FIA opublikowała raport po wypadku Grosjeana z GP Bahrajnu 2020

Międzynarodowa Federacja Samochodowa opublikowała raport, w którym podała szczegóły dochodzenia badającego przyczyny i skutki groźnie wyglądającego wypadku Romaina Grosjeana, do którego doszło na starcie ubiegłorocznego Grand Prix Bahrajnu, jak również wydała wytyczne dotyczące poprawy bezpieczeństwa na podstawie tego i innych poważnych wypadków w motorsporcie na przestrzeni minionego roku.

Grosjean uczestniczył w ogromnym wypadku na pierwszym okrążeniu Grand Prix Bahrajnu, który odbył się pod koniec listopada ubiegłego roku. Ówczesny kierowca Haasa zderzył się z Daniiłem Kwiatem, po czym z impetem uderzył w barierę i wbił się w nią samochodem. Sam pojazd został rozerwany na dwie części, a dodatkowo pojawił się ogromny ogień, jednak Grosjean był w stanie samodzielnie wydostać się z wraku i doznał jedynie oparzeń dłoni. Po tym wypadku FIA wszczęła dochodzenie, którego wyniki zostały opublikowane.

„Samochód doznał rozległych uszkodzeń w wyniku zderzenia, w tym oddzielenia układu napędowego od monokoku. Otwór inspekcyjny zbiornika paliwa po lewej stronie podwozia został oderwany, a połączenie dopływu paliwa do silnika zostało rozerwane z pęcherza bezpieczeństwa; oba elementy zapewniły główną drogę wypływu paliwa ze zbiornika” – czytamy w raporcie FIA.

„Wyposażenie dotyczące bezpieczeństwa kierowcy, w tym kask, system HANS i pasy bezpieczeństwa, jak również monokok, fotel, zagłówek i przedni system ochrony Halo zadziałały zgodnie z ich specyfikacjami w zakresie ochrony przestrzeni ratunkowej kierowcy i zarządzania siłami oddziałującymi na kierowcę podczas zdarzenia”.

„Wysokonapięciowy akumulator Systemu Odzyskiwania Energii (ERS) został poważnie uszkodzony, przy czym niektóre części zespołu akumulatora ERS pozostały przy układzie napędowym, zaś inne pozostały połączone z monokokiem. Do pojawienia się ognia doszło w ostatnich momentach uderzenia w barierą i rozpoczął się w tylnej sekcji monokoku oraz kierował się ku kierowcy, przybierając na sile”.

„Pozycja spoczynkowa monokoku w stosunku do górnej szyny bariery znacznie ograniczyła drogę ucieczki kierowcy. Z powodu uszkodzenia monokoku oraz liczby elementów w kokpicie, lewa noga Romaina Grosjeana była początkowo uwięziona, kiedy samochód zatrzymał się. Kierowca był w stanie wyciągnąć stopę poprzez zdjęcie swojego buta wyścigowego, a następnie przesunął naruszony zagłówek oraz kierownicę, aby wydostać się z samochodu”.

FIA potwierdziła także, że dokonała sprawdzenia 19 poważnych incydentów, w tym Grosjeana z GP Bahrajnu, do których doszło w sportach motorowych w 2020 roku i wyznaczyła obszary, które zamierza teraz poprawić. Wśród kwestii, które dotyczą samej konstrukcji samochodu, wymienia się:

  • regulacja przedniej części geometrii monokoku oraz dodatkowe testy obciążeniowe w tym obszarze,
  • przegląd istniejących przepisów dotyczących lusterek wstecznych,
  • przegląd wymagań montażowych kolumny kierownicy,
  • przegląd wymagań regulacyjnych i homologacyjnych dotyczących montażu zagłówka,
  • analiza montażu jednostki napędowej i trybów awarii montażu,
  • bieżący projekt badawczy: uwięzi zabezpieczające koła,
  • przegląd projektu instalacji pęcherzy paliwa we wszystkich jednomiejscowych kategoriach wyścigowych FIA,
  • zalecenia dotyczące montażu pęcherzy paliwa oraz otworów kontrolnych,
  • homologacja paliwa uwzględniająca zgodność materiału pęcherza oraz określonego paliwa.

Od momentu uderzenia w barierę do opuszczenia wraku, Grosjean znajdował się łącznie przez 27 sekund w samochodzie. Francuz był w stanie przetrwać ten okres dzięki wysokim standardom kombinezonów wyścigowych FIA, które zostały poprawione przed sezonem 2020. Poinformowano, że w szczytowym momencie przeciążenie podczas uderzenia wyniosło 67G. Raport uwzględnia również dochodzenie w sprawie ulepszenia wskaźnika przenikania ciepła przez rękawice (HTI) ze względu na oparzenia dłoni Grosjeana.

Ponadto podano także, że będą prowadzone projekty badawcze dotyczące systemów gaśniczych w samochodach o otwartym nadwoziu, a także nastąpi dążenie do zapewnienia, że systemy wizjerów w kaskach pozostaną sprawne po narażeniu na działanie ognia.

Źródło: fia.com

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league