swojego kasku.

Przed Grand Prix Rosji o tym przepisie stało się głośno za sprawą Daniiła Kwiata, który na swój domowy wyścig chciał pojechać w specjalnym malowaniu kasku, jednak ostatecznie nie dostał na to zgody z powodu skorzystania z jednorazowej opcji podczas GP Włoch. Masi powiedział, że musiał po prostu przestrzegać obecnych przepisów.

„Zespół [Toro Rosso] zapytał mnie, czy moim zdaniem projekt kasku jest zasadniczo podobny według tego, co mówią przepisy, a odpowiedź była przecząca” – powiedział Masi.

Masi dodał również, że ten punkt regulaminu zostanie poddany ponownej ocenie przed następnym sezonem Formuły 1, dyskutując na ten temat z kierowcami w piątek w Soczi.

„W piątek wieczorem powiedziałem kierowcom, że przyjrzymy się temu, ale jest wiele stron. Tu nie chodzi tylko o FIA, ale też o F1 Group, a także o media przeprowadzające transmisję. Zabawnie jest rozmawiać na ten temat z niektórymi komentatorami. Powiedzieli, że powodem wprowadzenia tego przepisu są właśnie oni, ponieważ kiedy patrzą do kokpitu, wiedzą, kto jest w samochodzie. Jeśli ktoś ciągle zmienia kaski, muszą zastanowić się, kto to jest, kiedy przeprowadzana jest transmisja na żywo”.

„Przepis został wprowadzony z wielu powodów i był to jeden z tematów, który został już poruszony w piątkowy wieczór. Powiedzieliśmy wówczas, że się temu przyjrzymy. Wymagałoby to zmiany przepisów, a to prosta część. Każdego roku przysługuje jedna zmiana projektu, a kiedy zostanie zadane pytanie, odpowiedź jest klarowna”.

Źródło: crash.net

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league